Logo
Wydrukuj tę stronę

MKS - taniej i nowocześniej

Bilety dzienne, tańsze przejazdy jednorazowe, wygodne i nowe autobusy oraz rozkłady jazdy dopasowane do potrzeb pasażerów. Teraz, kiedy w mieście ruch komunikacyjny znacznie się nasila, sprawna komunikacja, punktualnie kursujące autobusy i dobra dostępność przystanków autobusowych, czyli słowem, wysoka jakość usług, jest wyzwaniem dla Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Krośnieński MKS zmienia się, aby dopasować swoje usługi do potrzeb mieszkańców.

REKLAMA- Aby dopasować swoje usługi do potrzeb mieszkańców podróżujących MKS-ami, zmieniamy i unowocześniamy tabor – mówi Kazimierz Szpak – Prezes MKS w Krośnie. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało nam się zakupić dziewięć nowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, autobusów; kupujemy też mniejsze busy, które pomogą nam konkurować z rozwijającym się dynamicznie rynkiem przewozów prywatnych.

 alt

Jednak zmiany, które są wprowadzane, aby jak najlepiej sprostać potrzebom mieszkańców, dotyczą głównie rozkładów jazdy, taryf i cen biletów. Po konsultacjach z dyrektorami szkół, rozkłady dostosowywane są do planów lekcji w poszczególnych szkołach, wprowadzone zostały nowe rodzaje biletów i obniżone ich ceny.

- W lecie tego roku wprowadziliśmy bilety dzienne pozwalające podróżować wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej za 3 i 5 zł (odpowiednio bilet ulgowy i normalny) – mówi Grzegorz Sas z MKS – obniżyliśmy ceny biletów jednorazowych i miesięcznych; ujednoliciliśmy też zasady podróżowania naszymi autobusami.

Zmieniono zasady korzystania z biletów miesięcznych. Zlikwidowano tzw. bilety „trasowane” na przejazd ze stref podmiejskich do strefy miejskiej i obecnie posiadacze takich biletów mogą swobodnie poruszać się po całym Krośnie. Dla osób już korzystających z biletów miesięcznych na całą strefę miejską, jak i dla potencjalnych nowych klientów, chcących skorzystać z tego rodzaju oferty, zastosowano obniżkę cen biletów.

alt

Utrzymane zostały dotychczasowe zniżki i ulgi. Również osoby powyżej 70 roku życia będące mieszkańcami Krosna mogą podróżować bezpłatnie. Tutaj jednak, już pewien czas temu, nastąpiła istotna zmiana – osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską zobowiązane są do posiadania i używania Karty Miejskiej.

- Osoby starsze są uprawnione do bezpłatnych przejazdów. Nie znaczy to jednak, że przejazdy te są darmowe. Ich koszt ponosi miasto, a więc i jego mieszkańcy – podkreśla prezes Szpak. Zdajemy sobie sprawę, że każda zmiana potrzebuje czasu na wdrożenie, apelujemy jednak do osób posiadających uprawnienia do bezpłatnego podróżowania, aby przy wejściu do autobusu przyłożyły swoją kartę do czytnika i tym samym oznaczyły swoją obecność.

Do tej pory osoby, które nie stosowały się do nowych zasad były upominane przez kontrolerów, jesteśmy jednak zmuszeni, w takich sytuacjach, zacząć stosować kary. Jest to konieczne do dokładnego rozliczenia się z miastem – dodaje szef MKS.

alt

Wprowadzona w ubiegłym roku Karta Miejska jest także „nośnikiem” biletów miesięcznych i tzw. Elektronicznej Portmonetki. Osoby chcące wykupić bilet miesięczny lub zmienić rodzaj biletu proszone są o zgłaszanie się do punktów obsługujących Kartę Miejską w siedzibie MKS przy ul. Fredry oraz w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Staszica i Lwowskiej. Zakupu biletu można dokonać również u każdego kierowcy MKS.

Elektroniczna portmonetka jest rodzajem „przedpłaconego” biletu, pulą, z której każdorazowo, korzystając z komunikacji miejskiej, odliczana jest kwota za dany przejazd. Ważne jest jednak, aby w tym przypadku, odznaczyć swoją obecność w autobusie dwukrotnie: wsiadając i wysiadając z pojazdu. Warto zauważyć, że korzystając z Elektronicznej portmonetki płacimy za przejazd mniej w porównaniu do ceny biletu zakupionego bezpośrednio u kierowcy. W przypadku biletu normalnego jest to różnica 20 groszy, a ulgowego - 10.

- W wielu miastach, także tych podobnych do Krosna, komunikacja miejska działa sprawnie. Obniżając ceny biletów, dopasowując rozkłady jazdy czy unowocześniając tabor chcemy, aby MKS stał się wygodnym środkiem transportu, z którego mieszkańcy będą korzystali chętnie i często – podsumowuje Kazimierz Szpak. Planujemy otworzyć czwarty punkt obsługujący Kartę Miejską, rozważamy wprowadzenie nowych biletów i dalszą modernizację floty – wszystko by lepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców – kończy rozmowę.

Aktualne ceny wybranych biletów MKS
Bilet jednorazowy – w mieście: normalny 2,40 zł; ulgowy szkolny i studencki (50%) 1,20 zł
Bilet jednorazowy – poza miasto: normalny 2,80 zł; ulgowy studencki (50%) 1,40 zł
Bilet dzienny (wszystkie linie MKS): normalny 5,00 zł; ulgowy 3,00 zł
Bilety miesięczne (uprawniają do podróżowania po całym mieście): normalny od 72,00 zł; ulgowy od 36,00 zł

(mks)

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020