Logo
Wydrukuj tę stronę

Radni za modernizacją Domu Ludowego w "Polance"

Radni za modernizacją Domu Ludowego w "Polance" Fot. KrosnoCity.pl

450 tysięcy złotych radni przeznaczyli na modernizację Domu Ludowego w dzielnicy "Polanka". Decyzję podjęto jednomyślnie na wrześniowej sesji Rady Miasta Krosna. Remont może potrwać nawet półtora roku.

REKLAMA


Tematem potrzeb Domu Ludowego w "Polance" samorządowcy zajmowali się podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Krosna.

Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) dopytywał o szczegóły zadania. - Dostałem sygnał, że będziemy się starać o środki unijne, a zaczynamy z własnych środków, które mają być wkładem własnym - mówił radny zwracając się z pytaniem, czy radni muszą podjąć decyzję już na wrześniowej sesji.

Radny Hanusek przywołał przykład Domu Ludowego w dzielnicy "Suchodół", którego modernizację przeprowadzono w wyniku "niepisanej umowy" z lokalnym przedsiębiorcą,  zobacz artykuł: O Domach Ludowych

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) podkreślał, że Dom Ludowy w "Polance" jest bardzo niedoszacowany, a samorząd dzielnicy wiele zadań robi własnymi siłami. Podkreślał, że dzielnica "Polanka" liczy około 5 000 mieszkańców, którzy pytają o to co będzie z Domem Ludowym.

- Ta uchwała jest koniecznością - podkreślał radny Bęben.

Tomasz Soliński (zastępca prezydenta) przyznał, że budynek był remontowany tylko doraźnie i nigdy nie doczekał się kompleksowej modernizacji. Potwierdził też, że jest duże zapotrzebowanie społeczne na Dom Ludowy, z uwagi na powstające przy ul. Baczyńskiego osiedle mieszkaniowe.

Uchwała podjęta we wrześniu pozwoli między innymi rozpocząć działanie wewnątrz budynku, w tym remont sali balowej i udostępnienie schodów przeciwpożarowych. Także piwnice budynku zostaną wreszcie wykorzystane. Poprawiona będzie funkcjonalność całego obiektu i dostęp do miejsc parkingowych. W projekcie znajduje się też audyt energetyczny.

Łączna wartość projektu to 1,6 mln złotych. Na ten cel miasto będzie się starało o 65% dofinansowania.

Radny Hanusek zaznaczył, że są też inne Domy Ludowe, którego aż takiego wsparcia nie dostają. W podobnym tonie wypowiedział się radny Witold Skiba (Samorządne Krosno), który pytał, czy projekt mógł dotyczyć też innych Domów Ludowych.

Tomasz Soliński wyjaśnił, że w ramach programu rewitalizacji wyznaczono "obszary zdegradowane". Zrobiono to zgodnie z metodologią przygotowaną przez Urząd Marszałkowski, a Rada Miasta program uchwaliła. W tym programie znalazły się ulice między innymi w dzielnicy "Polanka" i dzięki temu można było objąć działaniem ten obiekt.

- Ten Dom Ludowy jest nieatrakcyjny. Rok po roku Rada Dzielnicy prawie wszystkie środki przeznaczyła na drobne remonty. Dużo pieniędzy zostało zmarnowanych, przez fakt, że nie było dofinansowania - przekonywał radny Sławomir Bęben (Klub PiS).

Radny Hanusek pytał, czy podczas remontu w budynku będzie nadal działać przychodnia zdrowia. Uzyskał pozytywną odpowiedź.

W głosowaniu radni jednomyślnie poparli projekt.

pd
Fot. KrosnoCity.pl

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021