Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno: kwiaty przyjaźni na miejscu kaźni

Krosno: kwiaty przyjaźni na miejscu kaźni Fot. UM Krosno

Rozpoczęto przygotowania do uczczenia 25-lecia partnerstwa Krosna z niemieckim miastem Edewecht. Przedstawiciele Krosna i Edwechtu wspólnie zasadzili rododendrony w parku przy ul. Okrzei. Za trzy lata mają stać się kwitnącą ozdobą miasta. Samo miejsce ma jednak trudną historię.

REKLAMA


Za trzy lata partnerstwo Krosna z niemieckim miastem Edewecht będzie świętować 25-lecie. 24 kwietnia z tej okazji zasadzono pierwsze z 400 rododendronów - kwiatów symboli tego niemieckiego miasta. Kwiaty są prezentem od samorządu Edewechtu, który chce, aby na ten jubileusz rośliny były już okazałe i stanowiły ozdobę Krosna.

Rododendrony zostały zasadzone przez przedstawicieli władz obu zaprzyjaźnionych miast oraz młodzież ze szkoły podstawowej nr 14 w Krośnie, która współpracuje z niemiecką szkołą w Edewechcie.

W parku pierwsze łopaty wbili: Petra Lausch - burmistrz Edewechtu i Wolfgang Seeger - przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich z Edewechtu oraz Piotr Przytocki - prezydent Krosna i Zbigniew Kubit - przewodniczący Rady Miasta Krosna.

Uroczyste otwarcie Parku Przyjaźni planowane jest na sierpień 2021 roku w rocznicę jubileuszu 25 lat partnerstwa miast Krosno i Edewecht.

Pierwsze informacje mówiły o przygotowaniach do powstania "nowego parku", jednak już wiadomo, że chodzi po prostu o wydzielenie części istniejącego parku w dzielnicy Zawodzie. Według naszych informacji o planach utworzenia "parku przyjaźni" nie wiedział samorząd dzielnicy.

Sam park jest miejscem tragicznych wydarzeń. W latach 1939 - 1943, a prawdopodobnie także w 1944 roku,  było to miejsce egzekucji dokonywanych przez Niemców. O tej historii przypomina znajdujący się w parku pomnik, który kilka lat temu przesunięto w mniej eksponowane miejsce. Czy delegacja z Niemiec znała historię parku? Czy widziała pomnik przypominający o miejscu kaźni? Zwróciliśmy się z pytaniami do samorządu Krosna i Edwechtu, aby to ustalić.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021