KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

MKS - taniej i nowocześniej

Bilety dzienne, tańsze przejazdy jednorazowe, wygodne i nowe autobusy oraz rozkłady jazdy dopasowane do potrzeb pasażerów. Teraz, kiedy w mieście ruch komunikacyjny znacznie się nasila, sprawna komunikacja, punktualnie kursujące autobusy i dobra dostępność przystanków autobusowych, czyli słowem, wysoka jakość usług, jest wyzwaniem dla Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Krośnieński MKS zmienia się, aby dopasować swoje usługi do potrzeb mieszkańców.

REKLAMA


- Aby dopasować swoje usługi do potrzeb mieszkańców podróżujących MKS-ami, zmieniamy i unowocześniamy tabor – mówi Kazimierz Szpak – Prezes MKS w Krośnie. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało nam się zakupić dziewięć nowych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, autobusów; kupujemy też mniejsze busy, które pomogą nam konkurować z rozwijającym się dynamicznie rynkiem przewozów prywatnych.

 alt

Jednak zmiany, które są wprowadzane, aby jak najlepiej sprostać potrzebom mieszkańców, dotyczą głównie rozkładów jazdy, taryf i cen biletów. Po konsultacjach z dyrektorami szkół, rozkłady dostosowywane są do planów lekcji w poszczególnych szkołach, wprowadzone zostały nowe rodzaje biletów i obniżone ich ceny.

- W lecie tego roku wprowadziliśmy bilety dzienne pozwalające podróżować wszystkimi autobusami komunikacji miejskiej za 3 i 5 zł (odpowiednio bilet ulgowy i normalny) – mówi Grzegorz Sas z MKS – obniżyliśmy ceny biletów jednorazowych i miesięcznych; ujednoliciliśmy też zasady podróżowania naszymi autobusami.

Zmieniono zasady korzystania z biletów miesięcznych. Zlikwidowano tzw. bilety „trasowane” na przejazd ze stref podmiejskich do strefy miejskiej i obecnie posiadacze takich biletów mogą swobodnie poruszać się po całym Krośnie. Dla osób już korzystających z biletów miesięcznych na całą strefę miejską, jak i dla potencjalnych nowych klientów, chcących skorzystać z tego rodzaju oferty, zastosowano obniżkę cen biletów.

alt

Utrzymane zostały dotychczasowe zniżki i ulgi. Również osoby powyżej 70 roku życia będące mieszkańcami Krosna mogą podróżować bezpłatnie. Tutaj jednak, już pewien czas temu, nastąpiła istotna zmiana – osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską zobowiązane są do posiadania i używania Karty Miejskiej.

- Osoby starsze są uprawnione do bezpłatnych przejazdów. Nie znaczy to jednak, że przejazdy te są darmowe. Ich koszt ponosi miasto, a więc i jego mieszkańcy – podkreśla prezes Szpak. Zdajemy sobie sprawę, że każda zmiana potrzebuje czasu na wdrożenie, apelujemy jednak do osób posiadających uprawnienia do bezpłatnego podróżowania, aby przy wejściu do autobusu przyłożyły swoją kartę do czytnika i tym samym oznaczyły swoją obecność.

Do tej pory osoby, które nie stosowały się do nowych zasad były upominane przez kontrolerów, jesteśmy jednak zmuszeni, w takich sytuacjach, zacząć stosować kary. Jest to konieczne do dokładnego rozliczenia się z miastem – dodaje szef MKS.

alt

Wprowadzona w ubiegłym roku Karta Miejska jest także „nośnikiem” biletów miesięcznych i tzw. Elektronicznej Portmonetki. Osoby chcące wykupić bilet miesięczny lub zmienić rodzaj biletu proszone są o zgłaszanie się do punktów obsługujących Kartę Miejską w siedzibie MKS przy ul. Fredry oraz w budynkach Urzędu Miasta przy ul. Staszica i Lwowskiej. Zakupu biletu można dokonać również u każdego kierowcy MKS.

Elektroniczna portmonetka jest rodzajem „przedpłaconego” biletu, pulą, z której każdorazowo, korzystając z komunikacji miejskiej, odliczana jest kwota za dany przejazd. Ważne jest jednak, aby w tym przypadku, odznaczyć swoją obecność w autobusie dwukrotnie: wsiadając i wysiadając z pojazdu. Warto zauważyć, że korzystając z Elektronicznej portmonetki płacimy za przejazd mniej w porównaniu do ceny biletu zakupionego bezpośrednio u kierowcy. W przypadku biletu normalnego jest to różnica 20 groszy, a ulgowego - 10.

- W wielu miastach, także tych podobnych do Krosna, komunikacja miejska działa sprawnie. Obniżając ceny biletów, dopasowując rozkłady jazdy czy unowocześniając tabor chcemy, aby MKS stał się wygodnym środkiem transportu, z którego mieszkańcy będą korzystali chętnie i często – podsumowuje Kazimierz Szpak. Planujemy otworzyć czwarty punkt obsługujący Kartę Miejską, rozważamy wprowadzenie nowych biletów i dalszą modernizację floty – wszystko by lepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców – kończy rozmowę.

