KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prawie 15 milionów dla CDS od początku działalności

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Jaracz

Podczas dyskusji nad wykonaniem budżetu Krosna został poruszony temat dokapitalizowania CDS. Odpowiadając na pytanie radnego, skarbnik podsumowywał kwoty przekazywane spółce. W sumie wyszło blisko 15 mln.

REKLAMA


Podczas dyskusji nad wykonaniem budżetu, który zawiera między innymi kwotę 1 300 000 zł dla Centrum Dziedzictwa Szkła, radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zadał pytanie o łączną kwotę dotychczasowego dokapitalizowania spółki.

Na pytanie starał się odpowiedzieć skarbnik miasta, Marcin Połomski. Przypomniał, że spółka faktycznie działa od 2011 roku. Mówiąc o dokapitalizowaniach wymieniał także przejściowe wsparcie w postaci prawie 5 mln złotych, jednak zaznaczył, że ta kwota nie powinna być liczona jako dokapitalizowanie, ponieważ wróciła do miasta (o tej uchwale informowaliśmy w KrosnoCity.pl: 5 "baniek" dla CDS).

Skarbnik wymienił też rekordowe dokapitalizowanie na spłatę kredytu spółki, o czym informowaliśmy na bieżąco (zobacz: Radni przekazali ponad 9 milionów dla CDS). Wtedy w dyskusji przypominano wcześniejsze zapewnienia, między innymi o tym, że spółka będzie potrafiła sama spłacić zaciągnięty kredyt. Wkrótce okazało się, że jest to niemożliwe, a same odsetki są poważnym obciążeniem dla CDS.

- W sumie łączna kwota dokapitalizowań wyniosła około 14 milionów 970 tysięcy złotych - powiedział skarbnik.

Połomski podkreślał przy tym, że wartość netto samego zadania inwestycyjnego wynosiła ponad 19 mln złotych, a także, że część dokapitalizowań to były wydatki inwestycyjne (np. na modernizację baru bistro).

- W bieżącym roku kwotę 140 tysięcy złotych przeznaczono na modernizację pieca - dodał skarbnik mówiąc o nakładach inwestycyjnych.

Pod koniec ubiegłego roku podjęto uchwałę, którą przeznaczono dla spółki prawie dziesięciokrotnie wyższą kwotę, ale na wymianę pieca (zobacz: 1,3 mln złotych na nowy piec dla CDS). W 2016 roku spółka anulowała przetarg na nowy piec i ogłoszono nowy, na remont i modernizację.

Najwyższa Izba Kontroli wytykała nierealne założenia
Złe wyniki finansowe CDS opisano kontroli NIK przeprowadzonej w Krośnie. W raporcie wskazano, że spółka nie posiada zdolności samodzielnego generowania zysków oraz utrzymania płynności finansowej. Zdaniem NIK może to stworzyć zagrożenie związane z finansowaniem spółki w dłuższej perspektywie. W wystąpieniu pokontrolnym NIK wskazano, że niektóre założenia studium wykonalności były nierzetelnie przygotowane. W tym wysokość kosztów zużycia materiałów i energii była oparta na nierealistycznie zaplanowanych wielkościach.

CDS przynosi znaczne straty, pomimo wykazanego przez NIK nieuzasadnionego i ukrytego dokapitalizowania spółki poprzez umowę na utrzymanie ruchomych schodów. O wynikach kontroli informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Krosno: Jakie są skutki kontrolni NIK w miejskich spółkach?
 
W Biuletynie Informacji Publicznej Krosna raport z tej kontroli zamieszczono po ponad roku.

pd

 • autor: pd

12 komentarzy

 • komunista

  Co się dziwić wszak wydawanie pieniędzy publicznych na buble to takie logo Przytockiego, nie tylko w CDS Przytocki wtopił miliony np. wysypisko smieci, chodniki, drogi zatrudnianiu kolesi w UM z po za krosna itp

  Zgłoś nadużycie komunista środa, 05, październik 2016 07:59 Link do komentarza
 • p_2em

  No to teraz trzeba liczyć na kolejne tak dobre lub jeszcze lepsze przemyślane pomysły Pana Przytockiego i jego bliskich współpracowników, np. taka spalarnia odpadów (albo jak oni to mówią blok energetyczny). Oni wszyscy wiedzą, że to się opłaci, żaden z nich nie przedstawił jeszcze do publicznej wiadomości wiarygodnych analiz, tylko mówią, że takie analizy i wyliczenia są.
  Żeby nie okazały się takie, jak w przypadku CDS-u.

