Logo
Wydrukuj tę stronę

Strajk Kobiet. 8 marca krośnianki będą protestować na Rynku

Krośnianki będę protestować. W środę (8 marca) zostanie zorganizowany Strajk Kobiet. Podczas akcji protestacyjnej kobiety będą walczyć o uznanie ich praw przez populistyczne i antykobiece rządy państw. Aby wyrazić głośne "nie" dla ograniczania ich wolności i praw, krośnianki spotkają się przy studni na Rynku. Początek wydarzenia o godzinie 17.

REKLAMA


Manifestacja na Rynku w Krośnie potrwa około pół godziny. Planowane są krótkie przemówienia oraz skandowanie haseł. Będzie przemawiać między innymi posłanka Platformy Obywatelskiej, Joanna Frydrych.
Czego żądają kobiety?

1. Pełni praw reprodukcyjnych: utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro czy badań prenatalnych najnowszej generacji.

2. Państwa wolnego od zabobonów: rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej, nie watykańskiej, likwidacji tzw. "klauzuli sumienia", religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele.

3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej: przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji, ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej, ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy.

4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet: zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych, podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia, równości płac bez względu na płeć.

- Apelujemy do kobiet, aby ubrały się na tę okazję na czarno oraz przyniosły ze sobą hasła i przedmioty, które zrobią hałas: gwizdki lub garnki - mówi Gabriela Polak, jedna z organizatorek wydarzenia.

Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet. Odbędzie się w ponad 50 krajach na całym świecie. W Krośnie organizacyjnie Strajk Kobiet wspiera Komitet Obrony Demokracji.

8 marca (Dzień Kobiet)
Międzynarodowy Strajk Kobiet
Krosno - Rynek (studnia), godzina 17.

red.

  • autor: red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021