Aktualne ceny wybranych biletów MKS
Bilet jednorazowy – w mieście: normalny 2,40 zł; ulgowy szkolny i studencki (50%) 1,20 zł
Bilet jednorazowy – poza miasto: normalny 2,80 zł; ulgowy studencki (50%) 1,40 zł
Bilet dzienny (wszystkie linie MKS): normalny 5,00 zł; ulgowy 3,00 zł
Bilety miesięczne (uprawniają do podróżowania po całym mieście): normalny od 72,00 zł; ulgowy od 36,00 zł

(mks)

 • autor: mks

24 komentarzy

 • student pwsz

  Tego busika dajcie na linie D..... 7.36 z dworca to napewno ludzi zabierzecie jak narazie to jakiez 30 osób zostaje na przystankach a ci co wsiadą jedą jak murzyni sciśnięci .SKANDAL -----pozdrawiam pana prezesa! moze tym sie Pan zajmie .....(dopasowaniem autobusów do potrzeb klienta)..

  Zgłoś nadużycie student pwsz niedziela, 28, październik 2012 21:02 Link do komentarza
 • jacek01

  Ci kierowcy wożą ludzi .pracując ponad norme jak tu ktoś napisał po 250 h ---jaka może byc jakośc swiadczonych usług to są tylko ludzie..........powinni zarabiac 3500 zł anie 1300 smiech i to bez urlopu .....no tak tusk,przytocki każe nam wszystkim pracowac niedługo za łyżke ryżu......

  Zgłoś nadużycie jacek01 niedziela, 28, październik 2012 20:45 Link do komentarza
 • dd

  a ta Pani co o 10 000 zł Prezesowskiej wypłaty pisze to chyba dzisiejszych realiów nie zna! A skoro tatuś taki extra kierowca to czemu się nie zatrudnił w firmie co płaci więcej. Sam nie pracuję 160 h/m-c - chcesz zarobić więcej - więcej pracuj. TAKIE CZASY!

  Zgłoś nadużycie dd piątek, 26, październik 2012 23:50 Link do komentarza
 • gerda

  Nie czepiajcie się!!! Drogie bilety źle, obniżka cen źle!!! Zdecydujcie ludzie o co Wam tak naprawdę chodzi. Typowo Polska mentalność!!! Kupują mniejsze busy bo to się po prostu opłaca. Po co mają jeździć dużymi skoro ludzi prawie nie ma, a benzyna idzie w górę.

  Zgłoś nadużycie gerda piątek, 26, październik 2012 16:14 Link do komentarza
 • komar

  MKS bierze przykład powoli z prywatnych przewozników to zakupili busa takiego jak firma WIKI bilety też obnizają dopiero wtedy jak konkurencja depta po piętach

  Zgłoś nadużycie komar piątek, 26, październik 2012 14:27 Link do komentarza
 • polak

  I niedługo MKS będzie w takiej sytuacji jak PKS, szkoda.

  Zgłoś nadużycie polak piątek, 26, październik 2012 02:43 Link do komentarza
 • zynek56

  a i niektórzy kierowcy są juz wiekowi60 pare latek ciekawe jak przechodzą okresowe badania ........wszystko widac podczas prowadzenia autobusu.szok.....czasem nawet strach jezdzić z nimi ....jest tez paru cyknietych kierowców co mają fach w ręce....i mozna czuc sie bezpiecznym z nimi...oby więcej takich ludzi...

  Zgłoś nadużycie zynek56 piątek, 26, październik 2012 01:31 Link do komentarza
 • karolinka

  mój tata pracował w MKS i dobrze ze juz tam nie jezdzi bo dosyc ze zarabiał 1300 zł za 250 godzinn w pracy( I TO NA WŁASNEJ DZIAŁALNOSCI) to zszargał sobie nerwy z tymi ludzmi i podobno kierownik jest zdrowo rypniety msci sie na tych bidnych kierowcach....tylko co na to wszystko prezes- prezydent i prawo pracy przeciez Ci kierowcy jezdzą prawie non stop ......panie prezesie czy to jest zgodne z kodeksem pracy......a pan pewnie 160 godzinek i 10.000 Pan zarobi...........co? MOŻE TRZEBA KOGOŚ ZAWIADOMIĆ?????????

  Zgłoś nadużycie karolinka piątek, 26, październik 2012 01:26 Link do komentarza
 • lezaniak

  zapomnieli dodac ze do łęzan bilet 2,40!

  Zgłoś nadużycie lezaniak piątek, 26, październik 2012 01:00 Link do komentarza
 • zibi

  Wreszcie jakaś obniżka. Super!!!!

  Zgłoś nadużycie zibi piątek, 26, październik 2012 00:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?