Logo
Wydrukuj tę stronę

Balony wystartowały po raz szesnasty

Balony wystartowały po raz szesnasty Fot. KrosnoCity.pl

Rozpoczynają się XVI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz impreza plenerowa "Balony nad Krosnem". Na zawody do Miasta Szkła zawita 41 załóg balonowych. Podczas tegorocznej majówki w Krośnie gościć będzie WAWA Live oraz Letnia Scena ESKI z gwiazdami.

REKLAMA


Pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Dzięki przyjaciołom oraz Fundacji "Otwartych Serc" imienia pomysłodawczyni, możemy uczestniczyć już w XVI Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych.


Witold Filus - Dyrektor Sportowy GZB oraz Grażyna Więcek - Wiceprezes Fundacji Otwartych Serc, Dyrektor Koordynacyjny GZB

- Jestem pełen podziwu dla ludzi działających w Fundacji Otwartych Serc. Na ich ręce składam ogromne podziękowania za serce i energię włożoną w organizację Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Dziękuję szczególnie za to, że kontynuują działalność Bogusi - powiedział Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów.

W zawodach uczestniczyć będzie najlepsza kadra biorąca udział w wydarzeniach sportowych w całej Europie. W zawodach odbywających się od 30 kwietnia do 2 maja weźmie udział 25 pilotów balonowych z Polski. W sporej grupie przybędą Litwini (12 załóg), nie zabraknie również przedstawicieli Węgier (7 załóg). W tym roku zaszczycą nas cztery załogi uczestniczące w ramach balonowej fiesty. Sprawdźcie pełną listę zawodników tutaj.

Pierwsze balony na krośnieńskim niebie można było zobaczyć już we wtorek (28.04) wieczorem. W rejs udali się członkowie Polskiej Kadry Narodowej w Baloniarstwie: Bazyli Dawidziuk (Klub Balonowy Białystok), Daria Dudkiewicz-Goławska (Aeroklub Leszczyński), Tomasz Filus (Skywalkers Balloon Club), Adam Jaskólski (Aeroklub Konin) oraz Zbigniew Jagodzik (Aeroklub Leszczyński) - uczestnik wszystkich edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.


Zbigniew Jagodzik (Aeroklub Leszczyński) - uczestnik wszystkich edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

- W imieniu swoim i wszystkich zawodników dziękuję wszystkim organizatorom oraz mieszkańcom Krosna za to, że możemy tutaj co roku przyjeżdżać. W Krośnie czujemy się jak w domu - powiedział Zbigniew Jagodzik podczas konferencji prasowej "Balony nad Krosnem".

Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, ale także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.  

-  Balony nad Krosnem to wspaniała i piękna tradycja dla naszego miasta i regionu. Bardzo się cieszę, dziękuję i gratuluję organizatorom części sportowej, że udaje się im doprowadzić do tak pozytywnego zwieńczenia w postaci  udziału w kolejnej edycji Górskich Zawodów Balonowych tak licznej grupy załóg, w tym najlepszych w Polsce - na czele z trenerem Kadry Narodowej - powiedział Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Międzynarodowa Kadra Sędziowska
Stanowisko dyrektora sportowego zawodów objął Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych, obecny trener balonowej Kadry Narodowej. - Dołożę wszelkich starań, by utrzymać wysoki poziom sportowy zawodów. Jesteśmy oceniani przez zawodników, również tych na najwyższym poziomie, mam na myśli obecnego mistrza i wicemistrza Europy w baloniarstwie. Górski teren, w jakim odbywają się zawody, to idealne miejsce, w którym można szkolić wszelkie taktyki lotnicze, a sami zawodnicy przyjeżdżają do Krosna z wielką chęcią. Chciałbym, aby w przyszłości zawody w Krośnie odbywały się na poziomie europejskim, a nawet światowym - mówił Witold Filus.

W składzie sędziowskim zasiądzie jako asystent dyrektora sportowego Igor Łobaczow z Ukrainy. Stanowisko głównego sędziego obejmuje Litwin - Deividas Pinkevicius.

Aeroklub krośnieński zaprasza mieszkańców
Aeroklub przybliży odwiedzającym historię krośnieńskiego lotniska. Na ziemi i na niebie prezentować się będą krośnieńskie statki powietrzne oraz wychowankowie krośnieńskiej szkoły lotniczej. - Zainteresowani będą mogli poznać działalność sekcji, a także zakres szkoleń, jakie prowadzimy - mówi Roman Walczak, dyrektor Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. - Już dziś możemy pochwalić się nowymi nabytkami, jakie otrzymała nasza szkoła lotnicza. Są nimi: 2 jednoosobowe szybowce treningowe, 2 dwuosobowe szybowce treningowe oraz dwa motoszybowce - dodaje Roman Walczak.

Balony nad Krosnem
Organizatorem tegorocznych koncertów podczas krośnieńskiej Majówki (1-2 maja) są dwie rozgłośnie: Wawa i Radio Eska.

1 maja do Krosna zawita "WAWA Live" z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. Przed krośnieńską publicznością wystąpią zespoły: Łąki Łan i Coma.

2 maja, w ramach ogólnopolskiej trasy letnich koncertów plenerowych, w Krośnie gościć będzie Letnia Scena Eski. W wydarzeniu wezmą udział polscy wykonawcy: Najlepszy Przekaz w Mieście, Ewelina Lisowska.

Koncerty poprowadzą didżeje znani z anteny ogólnopolskiej stacji ESKA. WAWA Live poprowadzi Rafał "Wodzu" Wodziński, z kolei Letnią Scenę ESKI - Marcin Dworak.

ZOBACZ PROGRAM IMPREZY

Przed głównymi koncertami 1 i 2 maja na balonowej scenie lotniska wystąpią po dwa zespoły wyłonione w głosowaniu w ramach konkursu muzycznego "Balony nad Krosnem 2015", czyli świeża krew na balonowej scenie.

Majowy Piknik Rodzinny
W niedzielę (3.05) Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na Majowy Piknik Rodzinny. Głównym punktem będzie pokaz rowerowy rzeszowianina - Krystiana Herby, finalisty drugiej edycji programu "Mam talent!". Krystian skacząc rowerem po schodach, zdobywa najwyższe budynki na świecie

W marcu 2015 roku 33-latek pobił rekord Guinnessa, wspinając się na rowerze na 3139 stopni schodów wieży Taipei 101 wybudowanej w stolicy Tajwanu o wysokości ponad 500 m. Wcześniejszy rekord ustanowił w lutym 2014 roku w Melbourne, gdzie pokonał 2919 stopni.

Organizatorem wydarzenia są: Urząd Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Za organizację cyklu imprez WAWA Live oraz Letnia Scena ESKI odpowiada spółka Promotor United Entertainment (Grupa ZPR Media).

Zobacz także:
- Zrób zdjęcie i weź udział w II edycji konkursu "Balony w czerni i bieli oraz kolorze"
- PROGRAM: Balony nad Krosnem 2015
- Letnia Scena ESKI startuje w Krośnie
- Coma i Lisowska zagrają na "balonach"

mg

  • autor: mg

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021