Logo
Wydrukuj tę stronę

KARPACKIE KLIMATY czyli wielkie święto pogranicza na zakończenie lata

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Jaracz

Na pograniczu, niczym tyglu, mieszają się kultury, style, narodowości i charaktery. Na trzy dni, u schyłku lata, Krosno staje się stolicą regionu. Swój folklor, muzykę, rękodzieło artystyczne i smakowitości prezentują nasi przyjaciele ze Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Nie zabraknie oczywiście klimatów południowej Polski, naszych zespołów, twórców i ich dzieł.

REKLAMA


ZOBACZ PROGRAM - KLIKNIJ TUTAJ: KARPACKIE KLIMATY 2016


Z krosna do Krosna

IX Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Co dwa lata Karpackie Klimaty otwiera wyjątkowa wystawa pokonkursowa prezentująca dokonania w dziedzinie artystycznej tkaniny lnianej. Tegoroczna, 9 edycja Biennale "Z krosna do Krosna" zgromadziła prace ponad stu artystów z całego świata.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Pośród konkursów w obszarze tkaniny artystycznej w Europie trudno jest wskazać podobne wydarzenie, które koncentrowałoby się głównie i bez mała wyłącznie na tworzywie, jakim jest len. W piątkowy wieczór (17.30, BWA, ul. Kolejowa 1) dowiecie się, kto w tym roku otrzyma laury pierwszeństwa. A wystawę będzie można zobaczyć jeszcze w sobotę w godzinach od 14.00 do 18.00.

Festiwal Win Węgierskich
KARPACKIE KLIMATY to również święto winiarzy, a tradycja polsko-węgierskiego handlu winami sięgają XVI wieku i ma patrona w osobie kupca i mecenasa sztuki, Roberta Wojciecha Portiusa.

Miłośnicy węgrzyna będą degustować wina z Egeru, Tokaju i znad Balatonu w CDS (piątek, godz. 21.00, sobota, godz. 17.00 i 21.00). Nowością festiwalu jest uroczyste spotkanie w restauracji Naftaya pod inspirującą i zachęcającą nazwą "Siedem dań podawanych w asyście, precyzyjne dobranych, wybitnych win z regionu Tokaj i Eger" (niedziela, godz. 16.00 oraz 20.00).

Festiwal Win Węgierskich wzbogacą w tym roku degustacje owoców pracy rodzimych winiarzy.

Święto chleba
Karpackim Klimatom od lat towarzyszy urokliwy konkurs "Ulubiony chleb Krośnian". Ten festiwalowy moduł cieszy się ogromną popularnością, a zapach świeżego pieczywa cieszy zmysły odwiedzających krośnieńską starówkę. Wszyscy degustujący chleby będą mogli wybrać swój ulubiony bochenek. Piekarze będą walczyć swoimi wytworami piekarniczymi o tytuł "Ulubionego chleba Krośnian".

Barwny i pachnący jarmark
Na trzy dni krośnieńska starówka zamieni się w barwny i pachnący jarmark. Artyści regionu karpackiego wystawią swoje obrazy, rzeźby, tkaniny, koronki, biżuterię, ceramikę czy stroiki. A o podniebienia gości zadbają producenci smacznej i zdrowej żywności - różnego rodzaju smakołyków - ciast, wędlin, kwaszonek, serów, proziaków i miodu. A wszystko oparte na tradycyjnych recepturach i o niepowtarzalnych smakach.

BIOJARMARK
Nowością będzie BIOJARMARK prezentujący żywność ekologiczną. W ramach promocji podkarpackiej wołowiny, w sobotę (20 sierpnia), o 13 rozpocznie się wielkie pieczenie byka zakończone degustacją w niedzielne popołudnie. Oprócz zakupów, będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, poznać tajniki lepienia pierogów, pieczenia chleba i tłoczenia soków.

Plenerowa wystawa fotografii
W malowniczych miejscach miasta prezentujemy zdjęcia fotografów zrzeszonych w Fotoklubie RCKP. Najnowsze fotografie w plenerowej kolekcji będzie można zobaczyć przy ul. Piłsudskiego, w drodze do Rynku. W tym roku króluje uwiecznione przez fotografików piękno okolic Krosna.
 
