Logo
Wydrukuj tę stronę

Rozkład jazdy MKS na smartfona

Lepiej dopasowane połączenia, nowe taryfy i niższe ceny biletów w miejskiej komunikacji przyniosły wzrost popularności krośnieńskiego MKS. Po mieście zaczął także kursować nowy, dopasowany do potrzeb pasażerów bus, a na przystankach pojawiło się intrygujące oznakowanie – tzw. fotokody.

REKLAMA


- W październiku zanotowaliśmy wzrost ilości przejazdów MKS – mówi Kazimierz Szpak – Prezes MKS w Krośnie. Dobrymi miesiącami były także listopad i grudzień.

alt

Władze spółki nie ukrywają zadowolenia, jednak, jak podkreślają, jest to dopiero początek ciężkiej pracy i początek zmian. Wychodząc naprzeciw pasażerom korzystającym z urządzeń mobilnych, krośnieński MKS udostępnił rozkład jazdy w wersji na telefony komórkowe i smartfony. Jest on także dostępny na stronie internetowej przewoźnika.

- Chcemy przekonać do siebie nowych klientów, a dobre, zeszłoroczne wyniki pozwalają nam przypuszczać, że jesteśmy na dobrej drodze – mówi Prezes.

Na głównych przystankach miejskiej komunikacji pojawiły się tzw. Fotokody – intrygujące znaczki, pozwalające użytkownikom telefonów komórkowych odczytać rozkład jazdy MKS na ekranie ich urządzenia.

alt

- Zdajemy sobie sprawę, że sporą grupę pasażerów stanowią osoby młode i studenci. Staramy się dopasować do ich potrzeb i chcemy ułatwić im poruszanie się po mieście. Mobilny rozkład jazdy jest krokiem w tym kierunku - dodaje Grzegorz Sas z krośnieńskiego MKS.

Na przystankach pojawiła się także informacja dla osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.

- Przypominamy osobom starszym i uprawnionym do bezpłatnych przejazdów, że są zobowiązane do rejestracji swojej obecności w autobusie, poprzez przyłożenie karty do kasownika -  mówi  Prezes Szpak. Koszt tych przewozów ponosi Miasto, a więc, pośrednio, wszyscy mieszkańcy Krosna. Korzystanie z Karty Miejskiej pozwala nam na dokładne rozliczenie się z tych przewozów – zaznacza.

Jak skorzystać z mobilnego rozkładu jazdy?
Aby móc odczytać informacje z mobilnego rozkładu jazdy należy posiadać telefon komórkowy (lub inne urządzenie mobilne) z zainstalowaną aplikacją do odczytu fotokodów (kodów kreskowych, kodów QR). Część telefonów jest w nią wyposażona fabrycznie, na inne można pobrać taką aplikację z Internetu.
Aplikacja do odczytu kodów działa w oparciu o aparat fotograficzny wbudowany w telefon komórkowy. Należy przyłożyć telefon z włączoną aplikacją i aparatem fotograficznym w taki sposób, aby kod był widoczny na ekranie telefonu.

alt

Kod zostanie automatycznie zeskanowany a na ekranie telefonu pojawi się odkodowana informacja, w przypadku mobilnego rozkładu jazdy, prośba o umożliwienie połączenia ze stroną internetową MKS.

Po połączeniu ze stroną mobilnego rozkładu jazdy zostaną wyświetlone linie i przystanki MKS i możliwe stanie się odczytanie godzin odjazdów poszczególnych autobusów.

MKS nie pobiera opłat za dostęp do mobilnego rozkładu jazdy. Ewentualne opłaty za połączenie internetowe naliczane są przez operatora sieci komórkowej, według taryfy.

(umk)
Fot. UMK

  • autor: umk

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021