Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowy laser w krośnieńskim szpitalu. Jedyny taki w Polsce!

Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką. Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką. Fot. Piotr Dymiński

Nowy laser to dla chirurgów nowe narzędzie. Dla pacjentów mniejsze ryzyko komplikacji, mniejsze zagrożenia, szczególnie tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe. W Krośnie odbyły się VIII Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe.

REKLAMA


Blok operacyjny krośnieńskiego szpitala został wzbogacony o nowe urządzenie: laser tulonowo-holomowy Revolix 150 DUO 150 W. To nowoczesny sprzęt, który będzie używany w zabiegach urologicznych i laryngologicznych. Możliwe jest też jego wykorzystanie przez ginekologów.

- Laser może być wykorzystany też przy zabiegach neurochirurgicznych, dlatego jest integralną częścią bloku operacyjnego - relacjonuje dr Dariusz Sobieraj, ordynator oddziału urologii w krośnieńskim szpitalu - Jest to laser, który może być wykorzystywany także przy kruszeniu kamieni - dodał Dariusz Sobieraj.

Pierwszą przeprowadzoną w Krośnie operacją była enukleacja prostaty. Działanie lasera jest niezwykle istotne dla starszych pacjentów, np. po zawałach, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Przy tego typu lekach każde krwawienie stanowi zagrożenie dla pacjenta, a użycie lasera eliminuje ten problem.

- Laser eliminuje krwawienie, a t przy stosowanej powszechnie profilaktyce przeciwzakrzepowej, jest bezcenne - podkreśla Dariusz Sobieraj.

Zabiegi podczas warsztatów przeprowadził dr med Jens Westphal z Niemiec, gdzie używanie tego typu laserów jest już powszechną praktyką.

- Główną inicjatywę w celu pozyskania lasera wykazał dr Sobieraj. Oczywiście w tej chwili dążymy do realizacji zakupów sprzętu, które będą używane multidyscyplinarnie. Zakupy dedykowane tylko dla jednego oddziału są w tej chwili zbyt drogie, jak na możliwości, którymi dysponujemy - informuje Piotr Jurczak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

- Ten laser będzie wykorzystywany przez urologię i laryngologię. Myślę, że też ginekolodzy będą z niego korzystać - dodaje Piotr Jurczak.

- W rękach doświadczonego chirurga jest to nowe narzędzie. Można je porównać do skalpela skalpela, tyle że ma dodatkowe role. Nie tylko tnie, ale jeszcze zaopatruje krwawienie i przyspiesza proces gojenia. Dla pacjentów to oznacza krótsza hospitalizację, mniejsze ryzyko powikłań - mówi Piotr Jurczak.

- To nowa era w szpitalu w Krośnie - podkreśla Piotr Jurczak.

Zabiegi będą przeprowadzane w ramach ubezpieczenia. Lekarze podkreślają korzyści społeczne i ekonomiczne wynikające z zastosowania nowej technologii. To pierwszy taki laser w Polsce. Zakup urządzenia wsparł Marszałek Województwa kwota około 680 tysięcy złotych.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021