Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl

Prawie jak rondo

Plac Monte Cassino w Krośnie do złudzenia przypomina rondo, którym nie jest. Obowiązują tam zupełnie inne zasady ruchu, powodujące powstawanie sytuacji kuriozalnych i konfliktowych. Jak na tak zwanym „rondzie” powinni zachowywać się kierowcy? Ostrożnie.

REKLAMA„Rondo” nie jest rondem
Plac Monte Cassino to skrzyżowanie z dużą, okrągłą wysepką na środku. Powszechnie nazywany jest „rondem”, zlokalizowany jest na nim również przystanek autobusowy „rondo”. Nie jest to jednak rondo w sensie skrzyżowania o ruchu okrężnym, określenia używane przez MKS tego nie zmieniają. O tym, co jest rondem, a co nie, świadczy przecież oznakowanie.

alt

Rzecz niebywała
Najbardziej niezwykłą i zaskakującą sytuacją, szczególnie dla kierowców spoza naszego regionu jest ta przedstawiona na 1 ilustracji. Na Placu Monte Cassino możliwy jest równoległy ruch dwóch samochodów poruszających się w kierunku ul. Lwowskiej (pojazdy 1 i 2) i jednego w kierunku przeciwnym, pomiędzy nimi (pojazd 3). Jest to rzecz niespotykana chyba nigdzie indziej na świecie. Sytuacja jest do tego stopnia nienaturalna dla kierowców, że niektórzy nie korzystają z możliwości objechania wysepki, tylko wjeżdżają na „główną” drogę, na pas od ul. Staszica do Lwowskiej, żeby zaraz wrócić i pojechać w stronę ul Wojska Polskiego lub Powstańców Warszawskich.

alt
Kliknij na rysunek aby powiększyć

Najwięcej konfliktów
Najwięcej wyzwisk, krzyków i awantur powoduje zbieg ulic Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich. Wielu kierowców ma tam wątpliwości, co do pierwszeństwa przejazdu, co gorsza są też tacy, którzy wątpliwości nie mają, tylko jada przed siebie, co sporadycznie prowadzi do kolizji, a znacznie częściej do ostrej wymiany zdań. Problem dla wielu kierowców powoduje interpretacja znaku pokazującego przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu i układ ulic podporządkowanych.

Zasada prawej dłoni
Wielu kierowców odczytuje z tego znaku (i całkiem słusznie), że ulice Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich są drogami równorzędnymi, zatem pomiędzy kierowcami jadącymi z tych kierunków należy zastosować „zasadę prawej ręki”, jest to zresztą zgodne z zamysłem Wydziału Drogownictwa odpowiedzialnego za oznakowanie skrzyżowania. Zgodnie z tą zasadą należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom z prawej strony To oznacza dla jadących od strony ul. Powstańców Warszawskich konieczność uważnej obserwacji skąd dokładnie nadjeżdżają samochody od lewej strony, ponieważ w efekcie zastosowania zasady prawej dłoni mają oni pierwszeństwo przed jadącymi od strony ul. Wojska Polskiego, ale musza ustąpić nadjeżdżającym od ul. Lwowskiej. To chyba największa trudność, na jaką natrafiamy na tzw. „rondzie”. Pokazuje to ilustracja nr 2. Pojazd 1 (z ul. Lwowskiej) ma pierwszeństwo przed pojazdami 2 i 3, a pojazd 2 (z ul. Powstańców Warszawskich) przed pojazdem 3 (jadącym z ul. Wojska Polskiego).

alt
Kliknij na rysunek aby powiększyć

Inny punkt widzenia
Inny punkt widzenia może doprowadzić do kolizji. Dojeżdżając do Placu Monte Cassino od strony ulicy Wojska Polskiego lub Powstańców Warszawskich kierowcy może się wydawać, że część placu, wokół wysepki należy traktować jako osobną jezdnię, drogę uprzywilejowaną. Zarówno przed wjazdem na plac, jak i przy zjeździe z niego mamy przecież znaki określające pierwszeństwo przejazdu. Według tej wersji znak informujący o przebiegu drogi z pierwszeństwem pokazuje jezdnię wokół wysepki, a nie ul. Lwowską – Staszica jak w zamiarach projektantów.

To samo w sobie jeszcze nie stanowi zagrożenia, bo w tym układzie ul. Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich nadal są drogami równorzędnymi, zatem należy stosować zasadę prawej dłoni.

