Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno: ulica Dmochowskiego zmieni nazwę na ul. Dmochowskiego

Krosno: ulica Dmochowskiego zmieni nazwę na ul. Dmochowskiego Fot. Google

Rada miasta Krosna przegłosowała zmianę nazwy ulicy w "Suchodole". Od teraz ulica "Franciszka Ksawerego Dmochowskiego" będzie nosić imię "prof. dr. Jerzego Dmochowskiego".

REKLAMA


O zmianę nazwy wnioskowali sami mieszkańcy od 2006 roku. Do pomysłu przychylił się też zarząd dzielnicy i komisja ds. nazewnictwa. Chodzi o przywrócenie prawidłowej nazwy.

Nazwa ulicy została nadana Uchwałą Rady Narodowej w Krośnie z dnia 28 kwietnia 1973 roku, gdzie ulica w dzielnicy "Suchodół" otrzymała nazwę "prof. dr. Jerzego Dmochowskiego". Obecny operat ewidencji nazewnictwa tej ulicy nosi nazwę "Franciszka Ksawerego Dmochowskiego". Nie udało się ustalić na jakiej podstawie dopisano imię "Franciszka Ksawerego".

Poprzedni operat wykonany w roku 1977 operował tylko nazwą "ul. Dmochowskiego". Z dokumentów znajdujących się w archiwum ewidencji ludności urzędu miasta wynika, że pierwszych meldunków ludności na ulicy Dmochowskiego dokonano w roku 1977, przy czym w dokumentach tych występuje tylko "ul. Dmochowskiego", bez określenia imienia. Mieszkańcy ulicy Dmochowskiego od 2006 roku interweniują w sprawie przywrócenia właściwego patrona.

Podczas dyskusji pytanie zadał wiceprzewodniczący rady, Kazimierz Mazur, który poinformował, że przed sesją zapoznał się z biografią obu postaci. - Czy pan profesor, który nie urodził się w Krośnie i chyba nie był z Krosnem związany, ma większe zasługi niż pijar z Kuźnicy Kołłątajowskiej?

Dalej radny wymieniał kolejne zasługi Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: w czasie insurekcji kościuszkowskiej został członkiem Rady Najwyższej Narodowej. Jako kierownik Wydziału Instrukcji Rady Najwyższej Narodowej rozpoczął wydawanie Gazety Rządowej, która była oficjalnym organem powstańców. Po upadku powstania przewodniczył Deputacji Polskiej w Paryżu. W roku 1800 wrócił do kraju, organizował Towarzystwo Przyjaciół Nauk i został jego pierwszym sekretarzem.

- Nie rozumiem dlaczego ta zmiana, przyznam się szczerze - podsumowywał Kazimierz Mazur.

Na to odpowiedział przewodniczący rady, Zbigniew Kubit: - Postaram się odpowiedzieć, bo jest to jedna z ulic w naszej dzielnicy "Suchodół" - powiedział Zbigniew Kubit. Przypomniał, że zmiana patrona nastąpiła w latach 70-tych. - Ktoś znalazł postać Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, jako osobę bez wątpienia zasłużoną, o czym mówił pan przewodniczący Mazur.

Przypomniał, że wniosek mieszkańców o przywrócenie nazwy "prof. dr. Jerzego Dmochowskiego" ponawiany jest od wielu lat.

- To był wieloletni dyrektor technikum rolniczego, które było zlokalizowane tam, gdzie mamy teraz obiekty kampusu technicznego PWSZ - dodał radny Kubit. Podkreślił, że chodzi o uczczenie postaci, które związane są z Krosnem.

Koszty wymiany dokumentów poniosą mieszkańcy. Zmianę nazwy ulicy przegłosowano jednomyślnie.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021