Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowa droga, czy powiększenie parku?

Nowa droga, czy powiększenie parku? Fot. archiwum

W połowie września Prezydent Krosna poinformował o wydaniu Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej na rzecz Prezydenta Krosna. Chodzi o rozbudowę ul. Niepodległości od skrzyżowania z ul. Grodzką i połączenie jej z ul. Czajkowskiego. Nowa droga będzie ingerencją w granice parku jordanowskiego przy ul. Grodzkiej.

REKLAMA


Ponieważ planowana inwestycja wymaga budowy gigantycznego mostu, a także ingeruje w jeden z nielicznych zielonych terenów rekreacyjnych miasta, "Zielone Krosno" i Fundacja Pasjonauci rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją. Celem jest doprowadzenie do powiększenia parku, zamiast jego "przycinanie".

Konieczna będzie też budowa największego w Krośnie mostu: ogromnego obiektu prowadzącego nad ul. Olejarską, ponad Lubatówką i nad wałami przeciwpowodziowymi.  Odcinek drogi ma przebiegać wzdłuż obecnego ogrodzenia Parku Jordana. Oznacza to z pewnością ingerencję w istniejący drzewostan, czyli po prostu wycinkę po obu stronach Lubatówki i wzdłuż granicy parku.

- Nie wiadomo jeszcze ile ma kosztować ta inwestycja, bo Urząd Miasta nie ma kosztorysów. Planowany most jest znacznie większy niż wybudowany w 2013 roku za ponad 10 mln złotych most Białobrzeski. To pozwala wyobrazić sobie skalę wydatków, w sytuacji gdy Miasto mówi o braku środków na obniżenie torów na newralgicznych skrzyżowaniach - mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci.

"Park Jordana" stanowi cenną oazę wytchnienia od skwaru i ulicznego zgiełku. To miejsce zabaw i spacerów dla rodziców z dziećmi. Z tego powodu niepokoją nas plany samorządu dotyczące budowy na skraju parku nowej drogi. Obecnie od północy park graniczy z cichymi posesjami, na których nie brak zieleni. Po realizacji inwestycji drogowej będzie tam ulica: źródło spalin i hałasu. Nowa droga prowadząca nad wałami negatywnie wpłynie na komfort osób korzystających z tej trasy spacerowej.

Chcąc chronić to miejsce wypoczynku i wytchnienia dla mieszkańców składamy petycję do władz miasta Krosna o poszerzenie parku. Na sąsiednich posesjach już znajduje się zieleń: krzewy i drzewa. Prosimy, by nie ograniczać parku, tylko go powiększyć. Natomiast środki na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych miasta powinny być przeznaczone na zmianę organizacji skrzyżowań przy przejazdach kolejowych na ul. Czajkowskiego i Kletówki (niesławna "Zetka").

Formularz do zbiórki podpisów można pobrać ze strony https://www.krosnosfera.pl/z-zycia-krosna/petycja/
Podpisz petycje w wersji elektronicznej, kliknij w link tutaj: Petycja o powiększenie parku przy ul. Grodzkiej w Krośnie

Podpisy można składać również w kilku miejscach w mieście. Aktualna lista: Espresso Cafe, Sogno Caffe, Michel Cafe, Posmakuj Krosno, Bistro Posmakuj, Alchemia Cocktails & Coffee, Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek Krosno, Sklep Art-Dom Franciszek Guzik.

Zobacz także: Park dla mieszkańców, NIE dla samochodów!

Fundacja Pasjonauci i "Zielone Krosno"

  • autor: red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021