Logo
Wydrukuj tę stronę

"Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" - spotkanie z podróżnikami

"Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia" - spotkanie z podróżnikami Fot. Michał Dzikowski

23 stycznia gośćmi krośnieńskiego spotkania z podróżnikami będą Dominik Szczepański oraz Piotr Tomza z prelekcją "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia".

REKLAMATo na Nanga Parbat Reinhold Messner stracił brata lub, jak twierdzą inni, poświęcił jego życie, by przejść do historii. To tu Hermann Buhl, pierwszy zdobywca szczytu, wspiął się na wierzchołek na amfetaminowym speedzie. Adolfowi Schlagintweitowi, który jako pierwszy opisał Nangę, ucięto głowę.

Jeszcze kilka miesięcy temu Nanga Parbat, jako przedostatni ośmiotysięcznik, pozostawała niezdobyta zimą. Pierwsi pokonali ją w lutym 2016 roku Simone Moro, Alex Txikon i Muhammad Ali "Sadpara". Było to największe wspinaczkowe wydarzenie ostatnich lat. Ale do końca trwał szalony wyścig, kto wedrze się na Nagą Górę. Brali w nim udział przede wszystkim Polacy. Finałową rozgrywkę śledzili z obozów po dwóch stronach szczytu dwaj dziennikarze i podróżnicy - Dominik Szczepański, autor książki "Na oceanie nie ma ciszy" i Piotr Tomza (autor książki "Afryka Nowaka"). Dzięki nim możemy zajrzeć za kulisy wyścigu na szczyt i podglądać z bliska jego głównych bohaterów, m.in. Simone Moro, Alexa Txikona, Adama Bieleckiego, Tomasza Mackiewicza i Marka Klonowskiego.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie projekcja filmu Marka Klonowskiego "Nanga dream". 25-minutowe streszczenie pięciu wypraw na tą samą górę! Pięć prób z wewnętrzną wiarą, że uda się wejść... na szczyt zimą, bo jeszcze nikt tego nie dokonał...

Dominik Szczepański - dziennikarz Gazety Wyborczej. Publikuje w Dużym Formacie, Wysokich Obcasach i Magazynie Świątecznym. Autor książki "Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął kajakiem Atlantyk".

Piotr Tomza - dziennikarz, redaktor, od lat związany z festiwalem Kolosy. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce", "Kontynentach", "National Geographic Traveler" i ExplorersWeb. Autor książek "Pokolenie Kolosów" (2014) i "Afryka Nowaka" (2014). Mieszka w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się 23 stycznia o godz. 18 w Piwnicy PodCieniami w Krośnie (ul. Rynek 5). Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt jest realizowany przy pomocy finansowej miasta Krosna.

MRZwK/red.

  • autor: MRZwK/red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021