Gorzej jest, gdy kierowca jadący od strony ul. Wojska Polskiego, ustępuje tylko tym od strony ul Lwowskiej, a później już uważa, że znajduje się na drodze z pierwszeństwem, aż do „skrzyżowania” przed wjazdem w ul. Staszica, gdzie ponownie napotyka znak „ustąp pierwszeństwa”. Taki kierowca jest w błędzie, ponieważ nie ma znaczenia, w którym miejscu skrzyżowania się znajduje, tylko skąd jechał. Błędna interpretacja niestety może doprowadzić do kolizji z pojazdem jadącym od strony ul. Powstańców Warszawskich, którego kierowca, zgodnie z „zasadą prawej ręki” będzie przekonany, że to on ma pierwszeństwo.

Zgodne opinie
Policja: - Kierowca jadący od strony ul. Powstańców Warszawskich musi ustąpić pierwszeństwa temu, kto znajduje się na placu, chyba, że jest pewien, że pojazd wyjechał z ul. Wojska Polskiegotłumaczy aspirant Marek Sadowy z wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krośnie - Dla bezpieczeństwa należy zwolnić i stosować zasadę ograniczonego zaufania, bo nie wiadomo, jak zachowają się inni kierowcy – dodaje policjant.

UM Krosna: - Należy stosować regułę prawej rękimówi Leszek Ziarkowski, zastępca Naczelnika Wydziału Drogownictwa UM Krosna – Jedyna trudność jest taka, że kierowca wyjeżdżający z ul. Powstańców Warszawskich musi obserwować czy samochody wyjeżdżają z ul. Wojska Polskiego czy z Lwowskiej – dodaje. Informuje przy tym, że Plac Monte Cassino to w istocie nie jedno, a właściwie klika skrzyżowań. Zbieg ulic Wojska Polskiego i Powstańców Warszawskich to jedno z nich.

Instruktor Nauki Jazdy: - Wykładnia przepisów jest w tym miejscu oczywistamówi instruktor nauki jazdy, Krzysztof Głód ze szkoły jazdy „Atut” – Jadący od strony ul Powstańców Warszawskich ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającymi z ul. Wojska Polskiego. Inaczej jest z jadącymi od ul. Lwowskiej, którzy mają pierwszeństwo przejazdu, ale wcale nie mają nakazu jazdy na wprost. Mogą objechać wysepkę, tak jak na przykład robią to autobusy.  Kursanci nie mają z tym skrzyżowaniem problemu, jeżeli wyjaśnimy sytuację na teorii, a później w czasie jazdy – tłumaczy pan Krzysztof.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego: - To jest bardzo proste i czytelne skrzyżowanie, na którym należy zastosować się do reguły prawej ręki. Jest to jedno z miejsc, które omawiamy z instruktorami nauki jazdy, niektórzy czasem maja wątpliwości, ale je rozwiewamy. Wdaje się, że problem był, gdy nie było pełnego oznakowaniamówi Bogusław Lorenc, egzaminator nadzorujący WORD w KrośnieTeraz, gdy są tablice jest jasne, która droga jest główna. Praktycznie identyczna sytuacja z ulicami równorzędnymi jest na tzw.„Zetce”, gdzie nie budzi to wątpliwości kierowców (ul. Kletówki i Pużaka) – podkreśla egzaminator.

Jak przejazd przez tzw. „rondo” oceniany jest na egzaminie? Jeżeli kursant wymusi pierwszeństwo, (np. nie stosując się do reguły prawej ręki) to błąd jest oczywisty, nie ma, o czym mówić. Jednak, co w przypadku, gdy pojazd jadący z ul. Wojska Polskiego wymusi pierwszeństwo na kursancie jadącym z ul. Powstańców Warszawskich – Kursant powinien zareagować i zahamować, ważne jest, żeby nie było wypadku, a nie to, kto ma rację. Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasady ograniczonego zaufaniamówi pan Lorenc. Jak reaguje egzaminator, gdy kursant jadąc z ul. Powstańców Warszawskich zatrzyma sie i dobrowolnie ustąpi pierwszeństwa jadącemu od strony ul. Wojska Polskiego – Po prostu nie skorzystał z pierwszeństwa. To może oznaczać, że nie zna dobrze zasad pierwszeństwa przejazdu i prawdopodobnie w innym miejscu popełni błąd, który spowoduje, że nie zda tego egzaminu tłumaczy Bogusław Lorenc.