  Zgłoś nadużycie p_2em wtorek, 04, październik 2016 21:33 Link do komentarza
 • mieszkaniec

  Przytocki wie jak marnotrawić mieszkańców pieniadze Może ze swoich środków by wydawał na poronione pomysły.

  Zgłoś nadużycie mieszkaniec wtorek, 04, październik 2016 20:57 Link do komentarza
 • Gosciuwa

  To juz kazdy z mieszkancow sie dozucil do cdsu to moze by zrobic akcje za darmo dla mieszkancow i pracownicy by sie poruszali troche a nie za darmo biora pieniadze "moje pieniadze z renty"

  Zgłoś nadużycie Gosciuwa wtorek, 04, październik 2016 19:14 Link do komentarza
 • haloooKrosno

  ...BRAWO CDS

  a moze tak przekazmy troche funduszy na poprawę jakości powietrza w Krosnie????


  https://www.facebook.com/stowarzyszenie.smot/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf


  https://www.facebook.com/stowarzyszenie.smot/


  //////

  Zgłoś nadużycie haloooKrosno wtorek, 04, październik 2016 16:11 Link do komentarza
 • alek07

  http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5846 - jednorazowa pomoc, którą spółka zwróci, resztę pokryje sama, "potem ma radzić sobie samo".

  http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5832 - jedynym kosztem utrzymania dla miasta są ruchome schody. Reszta to gospodarczy cud CDS.

  http://www.krosnocity.pl/index.php/aktualnosci/fakty/krosno/item/6981-centrum-szkla-dla-turystow.html - Krosno przeznaczyło na inwestycję 3 mln zł. Reszta pochodzi z kredytu, który otrzymała spółka CDS. Centrum nie będzie mieć dotacji z miasta, musi utrzymać się i spłacić kredyt samodzielnie. Kredyt nie jest poręczony przez miasto, jego zabezpieczeniem jest majątek firmy – To jest kredyt komercyjny – Grzegorz Kubal podkreślał, że to wymagalo pozytywnej oceny biznesplanu.

  Teraz Ty znajdź informację, ze od początku mówiono, że kredyt za spółkę spłaci gmina :)

  Zgłoś nadużycie alek07 wtorek, 04, październik 2016 15:35 Link do komentarza
 • jóżek

  @alek07. Wklej jakiś artykuł z którego wynika, że planowano aby CDS samo miało spłacić kredyt z tytułu wydatków inwestycyjnych na budowę tego obiektu.

  Zgłoś nadużycie jóżek wtorek, 04, październik 2016 14:02 Link do komentarza
 • alek07

  @kazek, przecież w artykule wyraźnie jest, że część tych 15 mln to wydatki inwestycyjne.
  Natomiast w sprawie "kredytu na budowę", to przypominam, że przed otwarciem i na otwarciu CDS mówiono, że spółka spłaci kredyt sama, nie będzie potrzebowała dotacji z miasta. Na to są artykuły i protokoły nie tylko na tym portalu. Gdy tymczasowo przekazywano spółce 5 mln, to na Krosno24 był wielki artykuł, że spółka to zwróci, a później będzie utrzymała się już sama. Długo można wymieniać zapowiedzi, które nie zostały zrealizowane. Jeżeli zakładano, że spółka ma tak dobry biznesplan, że sama spłaci kredyt, to czy nie wolno napisać artykułu o tym, że to założenie okazało się nierealne?
  W przypadku RCKP nie było takich założeń i zapowiedzi jak w przypadku CDS, więc po co te porównania?