Bieg uliczny
XV Bieg Uliczny o Skarb Portiusa, organizowany przez MOSiR, będzie odbywał się następującą trasą: start godz. 11.00 - Rynek, następnie Piłsudskiego, rondo Solidarności, Legionów, rondo Niezapominajki, Żółkiewskiego, rondo Zawodzie, Białobrzeska, Moniuszki, Konopnickiej, Krakowska, Piłsudskiego, rondo Solidarności, Piłsudskiego, Rynek - Meta. Biegaczom potrzebny jest doping - dlatego wszyscy kibicujący na trasie są mile widziani.
 
Karpackie Klimaty z PWSZ
Niezwykle bogata oferta zgromadzi zapewne wielu gości. Warto "Twórczo i naukowo" spędzić czas na dziedzińcu uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego (sobota, godz. od 11.00 do 16.00, niedziela, godz. od 10.00 do 14.00) oraz w bibliotece PWSZ. Atrakcjami są wykłady oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, a także wymiana książek (sobota, godz. od 11.00 do 16.00). Będzie można spotkać się i w klimacie zielarsko-sportowo-lingwistyczno-historycznym podczas warsztatów, których uczelnia przygotowała szeroką ofertę.
 
Karpackie Studio
Na ulicy Piłsudskiego zagości Karpackie Studio, unikatowy program telewizyjny, które będzie pokazywać wszystko, co dzieje się na Karpackich Klimatach, prezentować ludzi z pasją, ukazywać piękno miasta i okolic. Można je zobaczyć na TV Obiektyw i grupamedialna.info w piątek od godziny 16.00 do 22.00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach od 9.00 do 15.00. Program uatrakcyjni grillowanie z mistrzem Jackiem Świerkiem sponsorowane przez Polskie Mięso i Wędliny Łukosz.


Dziecięce Klimaty
Najmłodszych uczestników Karpackich Klimatów organizatorzy zapraszają na warsztaty i spektakle przygotowane specjalnie dla dzieci, ale i rodziców, którzy odnajdą w sobie choć odrobinę dziecka z przyjemnością spędzi z nami czas.
 
Firma pomalujmy.pl przygotowała specjalne stanowisko, młodzież z krośnieńskiego Liceum Plastycznego będzie wykonywać wszystkim etniczne makijaże i tatuaże. W piątek i sobotę niezapomniane spotkanie z Teatrem Małe Mi, który na dobre zadomowił się na Karpackich Klimatach. Przedstawienia tej grupy cieszą się wielką sympatią widzów na całym świecie, a i najmłodszej publiczności naszego festiwalu bardzo przypadły do gustu. Tym razem zobaczymy historię Alibaby z trochę mniejszą ilością rozbójników oraz posłuchamy, jakie opowieści snuje księżyc.

W niedzielę trzy różne opowieści zaprezentuje Teatr Lalek Pinokio. - Przygotowaliśmy także wyjątkowe warsztaty. Ponieważ chcemy naszych gości festiwalowych troszkę zaskakiwać, ukryliśmy nasze działania warsztatowe pod tajemniczymi nazwami. Jesteśmy przekonani, że bardzo się wszystkim spodobają - mówią organizatorzy.

piątek, 19 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi - "Trzecia strona kija"
18.00 - 19.00 - Warsztaty "Spinaczowe zoo"
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi "Alibaba i czterech rozbójników"
 
sobota, 20 sierpnia 2016
16.00 - 18.00 - Warsztaty z Teatrem Małe Mi "Łapacz snów - łapacz opowieści"
18.00 - 19.00 - Warsztaty "Etnokolaż"
19.00 - Spektakl Teatru Małe Mi "Selene i gwiazda - księżycowe opowieści"
 
niedziela, 21 sierpnia 2016
11.00 - 13.00 - Warsztaty "Etnokolaż"
13.00 - 15.00 - Warsztaty "Spinaczowe zoo"
15.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio "Zaczarowany las"
15.30 - 17.00 - Warsztaty "Słomiane strachy na wróble i lalki motanki"
17.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio "Kłamstwa kozy"
17.30 - 19.00 - Warsztaty "Karpackie chaty"
19.00 - Spektakl Teatru Lalek Pinokio "Przygody wesołego psiuncia"


Scena KARPACKICH KLIMATÓW czyli rozśpiewane i roztańczone serce krośnieńskiego Rynku.

