KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Lotnictwo: Szkoła z Chełma i Aeroklub z Mielca poprowadzą szkolenia w Krośnie

Lotnictwo: Szkoła z Chełma i Aeroklub z Mielca poprowadzą szkolenia w Krośnie Fot. Piotr Dymiński

Rozwój szkolenia lotniczego w Krośnie to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie rynku na pilotów. Z laboratoriów Regionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego i Nowoczesnych Technologii funkcjonującego przy "Mechaniku" będą korzystać Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Aeroklub Mielecki.

REKLAMA


Umowy z krośnieńskim "Mechanikiem" w imieniu PWSZ w Chełmie podpisał rektor uczelni, prof. nadzw., dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, a w imieniu Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich prezes Paweł Świerczyński. Umowy podpisano 13 i 14 marca w Krośnie, w obecności zastępcy prezydenta Krosna.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie będzie prowadziła szkolenia do licencji pilota samolotowego zawodowego z wykorzystaniem profesjonalnego laboratorium symulacji lotów. Laboratorium jest wyposażone m.in. w certyfikowany symulator lotów FNTP II.

PWSZ w Chełmie to wiodąca uczelnia lotnicza w Polsce, która kształci pilotów. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w liniach lotniczych, np. PLL LOT, Wizz Air, Ryanair. Rektor Arkadiusz Tofil stwierdził, że rynek lotniczy potrzebuje o wiele więcej pilotów, niż są w stanie przygotować obecnie istniejące ośrodki szkoleniowe.

Szkolenia rusza po wprowadzeniu krośnieńskiego symulatora do systemu szkolenia PWSZ w Chełmie - Z naszej strony postaramy się wdrożyć jak najszybciej, ale pewne procedury nie zależą od nas - zaznaczył Arkadiusz Tofil. Dodał, że instruktorzy i uczniowie mogą docierać do Krosna także drogą lotniczą. Sam na podpisanie umowy dotarł do Krosna śmigłowcem. Podróż trwała ponad godzinę, chociaż lot odbywał się pod wiatr.

Niecodziennego gościa na lotnisku uchwycili krośnieńscy "spottersi":
Konsorcjum złożone z Aeroklubu Mieleckiego im. Braci Działowskich oraz spółki Lotnisko Krosno będzie operatorem następujących laboratoriów lotniczych w Krośnie:
- nawigacji - wyposażonego w dwa motoszybowce turystyczne Pipistrel Sinus, dwa szybowce szkolno-treningowe dwumiejscowe - ALLSTAR PZL - PERKOZ, dwa szybowce szkolno - treningowe jednomiejscowe - ALLSTAR PZL - JUNIOR, wyciągarki i przyczepy szybowcowe,
- radionawigacji,
- materiałoznawstwa i badań konstrukcji lotniczych,
- obsługi naziemnej lotnictwa i napraw lotniczych,
- budowy i eksploatacji statków powietrznych.

- To zaplecze to nowoczesny sprzęt na dzisiejsze czasy - stwierdził prezes Aeroklubu Paweł Świerczyński. Podkreślał, że jego zdaniem szkolenie lotnicze powinno być prowadzone w oparciu o cały region, a nie tylko osobno w poszczególnych ośrodkach.

Zastępca prezydenta Krosna, Bronisław Baran, przypomniał, że laboratoria powstały w ramach projektu pn. "Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Infrastruktura służy do kształcenia praktycznego uczniów w ramach systemu oświaty, a także kształcenia osób dorosłych (w tym szczególnie pracowników przedsiębiorstw). W celu prowadzenia szkoleń zawodowych dla dorosłych laboratoria są wynajmowane operatorom komercyjnym w drodze przetargu.

Utworzenie laboratoriów wyposażonych w symulatory lotów, szybowce i motoszybowce sprawiło, że Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Krośnie stało się innowacyjnym i konkurencyjnym ośrodkiem kształcenia praktycznego branży lotniczej, która jest inteligentną specjalizacją województwa podkarpackiego.

Projekt wymagał wyłonienia operatora. Dotychczasowym był Aeroklub Podkarpacki. Umowa wygasła, a w kolejnym postępowaniu wyłoniono nowych operatorów z Chełma i Mielca. Operatorzy zostali wybrani w wyniku otwartych przetargów na najem infrastruktury.

pd
Fot. Piotr Dymiński

 • autor: pd

22 komentarzy

 • Weksel

  Ktoś coś pisał że "aeroklub miał swoją szansę" na wykorzystanie sprzętu. Proszę tego Pana o podsumowanie I recenzję ilości operacji lotniczych z udziałem krośnieńskiego sprzętu oddanego za nic aeroklubowi mieleckiemu. Wg znajomego aeroklub mielecki zwyczajnie wykorzystał okazję. Realizuje tu swoje kontrakty, a sprzęt krośnieński leży sobie zdeponowany w jakiejś budzie.

  Zgłoś nadużycie Weksel sobota, 14, lipiec 2018 22:45 Link do komentarza
 • Uriel

  Dr Jaśkowski mówił? No fajnie, a jacys naukowcy?

  Zgłoś nadużycie Uriel sobota, 12, maj 2018 12:38 Link do komentarza
 • artid

  szkolenia z czego?jak opryskiwac niebo chemtrails?Dr jaśkowski coś na ten temat mówi,wystarczy zgooglować

  Zgłoś nadużycie artid sobota, 12, maj 2018 11:58 Link do komentarza
 • ozzy

  Jedno jest tu absolutnie pewne - interes. Ktoś miał interes w likwidacji krośnieńskiego aeroklubu, klubu niegdyś jednego z najsilniejszych w historii polskiego lotnictwa. Wszystko można było załatwić po ludzku i z korzyścią dla miasta i jego wizerunku. Posłuchano głosów dwóch osób i oddano lotnictwo w obce ręce. Skutki - jak to w zdradzie bywa - będą opłakane i nieodwracalne. A Krośnianie z tego nie wiedzą nic. Łącznie z dziennikarzami krosnocity. Prawdziwe, dociekliwe dziennikarstwo upadło.

  Zgłoś nadużycie ozzy wtorek, 03, kwiecień 2018 00:33 Link do komentarza
 • gozdzik

  do moderatora
  biorę pełną odpowiedzialność za zamieszczoną przeze mnie treść, która nie ma nic wspólnego z nienawiścią rasową!
  proszę nie usuwać mojego komentarza!

  Przytocki z tym drugim baranem na jednego m.u.r.z.y.na z KKK Mosir Krosno przeznacza miesięcznie 4 tys dolarów, na to nie szczędzą grosza.
  Plus samochody służbowe i mieszkania.
  Los aeroklubu podkarpackiego jest dla nich obojętny.

  Zgłoś nadużycie gozdzik sobota, 24, marzec 2018 19:30 Link do komentarza
 • Dyzma pomiot szatana

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. UWAGI DO REDAKCJI NALEŻY KIEROWAĆ NA ADRES REDAKCJA@KROSNOCITY.PL

  Zgłoś nadużycie Dyzma pomiot szatana sobota, 24, marzec 2018 19:06 Link do komentarza
 • Dyzma-pomiot szatana

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. UWAGI DO REDAKCJI NALEŻY KIEROWAĆ NA ADRES REDAKCJA@KROSNOCITY.PL

  Zgłoś nadużycie Dyzma-pomiot szatana sobota, 24, marzec 2018 17:21 Link do komentarza
 • bubu

  Coś ci się we łbie miesza.Aeroklub nie jest własnością miasta,korzysta tylko z lotniska należącego do miasta i płaci za to podatki.Ratowanie niereformowalnego bankruta byłoby głupotą i przejawem niegospodarności.A sprzedaż PKS-u za 400 000 to robota pisowskiego zarządu powiatu i tam prokurator nie wkroczy bo to swoi.

  Zgłoś nadużycie bubu piątek, 23, marzec 2018 11:04 Link do komentarza
 • gozdzik

  Los aeroklubu podkarpackiego już przesądzony, skończy jak krośnieński PKS
  http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34962,19611138,kupic-za-400-tys-zl-sprzedac-za-5-mln-zl-to-sie-nazywa-biznes.html

  cytat
  W Krośnie powstał nowy pas startowy na tamtejszym lotnisku, a miejscowy aeroklub boryka się z kłopotami finansowymi. Dlatego Zarząd podjął decyzję o sprzedaży sześciu samolotów ze swojej floty.

  http://lotniczepodkarpackie.pl/aeroklub-podkarpacki-sprzedaje-lotnicza-flote/

  Przytocki i Baran w odpowiednim czasie do Krosna zawita prokurator i CBA

  Zgłoś nadużycie gozdzik piątek, 23, marzec 2018 00:48 Link do komentarza
 • gozdzik

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY. TREŚĆ NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z TEMATEM ARTYKUŁU.

  Zgłoś nadużycie gozdzik czwartek, 22, marzec 2018 18:43 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?