Logo
Wydrukuj tę stronę

Wysokie stypendia dla najlepszych sportowców

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Rada Miasta Krosna większością głosów przystała na zgłoszony przez prezydenta pomysł, by najlepszym sportowcom z Krosna przyznać niemałe stypendia. Chodzi o wyróżnienie zawodników występujących w zawodach o randze przynajmniej ogólnopolskiej. Najwyższe stypendia mogą wynieść nawet 150% średniego wynagrodzenia w kraju.

REKLAMA


Nowe stypendia sportowe będą przyznawane zawodnikom powyżej 16 roku życia, zamieszkałym w Krośnie i biorącym udział w zawodach na poziomie centralnym w przypadku sportów zespołowych. W sportach indywidualnych stypendia będą przyznawane zawodnikom osiągających miejsca medalowe na poziomie mistrzostw Polski, lub reprezentantom Polski na szczeblu Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata lub Igrzyskach Olimpijskich. Warunkiem jest reprezentowanie Klubu z siedzibą w Krośnie.

Maksymalna wartość stypendium to 150% średniego wynagrodzenia w kraju (na podstawie danych GUS). Taka stawka dotyczy zawodników sportów zespołowych w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz zawodników osiągających miejsca medalowe przynajmniej w zawodach rangi Mistrzostw Polski.

W sportach zespołowych w II klasie rozgrywkowej maksymalną wartość stypendium określono na 125% wynagrodzenia, a w III klasie rozgrywkowej na 60% wynagrodzenia.

Zgodnie z regulaminem o przyznaniu stypendium decyduje prezydent Krosna, a jego decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Stypendium może zostać wstrzymane, np. gdy: zawodnik kończy karierę sportową, obniżył poziom sportowy, lub przez ponad 3 miesiące jest niezdolny do udziału w zawodach. Przyczyną pozbawienia stypendium może być też nieprzestrzeganie zasad sportowych i etycznych.

Wątpliwości co do projektu zgłaszał radny Sławomir Bęben (Klub PiS). Zasugerował, że może lepiej byłoby dotować szkolenie młodzieży z Krosna, a nie przyznać stypendia zawodnikom przyjeżdżającym do Krosna, a nie mają związków z naszym miastem.

Prezydent Bronisław Baran odpowiedział, że dla młodzieży szkolnej funkcjonuje osobny system stypendialny, uwzględniający też wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym.

Projekt przyjęto większością głosów. "Za" głosowało 16 radnych, "przeciw"1 (PiS), a 3 "wstrzymało się".

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021