Logo
Wydrukuj tę stronę

Ile zarabia prezydent Krosna?

Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Fot. Karol Słomka

"Super Ekspres" porównał zarobki prezydentów miast w Polsce, a serwis Interia na tej podstawie opublikował informację, że prezydenci mniejszych miast zarabiają nieraz więcej niż włodarze największych metropolii. W tej informacji wspomniano prezydenta Krosna. Urząd Miasta Krosna dementuje jednak kwotę podawaną przez Interię.

REKLAMA


Według Interii nasz prezydent wyprzedza pod względem zarobków takich włodarzy jak prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski, prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz, prezydent - Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz.

Urząd Miasta Krosna informuje jednak, że podawana przez Interię kwota zarobków prezydenta Krosna jest zawyżona.

- Zarobki prezydenta brutto 12 362 zł - informuje Joanna Sowa, rzecznik prezydenta miasta. To kwota prawie o 3000 złotych niższa niż podawana przez Interię! Zarazem niższa niż podawana przez serwis kwota zarobków prezydentów największych miast.

Wynagrodzenie Piotra Przytockiego nie zmienia się od kilku lat. Pod koniec 2010 roku radni Krosna wstrzymali się z podwyżkami dla prezydenta, gdyż w związku z podwyżkami opłat nakładanych na mieszkańców chciano uniknąć negatywnych reakcji. "Okres jest niespecjalny do tego typu działań i informacji" - powiedział ówczesny przewodniczący komisji budżetowej. Zobacz: Nie będzie podwyżki dla prezydenta… na razie

Nie wiemy jaką metodologię stosował "Super Ekspres" przy podawaniu wartości wynagrodzenia prezydentów miast. Nie jest wykluczone, że sięgnięto po dane z powszechnie dostępnych na stronach BIP oświadczeń majątkowych i "przeliczono ręcznie" na średnie wynagrodzenie miesięczne. Roczne dochody z tytułu wynagrodzenia prezydentów na podstawie oświadczeń za 2016 rok prezentują się następująco:

- Jacek Majchrowki: 156 960, 79 zł,
- Hanna Gronkiewicz Waltz: 159 365,78 zł,
- Paweł Adamowicz: 160 766, 86 zł,
- Rafał Dutkiewicz: 171 778,08 zł,
- Piotr Przytocki: 186 073,24 zł.

Należy zauważyć, że w przypadku Piotra Przytockiego wynagrodzenie prezydenta jest praktycznie jedynym źródłem dochodu, podczas gdy pozostali wymienieni prezydenci mają na ogół inne, niemałe dochody np. jako wykładowcy akademiccy (np. Hanna Gronkiewicz-Waltz). Według oświadczeń zgromadzili też znacznie większy majątek.

Zobacz także: Oświadczenia majątkowe - Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021