Logo
Wydrukuj tę stronę

Pro Musica po raz dziewiąty na Galicja Blues

W dniach 11-14 września br. Galicja Blues Festival obchodził w tym roku okrągły, dziesiąty jubileusz. Impreza nieprzerwanie stanowi jeden z najważniejszych punktów na mapie bluesowych wydarzeń w Polsce. Tradycyjnie już, zespół Pro Musica Grand Standard Orchestra po raz dziewiąty otworzył jubileuszowy koncert finałowy.

REKLAMAalt

W tym roku na jubileuszową X edycję bluesowego święta w Krośnie zespół Pro Musica przygotował bogaty repertuar muzyczny. Występ rozpoczął się przedstawieniem dwóch utworów, tworzących część opery dziecięcej "Alicja w Krainie Czarów", którą zespół kilka miesięcy temu wraz z grupą solistów, tancerzy i chórem prezentował kilkakrotnie podkarpackiej publiczności. Estera Turek, odtwórczyni głównej roli w spektaklu, pięknym, kantylenowym głosem wyśpiewała "Piosenkę Alicji", a następnie przy pomocy Ani Józefowicz kolejny fragment - "Spotkanie z Gąsienicą". Muzykę do tej opery stworzył Andrzej Mozgała - nauczyciel Szkoły Muzycznej Pro Musica w Krośnie, współczesny polski kompozytor.

alt

I to nie wszystko. Oczywiście nie mogło zabraknąć utworów stricte bluesowych. Zespół zaprezentował "Afternoon Blues" - klasyczny bluesowy temat autorstwa D. King’a w aranżacji kontrabasisty i prowadzącego obecnie zespół - Wojciecha Gąbki. Sentymentalnego klimatu dodała piosenka "Left alone" Mal’a Waldrona w wykonaniu duetu Estery Turek i Aleksandry Blicharczyk. Solo na skrzypcach zagrała Magdalena Rybicka. Na koniec bluesowy nastrój został przełamany żywiołowymi rytmami tanga - Pro Musica wykonała dwa utwory Astora Piazzollli - "Adios Nonino"  i "Libertango".

Zespół tworzą uczniowie, absolwenci oraz gościnnie nauczyciele Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. Pro Musica w Krośnie i składa się on z grupy skrzypiec, wiolonczel, fortepianu, kontrabasu i małej grupy dętej - klarnetu i saksofonu oraz solistów-wokalistów. Orkiestra tworzy muzykę różnorodną - od muzyki klasycznej, poprzez muzykę filmową, muzykę rozrywkową po jazz, blues a nawet rocka. Założycielem oraz autorem opracowań muzycznych był Adam Münzberger. Na przestrzeni lat Pro Musica Grand Standard Orchestra wielokrotnie zmieniała skład zarówno swoich członków, jak i instrumentów. Bywało również, że wraz z orkiestrą na bluesowym festiwalu śpiewał duży szkolny chór.

Skład orkiestry:
skrzypce: Maciej Kubit, Magdalena Rybicka, Paweł Krygowski, Anna Habrat, Magdalena Tomkowicz i Nina Kogut
wiolonczela: Radosław Stencel, Marta Wójcik, Klaudia Zajdel, Kinga Lasko, Michał Tomkiewicz i Magdalena Gumienna
kontrabas: Wojciech Gąbka
klarnet: Marcelina Kozubal
saksofon altowy: Andrzej Mozgała
fortepian: Jagoda Tomkiewicz i Dorota Münzberger-Gąbka
solo zaśpiewały: Estera Turek, Aleksandra Blicharczyk i Anna Józefowicz

(pm)
Fot. Łukasz Jaracz

  • autor: pm

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021