KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: kwiaty przyjaźni na miejscu kaźni

Krosno: kwiaty przyjaźni na miejscu kaźni Fot. UM Krosno

Rozpoczęto przygotowania do uczczenia 25-lecia partnerstwa Krosna z niemieckim miastem Edewecht. Przedstawiciele Krosna i Edwechtu wspólnie zasadzili rododendrony w parku przy ul. Okrzei. Za trzy lata mają stać się kwitnącą ozdobą miasta. Samo miejsce ma jednak trudną historię.

REKLAMA


Za trzy lata partnerstwo Krosna z niemieckim miastem Edewecht będzie świętować 25-lecie. 24 kwietnia z tej okazji zasadzono pierwsze z 400 rododendronów - kwiatów symboli tego niemieckiego miasta. Kwiaty są prezentem od samorządu Edewechtu, który chce, aby na ten jubileusz rośliny były już okazałe i stanowiły ozdobę Krosna.

Rododendrony zostały zasadzone przez przedstawicieli władz obu zaprzyjaźnionych miast oraz młodzież ze szkoły podstawowej nr 14 w Krośnie, która współpracuje z niemiecką szkołą w Edewechcie.

W parku pierwsze łopaty wbili: Petra Lausch - burmistrz Edewechtu i Wolfgang Seeger - przewodniczący Komitetu Miast Partnerskich z Edewechtu oraz Piotr Przytocki - prezydent Krosna i Zbigniew Kubit - przewodniczący Rady Miasta Krosna.

Uroczyste otwarcie Parku Przyjaźni planowane jest na sierpień 2021 roku w rocznicę jubileuszu 25 lat partnerstwa miast Krosno i Edewecht.

Pierwsze informacje mówiły o przygotowaniach do powstania "nowego parku", jednak już wiadomo, że chodzi po prostu o wydzielenie części istniejącego parku w dzielnicy Zawodzie. Według naszych informacji o planach utworzenia "parku przyjaźni" nie wiedział samorząd dzielnicy.

Sam park jest miejscem tragicznych wydarzeń. W latach 1939 - 1943, a prawdopodobnie także w 1944 roku,  było to miejsce egzekucji dokonywanych przez Niemców. O tej historii przypomina znajdujący się w parku pomnik, który kilka lat temu przesunięto w mniej eksponowane miejsce. Czy delegacja z Niemiec znała historię parku? Czy widziała pomnik przypominający o miejscu kaźni? Zwróciliśmy się z pytaniami do samorządu Krosna i Edwechtu, aby to ustalić.

pd

 • autor: pd

7 komentarzy

 • gozdzik

  Ta młodzież z pewnością nie wie co robi, przyjemność sprawia im przerwa w zajęciach.

  Przytocki ryj głębiej, może wygrzebiesz trupa !

  Zgłoś nadużycie gozdzik wtorek, 08, maj 2018 07:09 Link do komentarza
 • gozdzik

  Przytocki i Baran krośnieńscy kolaboranci, kwiaty przyjaźni w miejscu zbrodni, ale czemu się dziwić toż to "platformiane lizodupy", fałszerze historii.

  https://www.youtube.com/watch?v=Vujv5IwrR7U

  Czekamy na odpowiedz samorządu czy to świadome działania?

  Zgłoś nadużycie gozdzik wtorek, 08, maj 2018 06:51 Link do komentarza
 • NIK O Wiec

  Naprawdę się urzędasom nudzi. A te wesołe minki w miejscu kaźni Polaków wykonanych przez Niemców naprawdę niestosowne. Ale co się od tych ludzi można innego spodziewać.
  Były parki przyjaźni polsko - radzieckiej to teraz maja polsko - niemieckiej. Stare przyzwyczajenia wasalne.

  Zgłoś nadużycie NIK O Wiec poniedziałek, 07, maj 2018 12:41 Link do komentarza
 • Kk

  Spokojnie, był list biskupów polskich do biskupów niemieckich o przebaczeniu tamtych zbrodni. Ważniejsze jest jak teraz uwolnić sie z Uni europejskiej która marginalizuje mniejsze kraje.

  Zgłoś nadużycie Kk poniedziałek, 07, maj 2018 00:02 Link do komentarza
 • Jurii

  Uriel za ten wpis powinieneś zostać wydalony natychmiastowo z dożywotnim zakazem wjazdu do Polski jak i reszta posiadająca Twoje geny !!!

  Zgłoś nadużycie Jurii niedziela, 06, maj 2018 13:56 Link do komentarza
 • Uriel

  MODERATOR: KOMENTARZ ZOSTAŁ USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU.

  Zgłoś nadużycie Uriel niedziela, 06, maj 2018 13:03 Link do komentarza
 • Jurii

  Niemcy jak i Ukraińcy czy Rosjanie nigdy nie będą naszymi przyjaciółmi !!!To podstępne nacje jak i wiele innych...

  Zgłoś nadużycie Jurii niedziela, 06, maj 2018 12:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?