Zlikwidować znaki czy namalować linie?
Zdaniem niektórych osób dobrym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie znaków informujących o pierwszeństwie przejazdu. – Wtedy byłoby od razu jasne, że należy stosować zasadę prawej ręki – argumentują. Sytuację mogłoby też ułatwić odpowiednie wymalowanie znaków poziomych. Jak dowiedzieliśmy się w UM Krosna, jest gotowy szczegółowy projekt „malowania”, jednak nie przewiduje się jego realizacji. To rozwiązanie byłoby też nieskuteczne zimą.

To może być problem
Sytuacje, w których ktoś objeżdża wysepkę nie są częste, jednak może się z nimi wiązać konfliktowa sytuacja. Pojazd 2 na ilustracji 3 objeżdża wysepkę i zamierza wjechać w ul. Wojska Polskiego.

alt
Kliknij na rysunek aby powiększyć

Tymczasem kierujący pojazdem 1 nadjeżdżający od strony ul. Staszica zamierza jechać w ul. Powstańców Warszawskich. Kierujący pojazdem 2 powinien ustąpić pierwszeństwa 1, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Inną konfliktową sytuację pokazuje ilustracja 4. Pojazd 2 objeżdża wysepkę. Pojazd 1 chce skręcić w lewo, np. w stronę ul. Powstańców Warszawskich. Teoretycznie 2 powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi 1.

alt
Kliknij na rysunek aby powiększyć

Jednak 1 nie może przejechać ze względu na sznur aut jadących od ul. Lwowskiej (w tym pojazd 3), którym musi ustąpić pierwszeństwa. Być może nawet jest niewidoczny dla 1, zasłonięty przez jakiś większy samochód (np. dostawczy). W tej sytuacji 1 zapewne nie będzie zamierzał się zatrzymać. Jeżeli w tym samym czasie kierujący pojazdem 3 okaże się uprzejmy, i da znak (światłami, ręką) dla 1, żeby przejechał to mamy już całkiem duże prawdopodobieństwo kolizji.

Który kierunkowskaz?
Wielu kierowcom zjeżdżającym z „ronda” w stronę ul Staszica problem sprawa nawet zdecydowanie, którego kierunkowskazu użyć. Część wrzuca prawy, bo skręcają w prawo. Jednak przy większym ruchu, gdy na „rondzie” zaparkowane są samochody sytuacja dla niektórych kierowców przestaje być tak jednoznaczna. Ci, nieraz poruszając się właściwie równolegle do jadących od strony ul. Lwowskiej, włączają lewy kierunkowskaz, najwyraźniej chcąc zasygnalizować zmianę pasa ruchu.

...a może tak prawdziwe rondo?
Zdaniem części kierowców, w tym także policjantów, najprościej byłoby zrobić w tym miejscu zwyczajne rondo. Miejsca jest dużo, a na środku jest już odpowiednia wysepka. Jadący od strony ul. Lwowskiej po prostu musieliby ją objechać, zamiast jechać prosto, natomiast pod blokiem powstałoby miejsce, które można zagospodarować na parking. Ten pomysł, chociaż był rozważany, nie znajduje uznania w Wydziale Drogownictwa UM Krosna. Urzędnicy podkreślają, że na tym skrzyżowaniu największy ruch jest od strony ul. Lwowskiej – Robiąc skrzyżowanie o ruchu okrężnym tylko utrudnilibyśmy życie kierowcom podkreśla L. Ziarkowski z Wydziału Drogownictwa.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński, KrosnoCity.pl

 • autor: Piotr Dymiński

12 komentarzy

 • Sylwek

  Jak widać na ostatnim rysunku wokół ronda jadąc od ulicy Staszica są 3 pasy ruchu. Więc bez problemu zmieszczą się dwa. Likwidacja pasa ruchu w stronę Staszica po lewej stronie ronda daje dodatkowy pas. Zresztą jak już zostało napisane w artykule nie chodzi o miejsce bo jest nawet rozważane zrobienie parkingu przy bloku.

  Zgłoś nadużycie Sylwek niedziela, 27, listopad 2011 23:42 Link do komentarza
 • Maciek

  Ciekawe gdzie ten dodatkowy pas? I gdzie przystanek autobusów? Na Rondzie?

