Logo
Wydrukuj tę stronę

Początek tygodnia słoneczny, z temperaturą do 24 °C. We wtorek może przelotnie padać

W poniedziałek, w ciepłym powietrzu polarno-morskim, temperatura wzrośnie do około 24 °C W poniedziałek, w ciepłym powietrzu polarno-morskim, temperatura wzrośnie do około 24 °C Fot. sxc.hu

Na krótko dostaliśmy się dziś pod wpływ klina wyżu znad Atlantyku, jednak dynamika procesów zachodzących w atmosferze w północnej i zachodniej części Europy wciąż jest znaczna. Wciąż znajdujemy się na skraju rozległego układu niskiego ciśnienia z centrum głównym nad Morzem Białym - izobara 1005 hPa dla przykładu rozciąga się dziś wczesnym popołudniem od Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne, Cieśniny Duńskie, Bałtyk i biegnie dalej na wschód - nad Łotwę i Rosję. Jest to układ wysoki i na jego południowych obrzeżach panuje spory kontrast termiczny, w obrębie którego aktywność prądu strumieniowego jest podwyższona i tworzą się ośrodki wtórne.

REKLAMA


Jutro i we wtorek jeden z takich ośrodków przejdzie nad Skandynawią, proces jego przemieszczania się odczuje cała Polska. Wtórny ośrodek niżowy prowadzi w ciepłym wycinku ciepłe powietrze polarno-morskie napływające z zachodu, zatem temperatura już jutro wzrośnie i zrobi się znów bardziej letnio, choć po zmianie kierunku wiatru na południowy ze składową zachodnią i wzroście gradientu barycznego przyjmie on charakter porywisty - w porywach do około 12 m/s, we wtorek deszcz przelotny. W połowie tygodnia możliwe większe opady z fali na froncie chłodnym.

W poniedziałek w ciągu dnia będziemy już w ciepłym wycinku niżu znad Norwegii. Z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie początkowo małe, z upływem dnia wzrastające do umiarkowanego i dużego, ale bez opadów. Temperatura maksymalna od 24 °C do 25 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach do 12 m/s (43 km/h), południowy-południowo-zachodni i południowy. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne przechodzące w niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek pozostaniemy w ciepłym wycinku niżu znad Norwegii. Z zachodu wciąż napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Temperatura minimalna od 13 °C do 14 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy, skręcający na południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1012 hPa i będzie powoli wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego niżu, którego centrum przemieści się znad Norwegii nad Szwecję. Po południu od zachodu nasunie się związany z nim pofalowany front atmosferyczny. Z zachodu wciąż napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, niewykluczona burza. Temperatura maksymalna od 23 °C do 24 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 15 km do 35 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1012 hPa i będzie się nieznacznie wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021