KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rondo na Witosa zmieniło pozycję. Spełni oczekiwania kierowców?

Rondo na Witosa zmieniło pozycję. Spełni oczekiwania kierowców? Fot. KrosnoCity.pl

Pod koniec listopada 2016 roku na skrzyżowaniu ulic Witosa, Lelewela i Guzikówka powstało rondo. Zmiana organizacji ruchu miała usprawnić poruszanie się pojazdów po tym skrzyżowaniu. Mieszkańcy jednak nie kryli braku zadowolenia. Po pół roku rondo nieznacznie zmieniło swoje położenie. Czy teraz spełni oczekiwania mieszkańców i kierujących?

REKLAMA


Po zakończonej inwestycji budowy nowego mostu na ul. Słonecznej oraz dróg w kierunku lotniska (do ul. Lotników) i Głowienki znacznie wzrosło natężenie ruchu przez osiedle Traugutta. Aby usprawnić płynność, podjęto decyzję budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Witosa, Lelewela i Guzikówka. Drogowcy przystąpili do prac 25 listopada 2016 roku. Rondo powstało z elementów prefabrykowanych, wymalowano oznaczenia poziome, które już po kilku dniach zostało zmyte podczas opadów deszczu.

Usytuowanie ronda wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców i kierowców. Skargi kierowali przede wszystkim mieszkańcy ulicy Guzikówka, a dotyczyły one zbyt wysuniętego okręgu (wysepki) w kierunku ul. Lelewela i dalej Witosa. Według ich opinii powodowało to brak dostatecznego miejsca do skrętu w ul. Guzikówka. Problem z poruszaniem się po rondzie miały nie tylko samochody dostawcze, ale nawet osobówki.

Wielu z kierowców nie stosowało się do zmiany organizacji ruchu. Manwer skrętu w ulice Guzikówka wykonywali tak, jak przed zmianą, pasem lewoskrętu, który znajdował się przed usytuowanym rondem, co stwarzało zagrożenie w ruchu.

Minirondo poprawiło bezpieczeństwo, lecz dokonano zmiany
Jak informuje wydział drogownictwa krośnieńskiego urzędu, zamontowane w ubiegłym roku "minirondo" na tym skrzyżowaniu poprawiło bezpieczeństwo ruchu.

12 czerwca odnowiono oznakowania poziomego w obrębie ronda oraz przesunięto wysepkę o kilkadziesiąt centymetrów w kierunku DK28. Zmiana była podyktowana na wniosek mieszkańców osiedla. Umożliwia ona łagodny skręt większych pojazdów w lewo z kierunku ul. Witosa w ul. Guzikówka.

Powyższe rozwiązanie spełnia swoje zadanie, co również potwierdzają korzystający z niego kierowcy, którzy przedstawiali pozytywne opinie podczas wykonywania prac w bieżącym roku.

Czy w Krośnie powstaną kolejne minironda? Na to pytanie odpowiada urząd: - W obecnym czasie nie planujemy montażu tego typu rond na innych skrzyżowaniach.

mg

 • autor: mg

8 komentarzy

 • A+,-, B-,+

  Proponowałem redaktorowi portalu krosnocity i ponawiam propozycje o wywiad, reportaż czy coś w ten deseń. Tytuł " rozprawy" powinien brzmieć następująco, DZIEŃ W PRACY URZEDNICZKI/URZEDNIKA MIASTA KROSNA. Na początek może być wydział drogownictwa.

  Zgłoś nadużycie A+,-, B-,+ piątek, 30, czerwiec 2017 22:32 Link do komentarza
 • s

  Zamiast kombinować z mini rondami, które kompletnie nie pasują w wielu miejscach, wystarczyłoby zrobić skrzyżowanie równorzędne. Skrzyżowanie się nie zmienia a pierwszeństwo ma pojazd którego mamy po prawej stronie. W wielu miastach stosuje się takie rozwiązania i nie ma problemu. Jednak jak widać geniusze z urzędu w Krośnie nie znają takich rozwiązań i na siłę montują mini ronda na zwykłych skrzyżowaniach dodatkowo zajmując miejsce przez dziwaczne krawężnik i wysepki na i tak małych i ciasnych skrzyżowaniach. Jak już uparli się na te dziwaczne rozwiązania zwane mini rondami na zwykłych niedostosowanych skrzyżowaniach to może lepszym rozwiązaniem byłoby wylanie puszki farby gdzie w razie czego można swobodnie najechać bez obawy uszkodzenia pojazdu gdy przy manewrze samochód się nie mieści. Na dodatek nie dość, że byłoby wygodniej to i taniej.

  Zgłoś nadużycie s piątek, 30, czerwiec 2017 20:31 Link do komentarza
 • ruben

  To mini rondo nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Ma za to dużo wspólnego z problematycznym poruszaniem się po nim. Auto z przyczepą, lawetą, bus, autobus często ma niezły problem. Kto z wydziału drogownictwa krośnieńskiego urzędu korzysta z niego codziennie w praktyce ? Pierw robi się testy większym autem (najlepiej bus z przyczepą) a potem podejmuje się decyzję o budowie. Nigdy na odwrót.

  Zgłoś nadużycie ruben piątek, 30, czerwiec 2017 16:42 Link do komentarza
 • FILAR

  Tam gdzie naprawde potrzeba rondo czyli skrzyzowanie ulic naftowej z 1000 lecia kolo biedry tam jest mexyk,ronda brak a tam gdzie go nie trzeba to jest na guzikowce .... nie rozumiem tego....

  Zgłoś nadużycie FILAR piątek, 30, czerwiec 2017 14:12 Link do komentarza
 • Zenon Ziębiewicz do...

  Ta popierdułka zwana przez magistrat ROND(L)EM to szczyt inżynieriI ekstremalnej naszych lokalnych planistów na etatach w UM Krosna. Geometria w wydaniu podkarpackiego grodu.

  Zgłoś nadużycie Zenon Ziębiewicz do... piątek, 30, czerwiec 2017 11:31 Link do komentarza
 • dzig

  cyrk był jak autobus MKS "G" skręcał z ulicy Witosa od strony Suchodołu na ulicę Lelewela, gdy tam tak manwewrował że niemalże w żywopłot wjeżdżał

  Zgłoś nadużycie dzig piątek, 30, czerwiec 2017 11:00 Link do komentarza
 • Zenon Ziębiewicz do...

  Co ja patrze,to coś nazywacie rondem ??? To jakaś popierdułka jest. Beret ktoś zgubił czy cuuuś .

  Zgłoś nadużycie Zenon Ziębiewicz do... piątek, 30, czerwiec 2017 10:38 Link do komentarza
 • Paryska Młodzież Zjednoczonej Lewicy

  mini ronda dla wszystkich !

  Zgłoś nadużycie Paryska Młodzież Zjednoczonej Lewicy piątek, 30, czerwiec 2017 10:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?