Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Krosno to naprawdę Świet(l)ne Miasto

Już 31 lipca zapraszamy do miasta pełnego światła i naftowych tradycji. Happening zorganizowany został po raz pierwszy w 2008 roku, dokładnie w 155. rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej na świecie, co miało miejsce podczas nocnej operacji w szpitalu we Lwowie,  31 lipca 1853 roku.

REKLAMAMieszkańcy miasta spotkali się najpierw pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza – twórcy lampy, następnie przeszli na Rynek Starego Miasta, gdzie zapalili przyniesione ze sobą, własnoręcznie zrobione lampy, w ten sposób rozświetlając ostatnią noc lipca. Lampy uczestniczyły w konkursie, a najpiękniejsze pokazane zostały na wystawie w miejscowym Muzeum Rzemiosła.

alt

Odbył się także pokaz laserowy łączący światło i dźwięk. Realizując happening organizatorzy nawiązują do dziedzictwa historycznego miasta i regionu, w którym narodził się przemysł naftowy.

W tym roku zapraszamy na:

  • pieszy rajd szlakiem krośnieńskich kiwonów
  • zwiedzanie skansenu w Bóbrce
  • naftowa trasę ciuchci od Naftówki do Kopernika i na Rynek.

Przystanek NAFTÓWKA: wystawa minerałów, kwasowanie ropy, logistyka na pilota, pokaz doświadczeń chemicznych Rzeszowskiej Politechniki Dziecięcej (11.00 !!!), festyn.

Przystanek KOPERNIK: zwiedzanie obserwatorium astronomicznego, prezentacje astronomiczne, obserwacja nieba.

alt

Przystanek RYNEK: pokaz urządzeń przemysłu naftowego, "mity i prawda o gazie łupkowym", prezentacja firm naftowych, Krakowski Ogród Doświadczeń, filmy w Piwnicy PodCieniami.

Na krośnieńskim rynku będzie można spotkać również naukowców z Krakowskiego Ogrodu Doświadczeń i wyruszyć z nimi w świat fizyki.

Ogród Doświadczeń w Krakowie jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce.  Idea tego przedsięwzięcia została przeniesiona na grunt krakowski z Norymbergi, gdzie taki park działał już od wielu lat.

alt

Znaleźli się realizatorzy, którzy doprowadzili do powstania podobnego parku jak w Norymberdze na terenie Parku Lotników Polskich w Nowej Hucie.
Ogród Doświadczeń rozpoczął swoją działalność w czerwcu 2007. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko  60 urządzeń edukacyjnych  z zakresu optyki, akustyki i mechaniki.

alt

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, mieści się na terenie Parku Lotników Polskich, naprzeciw Centrum Handlowego M1, ul. Aleja Pokoju 68

Program na Rynku
 juz od 15.00 - Klownada dla dzieci
18.00 - koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Detej
19.00 - koncert "W stronę słońca"
20.30 - przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza
21.00 - spektakl warsztatowy Teatr na bruku
21.40 - Perkusja światła - widowisko świetlno-muzyczne

rckp
Foto: archiwum, rckp

1 komentarz

  • PaceRAMONA23

    All people deserve very good life and loans or commercial loan can make it better. Just because freedom is based on money.

    Zgłoś nadużycie PaceRAMONA23 niedziela, 01, styczeń 2012 16:04 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj