Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno to naprawdę Świet(l)ne Miasto

Już 31 lipca zapraszamy do miasta pełnego światła i naftowych tradycji. Happening zorganizowany został po raz pierwszy w 2008 roku, dokładnie w 155. rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej na świecie, co miało miejsce podczas nocnej operacji w szpitalu we Lwowie,  31 lipca 1853 roku.

REKLAMA


Mieszkańcy miasta spotkali się najpierw pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza – twórcy lampy, następnie przeszli na Rynek Starego Miasta, gdzie zapalili przyniesione ze sobą, własnoręcznie zrobione lampy, w ten sposób rozświetlając ostatnią noc lipca. Lampy uczestniczyły w konkursie, a najpiękniejsze pokazane zostały na wystawie w miejscowym Muzeum Rzemiosła.

alt

Odbył się także pokaz laserowy łączący światło i dźwięk. Realizując happening organizatorzy nawiązują do dziedzictwa historycznego miasta i regionu, w którym narodził się przemysł naftowy.

W tym roku zapraszamy na:

  • pieszy rajd szlakiem krośnieńskich kiwonów
  • zwiedzanie skansenu w Bóbrce
  • naftowa trasę ciuchci od Naftówki do Kopernika i na Rynek.

Przystanek NAFTÓWKA: wystawa minerałów, kwasowanie ropy, logistyka na pilota, pokaz doświadczeń chemicznych Rzeszowskiej Politechniki Dziecięcej (11.00 !!!), festyn.

Przystanek KOPERNIK: zwiedzanie obserwatorium astronomicznego, prezentacje astronomiczne, obserwacja nieba.

alt

Przystanek RYNEK: pokaz urządzeń przemysłu naftowego, "mity i prawda o gazie łupkowym", prezentacja firm naftowych, Krakowski Ogród Doświadczeń, filmy w Piwnicy PodCieniami.

Na krośnieńskim rynku będzie można spotkać również naukowców z Krakowskiego Ogrodu Doświadczeń i wyruszyć z nimi w świat fizyki.

Ogród Doświadczeń w Krakowie jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce.  Idea tego przedsięwzięcia została przeniesiona na grunt krakowski z Norymbergi, gdzie taki park działał już od wielu lat.

alt

Znaleźli się realizatorzy, którzy doprowadzili do powstania podobnego parku jak w Norymberdze na terenie Parku Lotników Polskich w Nowej Hucie.
Ogród Doświadczeń rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2007. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko  60 urządzeń edukacyjnych  z zakresu optyki, akustyki i mechaniki.

alt

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, mieści się na terenie Parku Lotników Polskich, naprzeciw Centrum Handlowego M1, ul. Aleja Pokoju 68

Program na Rynku
 juz od 15.00 - Klownada dla dzieci
18.00 - koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Detej
19.00 - koncert "W stronę słońca"
20.30 - przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza
21.00 - spektakl warsztatowy Teatr na bruku
21.40 - Perkusja światła - widowisko świetlno-muzyczne

rckp
Foto: archiwum, rckp

  • autor: rckp

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021