Logo
Wydrukuj tę stronę

"Rondo": rozpoczęła się rozbiórka "pomnika 1000-lecia"

"Rondo": rozpoczęła się rozbiórka "pomnika 1000-lecia" autor: Piotr Cieślik

Na tzw. "Rondzie", czyli na Placu Monte Cassino rozpoczęła się rozbiórka pomnika, będącego jednym z charakterystycznych punktów miasta. Elementy pomnika są demontowane od piątku, 20 lipca.

REKLAMAPomnik powstał w 1966 roku dla upamiętnienia Tysiąclecia Państwa Polskiego i poległych podczas II Wojny Światowej. Inicjatorami jego budowy byli uwolnieni więźniowie niemieckiego obozu zagłady. Pomnik tworzy kamienny cokół z symbolami i napisami oraz trzy metalowe rury. Wieńczą je orzeł biały bez korony, polska flaga i herb Krosna.

Władze miasta analizując koszty związane z remontem pomnika, jak i planowane zmiany dotyczące przebudowy całego skrzyżowania uznały, że konieczna jest rozbiórka pomnika. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krosna.

Nie oznacza to całkowitej likwidacji. Planowane jest odbudowanie go w zmienionej formie w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej lokalizacji. W nowym pomniku mają zostać wykorzystane elementy dotychczasowego obiektu. Nowy pomnik ma nosić nazwę "Poległym za Ojczyznę".

Niektóre elementy, które nie zostaną wykorzystane w nowym obiekcie mają trafić do muzeum.

Przebudowa skrzyżowania sprawi, że z Krosna za jednym zamachem zniknie kilka bardzo charakterystycznych elementów. Po pierwsze usunięty zostanie pomnik "z trzema rurami". Po przebudowie nie będzie już "Ronda", które jest rondem jedynie z nazwy. Zniknie też rozwiązanie drogowe niespotykane chyba nigdzie indziej na świecie. Jeszcze dzisiaj, na Placu Monte Cassino możliwy jest równoległy ruch samochodów poruszających się w kierunku ul. Lwowskiej i równoczesny ruch pojazdów w kierunku przeciwnym, pomiędzy nimi!

Zobacz także:
- Prawie jak rondo
- Plac Monte Cassino do przebudowy, pomnik do przeniesienia
- Z Krosna zniknie "pomnik z rurami"

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021