Logo
Wydrukuj tę stronę

Sąsiednie gminy przeciw poszerzeniu Krosna

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Samorządowcy i mieszkańcy Miejsca Piastowego oraz Krościenka Wyżnego sprzeciwiają się zmianom granic. Wskazują, że ich zdaniem doszło do nieprawidłowości także przy zakupie ponad 120 hektarów terenu przez Krosno.

REKLAMA


Krosno w 2017 roku zakupiło prawo do użytkowania ponad 120 hektarów “Lotniska Iwonicz” na terenie dwóch sąsiednich gmin. Od początku prezydent Krosna nie ukrywał, że chodzi o zmianę granic i zagospodarowanie terenu. Rada Miasta Krosna jednomyślnie poparła te plany: Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów

Teren ma posłużyć do połączenia miasta z DK19, a docelowo z drogą ekspresową S19. Ponadto ma tam powstać rozległa strefa inwestycyjna.

Włodarze sąsiednich gmin sprzeciwiali się tym planom, jednak niedługo przed wyborami samorządowymi zawarli z Krosnem kompromis. Miała to być unikalna na skalę kraju zmiana granic gmin, za zgodą wszystkich stron. Jednak zarówno Jan Omahel (Krościenko Wyżne), jak i Marek Klara (Miejsce Piastowe) przegrali wybory w swoich gminach.

Nowi włodarze nie zgadzają się na okrojenie swoich gmin.

- Dla nas, jako nowych wójtów, nie jest znana treść tego porozumienia. Nie wiemy jakie kwestie są tam zawarte - mówiła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego.

Wójtowie obu gmin przedstawiają prawne argumenty przeciwko działaniom podejmowanym przez Krosno. Podkreślają, że pierwsza umowa zakupu terenu zawarta przez Krosno i bank, przewidywała prawo pierwokupu terenu przez Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Z tego prawa chciało skorzystać Miejsce Piastowe. Tę umowę rozwiązano. Przygotowano kolejną, w której gminy pozbawione były już prawa pierwokupu argumentując, że "teren jest zabudowany". Wójtowie podkreślają, że stan zagospodarowania terenu nie uległ zmianie, a w dwóch kolejnych umowach opisano go na dwa całkowicie różne sposoby.

Drugim problemem zdaniem wójtów jest brak zgody Skarbu Państwa na zbycie użytkowania wieczystego. Ma to uprawniać Skarb Państwa do natychmiastowego rozwiązania prawa do użytkowania wieczystego.

Mateusz Liput, nowy wójt Krościenka Wyżnego, podkreśla, że gminy nie sprzeciwiają się zagospodarowaniu terenu.

Budowa drogi łączącej Krosno z DK19 będzie służyła nie tylko Krosnu, pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu na drogach Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego, w tym regularnie zakorkowanego ronda. Podobnie powstanie strefy inwestycyjnej z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej we wszystkich miejscowościach w okolicy.

Wójtowie podkreślają jednak, że muszą dbać o interesy swoich gmin i mieszkańców.

pd

  • autor: pd

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021