  Zgłoś nadużycie Maciek niedziela, 27, listopad 2011 16:27 Link do komentarza
 • Sylwek

  Przecież można zrobić rondo z dodatkowym pasem ruchu dla ul. Lwowskiej. Jadący od ul. Staszica jadą prosto. Ci co w stronę Staszica muszą objechać rondo. Jakieś rozwiązanie to jest. A pomysłów nie trzeba rozważać tylko zamówić ekspertyzę.

  Zgłoś nadużycie Sylwek niedziela, 27, listopad 2011 15:44 Link do komentarza
 • autopilot

  Może warto pójść na to: http://www.krosnocity.pl/sps/sport/mistrz-kierownicy-w-rckp.html ?

  Zgłoś nadużycie autopilot niedziela, 27, listopad 2011 12:19 Link do komentarza
 • asdf

  Jakiś czas temu był o tym artykuł na K24

  Zgłoś nadużycie asdf niedziela, 27, listopad 2011 01:48 Link do komentarza
 • ....

  mozna tylko pogratulowac ludzia takim jak pan P.Dyminski bo przynajmniej cos robi dla tego miasta stara sie porusza wszelkie problem bo jeszcze nigdy nie widzialem na portalach krosniejskich aby jakis czytelnik napisal jakis srt albo notke co go boli i co wnerwia krosniej a pan P.D "ma j..." i pisze o wszystkim oby wiecej podobnych art teraz bedzie mial pan mozliwosc popisania sie bo nadchodzi zima i zobaczymy jak bedzie odsniezane miasto czy wogule bedzie 2 dni temu jechalem krajowa 9 i juz zaczeli na niej sypac pisakiem i solom a tu w krosnie z tego co widze po co sypnac na skrzyzowaniach niech blachaze maja wiecej roboty gratulacje dla ludzi Um co sie tym zajmuja

  Zgłoś nadużycie .... niedziela, 27, listopad 2011 01:01 Link do komentarza
 • ....

  widze ze nikt z was nie zana zasady wolnej prawej reki wiec sam nie wiem po co ten art. skrzyzowanie jak kazde inne prawie, w tym miescie jak nie rondo o ksztalcie jaja to rondo co ledwo co sie zmiesci na nim maluch jednym slowem do dupy z takim miastem do jazdy, straz miejska potrafi tylko wystawiac smietnik na miescie a nie pilnowac pozadku np. jade dzis ul krakowska a koles na rowerku jedzie ul zamiast pasem dla rowerzystow i jest jeszcze wielce wnerwiony ze wszyscy na niego pipcza kolejna sytuacja kolo kina mloda pani nie patrzy na znaki i zamiast jadac w prawo to oczywiscie pojechala pod gorke gdzie ma zakas skrecania wiec nie wiem po co nam ta staraz miejska chyba tylko po to aby obiboki mieli prace moze pan prezyden miasta poczyta sobie czasem posty ludzi czy to na kc czy na k24 i wyciagnie jakies wnioski co ludzi boliii

  Zgłoś nadużycie .... niedziela, 27, listopad 2011 00:52 Link do komentarza
 • Tom Tom

  Jest to prosty sposób na zarabianie pieniędzy podczas codziennego użytkowania komputera.
  wp3.pl/prostyzarobek/

  Zgłoś nadużycie Tom Tom sobota, 26, listopad 2011 23:14 Link do komentarza
 • tom

  Na rys 3 przedstawiono sytuacje i wg mnie poj 2 nie ma obowiazku ustepowania pierwszenstwa poj 1 gdyz CALY czas znajduje sie na SWOIM pasie ruchu. W tym akurat przypadku ten pas ruchu jest niewyznaczony ale jednak jest. Dopiero w dalszej czesci tego pasa jest mozliwa jazda w roznych kierunkach i tu dochadza ogolne prawidla pord.

  Zgłoś nadużycie tom sobota, 26, listopad 2011 22:48 Link do komentarza
 • kazi

  no tak u nas w kraju bywa, że decydujące zdanie w wielu kwestiach mają niestety urzędnicy, Uważam ,że słuszna jest koncepcja czy też sugestia Policji by zrobić w tym miejscu prawdziwe rondo, a tak nadal będziemy mieli takiego
  komunikacyjnego dziwoląga

  Zgłoś nadużycie kazi sobota, 26, listopad 2011 20:07 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj