Logo
Wydrukuj tę stronę

Już nie będzie tak ciepło. Na niebie trochę słońca, trochę chmur

We wtorek aktywny niż powstały jako fala frontowa przemieści się nad Bałtyk. W ciągu dnia jego wpływ na pogodę w regionie osłabnie We wtorek aktywny niż powstały jako fala frontowa przemieści się nad Bałtyk. W ciągu dnia jego wpływ na pogodę w regionie osłabnie Źródło: Wetterzentrale.de, GFS

Przemieszczający się wzdłuż falującego frontu atmosferycznego płytki, lecz aktywny ośrodek niżowy znad Słowacji da dziś pierwsze, dość wyraźne opady deszczu także u nas w drugiej połowie dnia. Po ich nadejściu temperatura wyraźnie obniży się i tym samym zakończy się okres napływu bardzo ciepłego powietrza polarno-morskiego. Noc z poniedziałku na wtorek nie będzie najlepsza, ale po niej pogoda nie zapowiada się aż tak tragicznie, chociaż do końca miesiąca temperatury powietrza nie osiągną już ani tym bardziej nie przekroczą 15 °C.

REKLAMASytuacja synoptyczna zmienia się znacząco, zaczyna do nas docierać chłodniejsza masa powietrza z zachodu, konkretniej znad Atlantyku. Nie jest ona bardzo chłodna, lecz spadek temperatury odczujemy wyraźnie, bo we wtorek w najcieplejszym momencie dnia będzie zimniej, aniżeli w najchłodniejszym momencie dób poprzednich. We wtorek także, w chłodnej masie powietrza, w okresie najintensywniejszej działalności słonecznej rozwinie się konwekcja, która spowoduje wzrost zachmurzenia chmurami typu Cumulus i Cumulonimbus, nie jest wykluczony przelotny deszcz o natężeniu słabym.

Jednocześnie, w dalszej perspektywie bardzo dla nas istotny proces zachodzi nad Skandynawią. Tam powstaje wyż zbudowany z chłodnych mas powietrza szerokości umiarkowanych. Tymczasem nad Morzem Śródziemnym rozbudował się wysoki niż, a zatem w kolejnych dniach spodziewać się powinniśmy zmiany kierunku wiatru początkowo na wschodni, potem na północno-wschodni. Docierające do nas masy powietrza będą umiarkowanie ciepłe, przy większych nocnych rozpogodzeniach w środę możliwy słaby przymrozek, w ciągu dnia temperatura przekroczy dosyć wyraźnie 10 °C. W kolejnych dniach temperatury raczej umiarkowanie wysokie, nie będzie ani bardzo zimno, ani bardzo ciepło - ot, standardowo dla końcówki marca.

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy w zasięgu falującego frontu chłodnego z ośrodkiem niżowym przemieszczającym się znad wschodniej Słowacji nad Podlasie. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie całkowite, opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 3 °C do 4 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny-północno-zachodni skręcający na zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1005 hPa, początkowo będzie się wahać, następnie zacznie wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia znajdziemy się w zasięgu niżu, który znad Podlasia przemieści się nad Morze Bałtyckie, dopiero wieczorem region dostanie się pod wpływ słabego klina wyżu znad Finlandii. Z zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, na ogół bez opadów, tylko przejściowo możliwy słaby, przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo lekko porywisty, w porywach do 10 m/s (36 km/h), zachodni skręcający na północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie powoli wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne, przechodzące w obojętne.


W środę w ciągu dnia trochę słońca, trochę chmur i umiarkowanie ciepło. Padać nie będzie. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

W nocy z wtorku na środę będziemy pod wpływem słabego klina wyżu znad Skandynawii, którego centrum znajdować się będzie nad Finlandią. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą wschodniego, przejściowo możliwa cisza. Widzialność umiarkowana i dobra, od 3 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1014 hPa i będzie wzrastać.

W środę w ciągu dnia region znajdzie w zasięgu klina wyżu, którego centrum znad Skandynawii przemieści się nad Rosję. Napływać będzie przetransformowane - stare powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko wcześnie rano jeszcze na ogół małe. Bez opadów. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby, wschodni i północno-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 45 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne korzystne, przechodzące w obojętne.

mk

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020