Logo
Wydrukuj tę stronę

Prawie 15 milionów dla CDS od początku działalności

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Jaracz

Podczas dyskusji nad wykonaniem budżetu Krosna został poruszony temat dokapitalizowania CDS. Odpowiadając na pytanie radnego, skarbnik podsumowywał kwoty przekazywane spółce. W sumie wyszło blisko 15 mln.

REKLAMA


Podczas dyskusji nad wykonaniem budżetu, który zawiera między innymi kwotę 1 300 000 zł dla Centrum Dziedzictwa Szkła, radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zadał pytanie o łączną kwotę dotychczasowego dokapitalizowania spółki.

Na pytanie starał się odpowiedzieć skarbnik miasta, Marcin Połomski. Przypomniał, że spółka faktycznie działa od 2011 roku. Mówiąc o dokapitalizowaniach wymieniał także przejściowe wsparcie w postaci prawie 5 mln złotych, jednak zaznaczył, że ta kwota nie powinna być liczona jako dokapitalizowanie, ponieważ wróciła do miasta (o tej uchwale informowaliśmy w KrosnoCity.pl: 5 "baniek" dla CDS).

Skarbnik wymienił też rekordowe dokapitalizowanie na spłatę kredytu spółki, o czym informowaliśmy na bieżąco (zobacz: Radni przekazali ponad 9 milionów dla CDS). Wtedy w dyskusji przypominano wcześniejsze zapewnienia, między innymi o tym, że spółka będzie potrafiła sama spłacić zaciągnięty kredyt. Wkrótce okazało się, że jest to niemożliwe, a same odsetki są poważnym obciążeniem dla CDS.

- W sumie łączna kwota dokapitalizowań wyniosła około 14 milionów 970 tysięcy złotych - powiedział skarbnik.

Połomski podkreślał przy tym, że wartość netto samego zadania inwestycyjnego wynosiła ponad 19 mln złotych, a także, że część dokapitalizowań to były wydatki inwestycyjne (np. na modernizację baru bistro).

- W bieżącym roku kwotę 140 tysięcy złotych przeznaczono na modernizację pieca - dodał skarbnik mówiąc o nakładach inwestycyjnych.

Pod koniec ubiegłego roku podjęto uchwałę, którą przeznaczono dla spółki prawie dziesięciokrotnie wyższą kwotę, ale na wymianę pieca (zobacz: 1,3 mln złotych na nowy piec dla CDS). W 2016 roku spółka anulowała przetarg na nowy piec i ogłoszono nowy, na remont i modernizację.

Najwyższa Izba Kontroli wytykała nierealne założenia
Złe wyniki finansowe CDS opisano kontroli NIK przeprowadzonej w Krośnie. W raporcie wskazano, że spółka nie posiada zdolności samodzielnego generowania zysków oraz utrzymania płynności finansowej. Zdaniem NIK może to stworzyć zagrożenie związane z finansowaniem spółki w dłuższej perspektywie. W wystąpieniu pokontrolnym NIK wskazano, że niektóre założenia studium wykonalności były nierzetelnie przygotowane. W tym wysokość kosztów zużycia materiałów i energii była oparta na nierealistycznie zaplanowanych wielkościach.

CDS przynosi znaczne straty, pomimo wykazanego przez NIK nieuzasadnionego i ukrytego dokapitalizowania spółki poprzez umowę na utrzymanie ruchomych schodów. O wynikach kontroli informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Krosno: Jakie są skutki kontrolni NIK w miejskich spółkach?
 
W Biuletynie Informacji Publicznej Krosna raport z tej kontroli zamieszczono po ponad roku.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021