KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Sąsiednie gminy przeciw poszerzeniu Krosna

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Samorządowcy i mieszkańcy Miejsca Piastowego oraz Krościenka Wyżnego sprzeciwiają się zmianom granic. Wskazują, że ich zdaniem doszło do nieprawidłowości także przy zakupie ponad 120 hektarów terenu przez Krosno.

REKLAMA


Krosno w 2017 roku zakupiło prawo do użytkowania ponad 120 hektarów “Lotniska Iwonicz” na terenie dwóch sąsiednich gmin. Od początku prezydent Krosna nie ukrywał, że chodzi o zmianę granic i zagospodarowanie terenu. Rada Miasta Krosna jednomyślnie poparła te plany: Ekspansja Krosna: prezydent i radni chcą nowych terenów

Teren ma posłużyć do połączenia miasta z DK19, a docelowo z drogą ekspresową S19. Ponadto ma tam powstać rozległa strefa inwestycyjna.

Włodarze sąsiednich gmin sprzeciwiali się tym planom, jednak niedługo przed wyborami samorządowymi zawarli z Krosnem kompromis. Miała to być unikalna na skalę kraju zmiana granic gmin, za zgodą wszystkich stron. Jednak zarówno Jan Omahel (Krościenko Wyżne), jak i Marek Klara (Miejsce Piastowe) przegrali wybory w swoich gminach.

Nowi włodarze nie zgadzają się na okrojenie swoich gmin.

- Dla nas, jako nowych wójtów, nie jest znana treść tego porozumienia. Nie wiemy jakie kwestie są tam zawarte - mówiła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego.

Wójtowie obu gmin przedstawiają prawne argumenty przeciwko działaniom podejmowanym przez Krosno. Podkreślają, że pierwsza umowa zakupu terenu zawarta przez Krosno i bank, przewidywała prawo pierwokupu terenu przez Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Z tego prawa chciało skorzystać Miejsce Piastowe. Tę umowę rozwiązano. Przygotowano kolejną, w której gminy pozbawione były już prawa pierwokupu argumentując, że "teren jest zabudowany". Wójtowie podkreślają, że stan zagospodarowania terenu nie uległ zmianie, a w dwóch kolejnych umowach opisano go na dwa całkowicie różne sposoby.

Drugim problemem zdaniem wójtów jest brak zgody Skarbu Państwa na zbycie użytkowania wieczystego. Ma to uprawniać Skarb Państwa do natychmiastowego rozwiązania prawa do użytkowania wieczystego.

Mateusz Liput, nowy wójt Krościenka Wyżnego, podkreśla, że gminy nie sprzeciwiają się zagospodarowaniu terenu.

Budowa drogi łączącej Krosno z DK19 będzie służyła nie tylko Krosnu, pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu na drogach Krościenka Wyżnego i Miejsca Piastowego, w tym regularnie zakorkowanego ronda. Podobnie powstanie strefy inwestycyjnej z pewnością przyczyni się do poprawy sytuacji gospodarczej we wszystkich miejscowościach w okolicy.

Wójtowie podkreślają jednak, że muszą dbać o interesy swoich gmin i mieszkańców.

pd

 • autor: pd

3 komentarzy

 • POdatNIK

  Prezydent zaczął od tzw. dupy strony a teraz zonk...

  Zgłoś nadużycie POdatNIK wtorek, 12, luty 2019 15:14 Link do komentarza
 • Czytelnik

  Nie jestem mieszkancem Krosna ale brzydzi m ie proba budowani

  Nie jestem mieszkancem Krosna ale brzydzi m ie postawa nowych wojtow gmin ktorzy w ten sposob probuja zbudowac swoj wi,erunek.Ot nieudaczniki.Sam nie zje i drugiemu nieda.Afe....

  Zgłoś nadużycie Czytelnik sobota, 09, luty 2019 18:12 Link do komentarza
 • ~rk vs rkr

  Szkoda, bo jest to ostatni dzwonek dla Krosna i okolic na rozwój bo jak zrobią s19 do Rzeszowa to będzie bardzo ciężko zatrzymać tu pracowników. W zasadzie to już ciężko o fachowców w regionie, a jak jeszcze będzie dostępny 0,5h większy i atrakcyjniejszy Rzeszów...
  Włodarze Krosna i okolic zejdzcie z polityki i dogadajcie się jakos dla przyszłości młodszego pokolenia.
  W Krośnie też słabe zainteresowanie ale na to zapracowala sobie nasza władza swoją arogancja typu kładka na Białobrzeg ach, itd...

  Zgłoś nadużycie ~rk vs rkr sobota, 09, luty 2019 12:26 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?