Logo
Wydrukuj tę stronę

Puchar krośnieńskiego WORD

Pełnym sukcesem reprezentacji szkół z Iwonicza zakończył się konkurs o Puchar Dyrektora WORD. Zarówno w rywalizacji drużynowej jak i indywidualnej Iwonicz pokonał wszystkich rywali z kilku okolicznych powiatów. Reprezentacja Iwonicza była znakomicie przygotowana do wszystkich konkurencji.

REKLAMAW konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów: Krosno, Jasło, Sanok, Brzozów, Lesko, Ustrzyki Dolne. Najpierw przeprowadzono eliminacje wewnątrz szkół, a następnie w gminach. Z każdej gminy mogła wystartować jedna drużyna z gimnazjum i jedna ze szkoły podstawowej.

alt

Przy organizacji konkursu współpracowały Komenda Miejska Policji w Krośnie, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle oraz Zarząd Okręgu PCK Krosno.

Głównym zadaniem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Dodatkową zachętą są wartościowe nagrody, np. rowery za zajęcie pierwszych miejsc.

Sam konkurs składał się z trzech konkurencji. Najpierw uczestnicy musieli rozwiązać testy. Pytania były podobne do tych na egzaminach na prawo jazdy, jednak łatwiejsze, bo jednokrotnego wyboru.  Pytania skupiały się na przepisach dotyczących ruchu pieszych i rowerzystów. Na tym etapie konieczna była znajomość przepisów i znaków drogowych. Uczestnicy, którzy popełnili więcej niż 6 błędów nie byli dopuszczani do jazdy po miasteczku ruchu drogowego, co osłabiało punktację całej drużyny.

alt

Kolejna konkurencja rozgrywała się w miasteczku ruchu drogowego, wymalowanym na parkingu WORD. Uczestnicy musieli przejechać trasę stosując się do znaków oraz pokonując tor przeszkód. Przejazd obserwowali policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego. Popełniane na trasie błędy skutkowały karnymi punktami.

Równolegle drużyny sprawdzały swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Wolontariusze PCK oceniali ich wiedzę i umiejętności. Zadanie polegało na właściwym zachowaniu się, udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu pogotowia w przypadku znalezienia osoby nieprzytomnej. Sposób oceniania wszystkich konkurencji sprawiał, że punktacja za pierwszą pomoc miała marginalne znaczenie dla końcowej klasyfikacji. 

Okazuje się, że wiele szkół nadal praktycznie nie ma warunków, aby uczyć właściwego zachowania na drodze i zasad pierwszej pomocy. Zatem ciężko jest dobrze przygotować się do konkursu. Zwykle w ramach przygotowań dzieci poznają tylko teorię lub ćwiczą w kiepskich warunkach na szkolnym parkingu. Mało która szkoła ma miasteczko duchu drogowego (tak jak Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Krośnie przy ul. Wojska Polskiego...które w konkursie nie brały udziału!). Podobnie jest z fantomami, na których można ćwiczyć masaż serca i sztuczne oddychanie. Wielu opiekunom i uczniom nie brak jednak zapału. Zdarzyło się, że niemal maksymalną ilość punktów zdobyła drużyna szkolona właściwie wyłącznie na podstawie prostej ulotki o zasadach udzielania pierwszej pomocy.


W oczekiwaniu na wyniki wolontariusze PCK zaprezentowali jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w czasie konkursu, aby uzyskać maksymalna ilość punktów. Następnie z użyciem szkoleniowego AED zaprezentowali jak można udzielać pomocy z użyciem ogólnodostępnego defibrylatora. Takie urządzenia są powszechnie dostępne w zachodniej Europie, pojawiają się także w wielu miastach w Polsce. Prawdopodobnie wkrótce będą również w Krośnie (więcej o AED: AED dla Krosna).

{gallery}wiadomosci/2011/06/09/c{/gallery}

Gratulacje wszystkim uczestnikom składali: Stefan Pinderski, dyrektor WORD w Krośnie, zastępca dyrektora Marek Hejnar, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie, podinspektor Stanisław K. Syzdek oraz  bryg. Mariusz Kozak w imieniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. Za pierwsze miejsca w rywalizacji indywidualnej ufundowano rowery. Wśród innych nagród były między innymi namioty turystyczne i kaski rowerowe.

Wyniki drużynowe – szkoła podstawowa:
1. Szkoła Podstawowa w Iwoniczu
2. Szkoła Podstawowa w Besku
3. Szkoła Podstawowa w Cieklinie

Wyniki drużynowe – gimnazjum:

1. Gimnazjum w Iwoniczu
2. Gimnazjum w Besku
3. Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

Wyniki indywidualne – szkoła podstawowa:

1. Jan Rudek – Szkoła Podstawowa w Iwoniczu
2. Marcin Iskrzycki - Szkoła Podstawowa w Cieklinie
3. Szymon Albrycht - Szkoła Podstawowa w Iwoniczu
4. Karol Kijowski - Szkoła Podstawowa w Besku
5. Julian Ziemiański - Szkoła Podstawowa w Milczy

Wyniki indywidualne – gimnazjum:
1. Marcin Krukar – Gimnazjum w Iwoniczu
2. Konrad Janków - Gimnazjum w Mchawie
3. Jakub Dróbek - Gimnazjum w Iwoniczu
4. Marlena Szul – Gimnazjum w Besku
5. Adrian Grzesik - Gimnazjum w Besku

 

Jedyna Szkoła Podstawowa z Krosna, znalazła się poza podium. W konkursie o Puchar Dyrektora WORD naszego miasta nie reprezentowało żadne gimnazjum.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Mateusz Głód

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021