Logo
Wydrukuj tę stronę

Lotnictwo: Szkoła z Chełma i Aeroklub z Mielca poprowadzą szkolenia w Krośnie

Lotnictwo: Szkoła z Chełma i Aeroklub z Mielca poprowadzą szkolenia w Krośnie Fot. Piotr Dymiński

Rozwój szkolenia lotniczego w Krośnie to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie rynku na pilotów. Z laboratoriów Regionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego i Nowoczesnych Technologii funkcjonującego przy "Mechaniku" będą korzystać Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki.

REKLAMA


Umowy z krośnieńskim "Mechanikiem" w imieniu PWSZ w Chełmie podpisał rektor uczelni, prof. nadzw., dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, a w imieniu Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich prezes Paweł Świerczyński. Umowy podpisano 13 i 14 marca w Krośnie, w obecności zastępcy prezydenta Krosna.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie prowadziła szkolenia do licencji pilota samolotowego zawodowego z wykorzystaniem profesjonalnego laboratorium symulacji lotów. Laboratorium jest wyposażone m.in. w certyfikowany symulator lotów FNTP II.

PWSZ w Chełmie to wiodąca uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w liniach lotniczych, np. PLL LOT, Wizz Air, Ryanair. Rektor Arkadiusz Tofil stwierdził, że rynek lotniczy potrzebuje o wiele więcej pilotów, niż są w stanie przygotować obecnie istniejące ośrodki szkoleniowe.

Szkolenia rusza po wprowadzeniu krośnieńskiego symulatora do systemu szkolenia PWSZ w Chełmie - Z naszej strony postaramy się wdrożyć jak najszybciej, ale pewne procedury nie zależą od nas - zaznaczył Arkadiusz Tofil. Dodał, że instruktorzy i uczniowie mogą docierać do Krosna także drogą lotniczą. Sam na podpisanie umowy dotarł do Krosna śmigłowcem. Podróż trwała ponad godzinę, chociaż lot odbywał się pod wiatr.

Niecodziennego gościa na lotnisku uchwycili krośnieńscy "spottersi":
Konsorcjum złożone z Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich oraz spółki Lotnisko Krosno będzie operatorem następujących laboratoriów lotniczych w Krośnie:
- nawigacji - wyposażonego w dwa motoszybowce turystyczne Pipistrel Sinus, dwa szybowce szkolno-treningowe dwumiejscowe - ALLSTAR PZL - PERKOZ, dwa szybowce szkolno - treningowe jednomiejscowe - ALLSTAR PZL - JUNIOR, wyciągarki i przyczepy szybowcowe,
- radionawigacji,
- materiałoznawstwa i badań konstrukcji lotniczych,
- obsługi naziemnej lotnictwa i napraw lotniczych,
- budowy i eksploatacji statków powietrznych.

- To zaplecze to nowoczesny sprzęt na dzisiejsze czasy - stwierdził prezes Aeroklubu Paweł Świerczyński. Podkreślał, że jego zdaniem szkolenie lotnicze powinno być prowadzone w oparciu o cały region, a nie tylko osobno w poszczególnych ośrodkach.

Zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran, przypomniał, że laboratoria powstały w ramach projektu pn. "Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Infrastruktura służy do kształcenia praktycznego uczniów w ramach systemu oświaty, a także kształcenia osób dorosłych (w tym szczególnie pracowników przedsiębiorstw). W celu prowadzenia szkoleń zawodowych dla dorosłych laboratoria są wynajmowane operatorom komercyjnym w drodze przetargu.

Utworzenie laboratoriów wyposażonych w symulatory lotów, szybowce i motoszybowce sprawiło, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie stało się innowacyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem kształcenia praktycznego branży lotniczej, która jest inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego.

Projekt wymagał wyłonienia operatora. Dotychczasowym był Aeroklub Podkarpacki. Umowa wygasła, a w kolejnym postępowaniu wyłoniono nowych operatorów z Chełma i Mielca. Operatorzy zostali wybrani w wyniku otwartych przetargów na najem infrastruktury.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021