Zalai Zalaegerszeg to ulubieńcy krośnieńskiej publiczności z partnerskiego dla Krosna, węgierskiego miasta Zalaegerszeg. Zespół został założony w 1957 r. i od lat pracuje nad tym, aby być jednym z najpopularniejszych amatorskich zespołów we własnym kraju. Członkowie zespołu to około 20-letni młodzi artyści, których liczba aktywnych oscyluje wokół 40. Dyrektorem artystycznym i choreografem jest János Varga.

Cimbálová Muzika Vinár powstał na początku tego tysiąclecia. Trzon zespołu tworzy ośmiu muzyków, głównie byłych członków folklorystycznej grupy Vlčnovjan. Vinár to grupa ambitnych, doświadczonych muzyków, którzy na swoim koncie mają wiele występów w kraju i za granicą.
 
Kapela Hanki Wójciak to zespół grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. Liderka grupy, Hanka, wygrała 46 Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory "Modlitwa" oraz "Artyści". Współpracowała m.in. z Jarkiem Śmietaną, Anną Treter, Kubą Ostaszewskim. W Radiu Kraków prowadzi audycję Wieczór Panieński poświęconą piosence literackiej. W muzyce Kapeli Hanki Wójciak słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości.

Fot. Łukasz Jaracz

Czeremszyna to zespół należący do czołówki folkowych zespołów w Polsce, inspirujący się folklorem słowiańskim, głównie podlaskim. Powstał w listopadzie 1993 r. w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu, z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk. Na instrumentarium zespołu składają się: akordeon, gitara,
mandolina, mandola, skrzypce, bałałajka basowa, sopiłki, fujara słowacka, perkusja, instrumenty perkusyjne. Muzyka kapeli odzwierciedla różnorodność Podlasia, w którym harmonijnie współżyją kultura polska, ukraińska i białoruska.
 
A Gdzie To Dawniej Stroiło - inspirują się pieśniami wykonywanymi kiedyś przez ludność łemkowską. Aranżacje starają się unowocześnić wg własnego widzimisię. Za stronę wokalną odpowiadają Łemkinie: Sabina i Anna Romańczak. Za stronę instrumentalną odpowiadają: Staszek Grela (gitara), Bartek Bykowski (bas), Jakub Chodyniecki (instrumenty perkusyjne) oraz Przemek Polański (akordeon). Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem "Wieczorów Łemkowskich" odbywających się w Barze Monika w Krośnie. Ich największą nagrodą są i pozostaną przyjaciele, którzy bez względu na szerokość geograficzną licznie przybywają na nasze koncerty...
 
Tuhaj-Bej - powstał w 2005 roku wśród przyjaciół, których połączyło zamiłowanie do kultury Wschodu, a swoją nazwę zawdzięcza niepokornemu Tuhaj-Bejowi, którego burzliwe losy oraz ekspresja odzwierciedlają charakter wykonywanej muzyki. Zespół prezentuje energetyczną muzykę folkową zakorzenioną w tradycji Wschodu okraszoną elementami muzyki współczesnej i rocka. Wizytówką zespołu są pełne ekspresji koncerty oraz melodyjne, dynamiczne utwory, w których mocne brzmienie gitar i bębnów zestawiono z dźwiękiem tradycyjnych instrumentów takich jak sopiłka i akordeon.
 
Hoverla to polsko-ukrainski zespol folk-rockowy z Wrocławia, czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae i ska. Muzycy zespołu śpiewają w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Połączenie mocnej rockowej sekcji z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem tworzy niezwykle żywiołowe i energetyczne widowisko muzyczne.
 
