Logo
Wydrukuj tę stronę

Rondo na Witosa zmieniło pozycję. Spełni oczekiwania kierowców?

Rondo na Witosa zmieniło pozycję. Spełni oczekiwania kierowców? Fot. KrosnoCity.pl

Pod koniec listopada 2016 roku na skrzyżowaniu ulic Witosa, Lelewela i Guzikówka powstało rondo. Zmiana organizacji ruchu miała usprawnić poruszanie się pojazdów po tym skrzyżowaniu. Mieszkańcy jednak nie kryli braku zadowolenia. Po pół roku rondo nieznacznie zmieniło swoje położenie. Czy teraz spełni oczekiwania mieszkańców i kierujących?

REKLAMA


Po zakończonej inwestycji budowy nowego mostu na ul. Słonecznej oraz dróg w kierunku lotniska (do ul. Lotników) i Głowienki znacznie wzrosło natężenie ruchu przez osiedle Traugutta. Aby usprawnić płynność, podjęto decyzję budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Witosa, Lelewela i Guzikówka. Drogowcy przystąpili do prac 25 listopada 2016 roku. Rondo powstało z elementów prefabrykowanych, wymalowano oznaczenia poziome, które już po kilku dniach zostało zmyte podczas opadów deszczu.

Usytuowanie ronda wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców i kierowców. Skargi kierowali przede wszystkim mieszkańcy ulicy Guzikówka, a dotyczyły one zbyt wysuniętego okręgu (wysepki) w kierunku ul. Lelewela i dalej Witosa. Według ich opinii powodowało to brak dostatecznego miejsca do skrętu w ul. Guzikówka. Problem z poruszaniem się po rondzie miały nie tylko samochody dostawcze, ale nawet osobówki.

Wielu z kierowców nie stosowało się do zmiany organizacji ruchu. Manwer skrętu w ulice Guzikówka wykonywali tak, jak przed zmianą, pasem lewoskrętu, który znajdował się przed usytuowanym rondem, co stwarzało zagrożenie w ruchu.

Minirondo poprawiło bezpieczeństwo, lecz dokonano zmiany
Jak informuje wydział drogownictwa krośnieńskiego urzędu, zamontowane w ubiegłym roku "minirondo" na tym skrzyżowaniu poprawiło bezpieczeństwo ruchu.

12 czerwca odnowiono oznakowania poziomego w obrębie ronda oraz przesunięto wysepkę o kilkadziesiąt centymetrów w kierunku DK28. Zmiana była podyktowana na wniosek mieszkańców osiedla. Umożliwia ona łagodny skręt większych pojazdów w lewo z kierunku ul. Witosa w ul. Guzikówka.

Powyższe rozwiązanie spełnia swoje zadanie, co również potwierdzają korzystający z niego kierowcy, którzy przedstawiali pozytywne opinie podczas wykonywania prac w bieżącym roku.

Czy w Krośnie powstaną kolejne minironda? Na to pytanie odpowiada urząd: - W obecnym czasie nie planujemy montażu tego typu rond na innych skrzyżowaniach.

mg

  • autor: mg

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021