Logo
Wydrukuj tę stronę

Herb Krosna usunięty z "Korony Królów"

Herb Krosna usunięty z "Korony Królów" Fot. facebook.com/Pankrosnizm

Jesteśmy po premierowych odcinkach telenoweli historycznej "Korona Królów" realizowanej przez TVP. Niestety twórcy dopuścili się karygodnego niedociągnięcia, co wychwycił niezawodny "Pankrośnizm".

REKLAMA"Korona Królów" osadzona jest w historycznych czasach Kazimierza Wielkiego, władcy z którym związana jest też historia Krosna.
"Pankrośnizm" przypomina, że około 1342 roku, Kazimierz Wielki lokował Miasto Krosno, a 25 lat później, w 1367 nadał naszemu miastu status Królewskiego Wolnego Miasta Krosna, a także swój własny herb rodowy. Jest to herb Księstwa Brzesko-Kujawskiego, czyli dzisiejszy herb Krosna: pół złotego Lwa i pół białego Orła w czerwonym polu!

Właśnie taki herb znajduje się na klamrze płaszcza Władysława I Łokietka, ojca Kazimierza Wielkiego na obrazie Jana Matejki. Postacie królów Polski i ich stroje w telenoweli TVP są wzorowane na Poczcie Królów Polski Matejki. Niestety, scenografowie dokonali haniebnego niedopatrzenia! Odwzorowując płaszcz króla Władysława I umieścili na klamrach dwa identyczne wizerunki orła, całkowicie pomijając herb wyraźnie odwzorowany przez Matejkę.

pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020