OSP Bronx (Ochotnicza Sekcja Paramuzyczna Bronx) - jej trzon stanowią dwaj muzycy, Andrzej Boczar i Paweł Ungeheuer. Od zawsze związani z Krosnem, tu się urodzili, wychowali, mieszkają do dziś, to tutaj, wiele lat temu, zakładali pierwsze zespoły, występując potem na scenach całego kraju. Własne kompozycje i teksty opisują to, co przez lata dojrzewało w ich sercach. Nostalgia z akustyczna gitarą w tle - to
właśnie jest OSP Bronx.
 
Ania Broda - śpiewa, gra na cymbałach i bębnach. Wymyśla autorskie piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Inspiruje ją piękna poezja dziecięca - szczególnie ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. W muzyce szuka nastrojów, kolorów, tajemnic i nieprawdopodobnych historii, poruszających struny wyobraźni.
 
Rusychi to ukraiński zespół folkowy, pochodzący z Bilhorodu Dnistrowskyego (rejon odeski). Pierwszy występ zespołu odbył się w 2005 roku. Już od 10 lat zespół pragnie zachować niepowtarzalność dawnej muzyki ukraińskiego narodu i przenieść ją w czasy współczesne. Repertuar stanowią ballady oraz obrzędowe, jaskrawe instrumentalne projekty muzyki gór, stepów i morza z wykorzystaniem m.in. elementów rocku, funku, reggae, country, popu.
 
Sokół Orkestar jest odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną, zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane. Główny nacisk został tu położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów.


P R O G R A M

RYNEK - piątek, 19 sierpnia 2016
16.00 - Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
17.30 - Cimbálová Muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
19.00 - Kapela Hanki Wójciak (Polska)
20.30 - Uroczysta inauguracja Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich
21.30 - Czeremszyna (Polska)

RCKP, BWA, ul. Kolejowa 1
16.30 - Wernisaż wystaw fotograficznych - Volodymyra Norby oraz Vasyla Pylypyuka
17.30 - Wernisaż IX Międzynarodowego Biennale - Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna"
 
RYNEK - sobota, 20 sierpnia 2016
15.00 - Zalai Zalaegerszeg (Węgry)
15.30 - Cimbálová Muzika Vinár - Uherské Hradiště (Czechy)
16.15 - SAMI Sárospatak (Węgry)
17.00 - A Gdzie To Dawniej Stroiło (Polska)
19.00 - Tuhaj-Bej (Polska)
20.30 - Hoverla (Polska/Ukraina)
22.00 - OSP Bronx (Polska)
 
RYNEK - niedziela, 21 sierpnia 2016
11.00 - XII Bieg Uliczny "o Skarb Portiusa"
15.00 - SAMI Sárospatak (Węgry)
16.30 - Ogłoszenie wyników Konkursu na Ulubiony Chleb Krośnian
17.00 - Ania Broda z Zespołem (Polska)
19.00 - Rusychi (Ukraina)
20.30 - Sokół Orkestar (Polska)
 
Organizatorzy informują, że podane godziny rozpoczęcia poszczególnych elementów programu są orientacyjne i mogą ulec zmianie.
 
Klimatyczne atrakcje - warto zobaczyć

Sztuka i smaki pogranicza
Karpackie Klimaty to miejsce spotkania twórców pogranicza. Kolorowe stragany pełne są ręcznie wykonanych drobiazgów. Jak co roku nie zabraknie podkarpackiego miodu. W trakcie festiwalu chętnie swoje prace prezentują artyści pogranicza. Ulica Ordynacka zamienia się prawie w unikatową karpacką galerię sztuki.
 
Zaklęte w szkle
Spacerując po Krośnieńskiej Starówce w dniach festiwalu będziemy mogli zauroczyć się krośnieńskim szkłem. Plenerowa ekspozycja przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Szkła, miejscowe huty i pracownie artystyczne odkrywa nie tylko tradycje ale także współczesność szklarskiego przemysłu i rzemiosła.
 
