KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: nowoczesna technologia na urologii

Krosno: nowoczesna technologia na urologii Fot. archiwum Szpital Krosno

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła w Krośnie dołączył do ośrodków medycznych w których rutynowo wykonuje się duże zabiegi laparoskopowe z zakresu urologii. Innowacyjna metoda jest stosowana np. w razie potrzeby radykalnego usunięcia nerki.

REKLAMA


Laparoskopia jest zabiegiem diagnostycznym, jak i również operacyjnym wykonywanym na narządach jamy brzusznej przy użyciu specjalnej aparatury optycznej oraz miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez 3 - 4 niewielkie nacięcia w powłokach. Przebieg zabiegu obserwuje na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz ma wielokrotne powiększenie operowanego pola.

- Krośnieńska lecznica dąży do rutynowego wprowadzania nowoczesnych metod leczenia, zwłaszcza procedur minimalnie inwazyjnych dla pacjenta w dziedzinie m.in.  urologii, chirurgii, laryngologii. Operacje z wykorzystaniem laparoskopu są odpowiedzią na oczekiwania pacjenta. Corocznie Szpital organizuje sympozja naukowe oraz warsztaty, dzięki którym specjaliści mają kontakt z innowacyjnymi procedurami leczenia. Nabyta wiedza podczas konwentów naukowych, przekłada się na codzienną praktykę lekarza, dlatego placówce zależy na udoskonaleniu przeprowadzanych zabiegów w oparciu o zakupiony sprzęt oraz najnowocześniejszy Blok Operacyjny na Podkarpaciu - mówi Piotr Jurczak, z-ca dyrektora ds. lecznictwa.

Urolodzy podkreślają, że choć zabieg jest dla lekarzy trudny i wymagający, to z punktu widzenia pacjenta jest on dużo korzystniejszy. - Zabiegi laparoskopowe mniej obciążają pacjenta, ponieważ każda pooperacyjna rana, niezależnie od jej wielkości, jest dla pacjenta wyzwaniem, wiąże się z cierpieniem - mówi dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik oddziału urologii i urologii onkologicznej - Niosą za sobą również mniejszą utratę krwi, skrócony czas hospitalizacji, a także szybszy powrót do zdrowia.

W 2010 roku podczas II Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych wykonano zabieg radykalnej prostatektomii laparoskopowej, przeprowadzony w krośnieńskim Szpitalu, był pierwszym tego typu na Podkarpaciu. Operacja została przeprowadzona przez prof. Piotra Chłostę. Od tego czasu krośnieńscy urolodzy uczestniczyli w licznych szkoleniach, analizowali doświadczenia najlepszych światowych ośrodków, które w transmisjach "on line" pokazywały szczegółowy przebieg operacji. O tym wydarzeniu informowaliśmy w KrosnoCity.pl: Warsztaty Endoskopowe w krośnieńskim szpitalu

Obecnie w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej wykonywane są zabiegi laparoskopowe m.in. żylaków powrózka nasiennego, niezstąpienia jądra, nefrektomii.

Ofertę poszerzono o operację usunięcia nerki z powodu nowotworu. - Do przeprowadzenia operacji tą innowacyjną metodą kwalifikowani są pacjenci z guzami nerki we wczesnym etapie rozwoju oraz bez przerzutów węzłowych, zaś do operacji klasycznych osoby z wyższym stopniem zaawansowania choroby, czy także obciążeni kardiologicznie - dodaje dr Sobieraj.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • xxl

  xl - gdzie jesteś?

  Zgłoś nadużycie xxl poniedziałek, 20, sierpień 2018 11:35 Link do komentarza
 • bankiet

  @mikaela, zgadzam się w 100%.
  Nowe oddziały, technologie, ściany, podłogi, a personel wciąż ten sam. Pozdrawiam jedną, jedyną i przemiłą panią pielęgniarkę z laryngologii, jeśli jeszcze tam jest, krótkie włosy, rude. Na całą grupę pań ta jedna wykazała empatię wobec nas, pacjentów. To było kilka lat temu, ale wspomnienie wciąż żywe i niechęć do szpitala została. Natomiast salowe i jeden pan salowy - cudowne :) dziękuję wam za czyste łóżko i drugi talerz zupy, gdy pierwszy uległ małemu wypadkowi :)
  Z tego co wiem, to na kardiologii też nieciekawie z paniami pielęgniarkami, na ginekologii również słabo, z urologią miałam do czynienia 20 lat temu, więc do tamtych czasów wracać nie będę, bo to już inny wiek ;)
  Ale cóż, jak się składa skargę na panią pielęgniarkę, to lekarz podczas wizyty straszy, że jeszcze jedna skarga, i nie będzie przyjmował. Jak się składa skargę na lekarza, to przychodzi pismo, że lekarz wcale tak nie powiedział :)
  Taka uwaga do wszystkich - nagrywajcie swoje wizyty. Zgodnie z prawem nie można nagrywać osób trzecich, ale swoją własną - można. W razie czego będzie to niezbity dowód na to, że ma się rację. A jeśli będziecie zadowoleni z wizyty, to nagranie skasujecie :)

  Zgłoś nadużycie bankiet środa, 15, sierpień 2018 18:56 Link do komentarza
 • mikaela

  gdyby jeszcze lekarze byli lepsi, jak również pielegniarki, mam wiele przykrych wspomnień z tego szpitala, związanych z tą tzw. "służbą zdrowia"

  Zgłoś nadużycie mikaela środa, 15, sierpień 2018 15:33 Link do komentarza
 • czytelnik

  "Chirurgia to klęska medycyny"-dr Jerzy Jaśkowski

  Zgłoś nadużycie czytelnik poniedziałek, 13, sierpień 2018 12:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?