KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Warsztaty Endoskopowe w krośnieńskim szpitalu

W ubiegły piątek, 22 października na Oddziale Urologii w Wojewódzkim Szpitalu w Krośnie odbyły się II Podkarpackie Warsztaty Endoskopowe, podczas których po raz pierwszy w województwie podkarpackim wykonano nowoczesny zabieg medyczny – radykalną prostatektomię laparoskopową, który pozwala na skuteczniejsze i mniej inwazyjne niż w przypadku tradycyjnych metod, usunięcie raka prostaty.

REKLAMA


Warsztaty miały na celu zapoznanie krośnieńskich lekarzy z nowoczesną metodą leczenia raka prostaty, która ma na stale wejść do kanonu zabiegów wykonywanych na oddziale urologicznym krośnieńskiego szpitala. Radykalna prostatektomia laparoskopowa pozwala na całkowite usunięcie gruczołu krokowego w sposób mało inwazyjny i bolesny dla pacjenta. Dzięki jej zastosowaniu ryzyko pooperacyjnych powikłań związanych z ubytkiem krwi jest minimalne, przez co okres rekonwalescencji po przebytym zabiegu jest dwukrotnie krótszy. Pacjenci już po kilku dniach od operacji są w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania.

Metoda będzie stopniowo wprowadzana na Oddziale Urologii. „Mamy podstawowy sprzęt laparoskopowy, jednakże stopień trudności w przypadku radykalnej prostatektomii laparoskopowej jest tak duży, że wymaga nowoczesnych narzędzi. Bez nich nie damy rady jej wdrożyć” – mówi współorganizator spotkania, ordynator Oddziału Urologii, dr Dariusz Sobieraj.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie Mirosław Leśniewski deklaruje jak najszybszy zakup sprzętu niezbędnego do wykonywania tej metody, tuż po Nowym Roku. Jego koszt oscyluje w granicach 300 – 400 tys. zł.

W Warsztatach wzięli udział wybitni przedstawiciele urologii zarówno z Polski jak i z Ukrainy, m.in. prof. Aleksander Szulyak z Kliniki Urologii Uniwersytetu we Lwowie wraz z asystentami, prof. Piotr Chłosta ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, ekspert w zakresie laparoskopii oraz pionier w wykonaniu radykalnej laparoskopowej cystektomii (usunięcia pęcherza moczowego) z powodu raka, a także dr Jaskulski oraz dr Sobutka – znani operatorzy.

Swoją obecność potwierdził również Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Edward Prajsnar.
Warsztaty stanowiły kolejną odsłonę cyklu, który rozpoczął się w grudniu 2008 r. spotkaniem o charakterze stricte teoretycznym, dotyczącym tematyki zastosowania lasera holmowego w leczeniu kamicy układu moczowego.

Anna Sobieraj

  • autor: Anna Sobieraj

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?