Rzemieślnicy na krośnieńskim Rynku
Ten moduł jest przygotowywany przez rzemieślników zrzeszonych wokół Cechu Rzemiosł Różnych. Wszyscy goście festiwalu będą mogli poznać tajniki rzemiosła piekarniczego lub oddać się degustacji wyrobów cukierniczych i piekarniczych. W ofercie dla najmłodszych znalazły się warsztaty wypieku ciastek (stoisko cechu, niedziela w godzinach od 13.00 do 15.00). W tym roku przygotowano również Fryzjerskie Folkowe Show (sobota - niedziela).
 
Centrum Dziedzictwa Szkła
Piękno szklanego rzemiosła, sztuki wytopu i zdobienia szkła, kunszt artystów szkła, nowoczesne, interaktywne pokazy produkcji, malowidło trójwymiarowe, degustacja win w ramach Festiwalu Win Węgierskich - to wszystko mogą zobaczyć goście festiwalowi (piątek - sobota od godziny 10.00 do 19.00, niedziela w godzinach od 11.00 do 19.00).
 
Muzeum Podkarpackie
Największa w Europie ekspozycja lamp naftowych, ponadto wystawy malarstwa, w tym cieszące się niegasnącym zainteresowaniem - iluzjonistycznego. Do dyspozycji zwiedzających w czasie festiwalu będą także dwie wystawy czasowe: "Symbole naszej historii" IPN oraz "Broń i sztuka Japonii" (piątek, godz. od 10.00 do 16.00, sobota - niedziela, od 10.00 do 17.00).
 
Muzeum Rzemiosła
Prezentuje zwiedzającym liczne wystawy czasowe i stałą ekspozycję, związane z wymierającymi lub nieistniejącymi już rzemiosłami, daje możliwość zapoznania się z ciekawymi mechanizmami z przełomu wieków. Instytucja zaprasza zwiedzających do odwiedzenia podczas festiwalu wystawy stałej: Dzieje rzemiosła Polski południowo - wschodniej (piątek, godz. od 9.00 do 18.00, sobota - niedziela od 10.00 do 16.00, sobota - dzień bezpłatny).
 
Wieża Farna
Ekspozycja stała "Zegarmistrzostwo" wraz z możliwością wysłuchania opowieści o starych zegarach i pracach Michała Mięsowicza. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja wejść (tel. 13 43 241 88) do 19.08, do godz. 15.30. (piątek, od 10.00 do 18.00, sobota od 10.00 do 22.00, niedziela od 10.00 do 16.00. Przerwa w zwiedzaniu od godziny 11.30 do 12.30, a w sobotę również od 16.00 do 18.00 i od 20.00 do 20.30). Wystawa czasowa w Wieży Farnej: Iluminacje Tomasza Prymona.
 
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
W czasie Karpackich Klimatów zaprasza do obejrzenia ciekawych wystaw czasowych (wystawa fotografii Vasyla Pylypyuka w Galeria Pomarańczowej; jubileuszowa wystawa fotografii Volodimira Norby w Galerii Fotografii, wernisaże wystaw w piątek o godz. 16.30). W hallach RCKP można też zobaczyć fragmenty kolekcji lokalnych producentów szkła oraz jeden z najciekawszych wyrobów szklanych - potężny żyrandol, złożony z 80 elementów, ważących prawie tonę, zwisający przez blisko trzy piętra (piątek od godziny 10.00 do 20.00 i w sobotę od 14.00 do 18.00 - RCKP, ul. Kolejowa 1).
 
Punkt Informacji Kulturalno-Turystycznej
W celu poszerzenia swej wiedzy o istotne dla gości festiwalowych szczegóły zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej, gdzie będzie także można nabyć niepowtarzalne pamiątki z Krosna, zapoznać się również z bogatą ofertą wydawnictw turystycznych i popularno-naukowych, dotyczących Krosna i okolic (piątek, od 9.00 do 18.00 oraz w sobotę i niedzielę od godziny 10:00).

Zobacz: Karpackie Klimaty: utrudnienia w ruchu

umk/kk/red.

  • autor: umk/kk/red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021