  Zgłoś nadużycie alek07 wtorek, 04, październik 2016 12:29 Link do komentarza
 • kazek

  Ten tekst przekopiowałem z forum Inwestycje:  Moim zdaniem mocno nierzetelny artykuł. W tych 15 milionach jest np. spłata kredytu za budowę obiektu (ponad 7 mln.) . Na początku ten kredyt był wzięty przez spółkę CDS. Choć spółka jest miejska i wiadomo że w razie problemów i tak miasto spłacałoby ten kredyt. Miasto przepisało potem ten kredyt na siebie. Autor artykułu chyba jest zdziwiony że CDS nie było w stanie samodzielnie zarobić na spłacenie kredytu za budowę. Może RCKP też powinno spłacić kredyt za budowę, obwodnica, czy nowe mosty też. Rozumiem, że koszty funkcjonowania CDS mogą budzić kontrowersje ale dodawanie kosztów budowy to nieporozumienie.

  W kosztach funkcjonowania CDS jest też utrzymanie ruchomych schodów a także inne zadania inwestycyjne nie wskazane w tych 7 mln. o którch pisałem wyżej. Wg mnie np. te schody ruchome są potrzebne dla miasta. Schody miał ułatwić dostęp do rynku z parkingów na Legionów. Kontr pomysłem było zrobienie po prostu parkingu na płycie rynku. Wg mnie to byłby dramat dla miasta jakbyśmy mieli parking na rynku. Szkoda starego miasta na asfalt, smród i załadowanie pięknego placu samochodami. W lecie jest tam sporo ogródków, imprezy. Jest nawet piaskownica i leżaki. W zimie ma być lodowisko. Przykładem jak fatalne skutki może mieć parking na rynku pokazuje plac przy Franciszkanów. Pod naciskiem kupców zrobiono tam parking. I co? Mnóstwo lokali do wynajęcia. Prawie zero życia w tamtym miejscu zabitym przez samochody.

  Trudno zaczynać dyskusje o działalności CDS w sytuacji kiedy zaczynamy od "manipulowania" kosztami. Nie rozróżniamy kosztów budowy (inwestycyjnych) od kosztów funkcjonowania. A w tych kosztach funkcjonowania dodajemy ruchome schody które służą bardziej miastu niż CDS. Trudno nie odnieść wrażenia że chodzi o maksymalne wyciągnięcie kosztów funkcjonowania do góry. Przecież wiadomo, że spora część czytelników nie zrozumie o co w tym artykule chodzi. Przeczytają że CDS zabrał 15 mln. To mnóstwo pieniędzy za które można było zrobić wiele ważniejszych rzeczy. Odnoszę wrażenie że chodzi o to żeby ośmieszyć ten projekt i pokazać jest bezużyteczność. A czy CDS jest rzeczywiście bezużyteczny? Moim zdaniem nie! Miastu wielkości Krosna na prawdę trudno jest wybić się w promocji w skali kraju. Jest kilkadziesiąt a może kilkaset miast wielkości Krosna w kraju. Ile o nich wiadomo? Krosno ma szansę wybijać się poza tę szarzyznę właśnie poprzez CDS. Unikatowy projekt turystyczny. Uderzający promocyjnie w temat z którego Krosno jest znane. Szkło.

  Wychodzi na to, że muzea muszą być deficytowe. Ja bym bardziej szukał pomocy w ministerstwie kultury, samorządzie wojewódzkim i powiatowym. CDS promuje nie tylko Krosno, ale też powiat i cały region. Jeżeli ministerstwo, samorządy dopłacają m.in. do Muzeum Ulmów, Muzeum Historycznego w Sanoku to dlaczego mieliby nie dopłacać do CDS Krosno?

  Zgłoś nadużycie kazek wtorek, 04, październik 2016 12:07 Link do komentarza
 • kazek

  A te wszystkie żużle, koszykówki, piłki nożne,itp,służące głównie podnieceniu i uciesze gawiedzi, jakoś was nie bolą?.Natomiast takie przedsięwzięcia jak RCKP czy CDS od początku były obsrywane i w przeciwieństwie do wymienionych na początku ,musiały przynosić zyski.

  Zgłoś nadużycie kazek wtorek, 04, październik 2016 12:00 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?