Logo
Wydrukuj tę stronę

Jedlicze: dotkliwy odór

  • autor: pd
  • poniedziałek, 04, czerwiec 2018 11:23
  • wielkość czcionki - - + +
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Mieszkańcy Jedlicza uskarżają się na bardzo nieprzyjemny odór, który wiążą z funkcjonowaniem spalarni odpadów. Skąd pochodzi uciążliwy zapach?

REKLAMA


- Od jakiegoś czasu smród i gryzący w gardło dym, choć niewidoczny, mocno utrudnia oddychanie, powoduje ból głowy i kto wie co jeszcze - skarży się mieszkaniec Jedlicza.

Byliśmy w Jedliczu w ciągu dnia, kiedy istotnie czuć było bardzo nieprzyjemny zapach. Mieszkańcy dodają, że smród nieraz nasila się w nocy i nad ranem.

Na odór skarżą się nie tylko mieszkańcy Jedlicza, sygnały o odorze otrzymaliśmy również z Potoka. Jeżeli mieszkasz w innej miejscowości, a także wyczuwasz podobny problem w powietrzu, prosimy: napisz o tym w komentarzu.

"Uciążliwości zapachowe" część mieszkańców wiąże z obecnością spalarni odpadów. W ubiegłym roku w Jedliczu odbył się głośny protest przeciw rozbudowie spalarni. Zobacz: Protestowali przeciwko spalarni w Jedliczu! [ZDJĘCIA]

Właściciele zapewniają jednak, że spalarnia nie stanowi zagrożenia. "Wysoko sprawna mokra wapniakowa instalacja oczyszczania i neutralizacji gazów spalinowych wraz z baterią filtrów workowych gwarantuje redukcję emisji szkodliwych związków do dopuszczalnego poziomu" - informuje firma, podkreślając, że instalacja objęta jest pełnym systemem monitoringu.

W związku ze zjawiskiem, które niewątpliwie występuje w Jedliczu, skierowaliśmy pytania do urzędu gminy oraz do spółki, którą mieszkańcy posądzają, że jest źródłem problemu.

- Instalacja Spółki RAF-Ekologia Spalarnia Odpadów Przemysłowych i Medycznych w Jedliczu ma zaledwie 20 lat. Instalacja jest utrzymywana w bardzo dobrym stanie technicznym. Tego typu instalacje w państwach zachodniej Europy pracują po 50 lat i więcej. Instalacja jest na bieżąco kontrolowana przez niezależne państwowe organizacje (SANEPID, WIOŚ, Urząd Marszałkowski, UDT) oraz audytowana przez przekazujących odpady - informuje Monika Ciupa, specjalista ds. ochrony środowiska, a zarazem Rzecznik RAF-Ekologia Sp. z o. o.

- Instalacja działa zgodnie z zasadami ustawy Prawo Ochrony Środowiska i wydanymi decyzjami. Poza wskazaniem drobnych uwag,  żadna z przeprowadzonych kontroli (ostatnia w I kwartale 2018 r.) nie wniosła zastrzeżeń. Nie można w żaden sposób upatrywać nieprzyjemnych zapachów w naszej instalacji - dodaje Monika Ciupa.

Do tematu wkrótce powrócimy.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021