Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno: nowoczesna technologia na urologii

Krosno: nowoczesna technologia na urologii Fot. archiwum Szpital Krosno

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła w Krośnie dołączył do ośrodków medycznych w których rutynowo wykonuje się duże zabiegi laparoskopowe z zakresu urologii. Innowacyjna metoda jest stosowana np. w razie potrzeby radykalnego usunięcia nerki.

REKLAMA


Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, jak i również operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 - 4 niewielkie nacięcia w powłokach. Przebieg zabiegu obserwuje na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola.

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in.  urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu - mówi Piotr Jurczak, z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy. - Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik oddziału urologii i urologii onkologicznej - Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia.

W 2010 roku podczas II Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych wykonano zabieg radykalnej prostatektomii laparoskopowej, przeprowadzony w krośnieńskim Szpitalu, był pierwszym tego typu na Podkarpaciu. Operacja została przeprowadzona przez prof. Piotra Chłostę. Od tego czasu krośnieńscy urolodzy uczestniczyli w licznych szkoleniach, analizowali doświadczenia najlepszych światowych ośrodków, które w transmisjach "on line" pokazywały szczegółowy przebieg operacji. O tym wydarzeniu informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Warsztaty Endoskopowe w krośnieńskim szpitalu

Obecnie w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonywane są zabiegi laparoskopowe m.in. żylaków powrózka nasiennego, niezstąpienia jądra, nefrektomii.

Ofertę poszerzono o operację usunięcia nerki z powodu nowotworu. - Do przeprowadzenia operacji tą innowacyjną metodą kwalifikowani są pacjenci z guzami nerki we wczesnym etapie rozwoju oraz bez przerzutów węzłowych, zaś do operacji klasycznych osoby z wyższym stopniem zaawansowania choroby, czy także obciążeni kardiologicznie - dodaje dr Sobieraj.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021