Logo
Wydrukuj tę stronę

To znów nie będą białe Święta. Od 26 grudnia zacznie się jednak ochładzać Polecamy

Wigilijne popołudnie z przejaśnieniami. Na niebie będziemy mogli dostrzec pierwszą gwiazdkę Wigilijne popołudnie z przejaśnieniami. Na niebie będziemy mogli dostrzec pierwszą gwiazdkę Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Przed nami jeszcze 2 przejścia niżów - pierwszy z nich, nasuwający się w wigilijny wieczór i odchodzący w pierwszy dzień Świąt nie przyniesie większej zmiany. Drugi natomiast jest niżem przerywającym naturalny okres synoptyczny z cyrkulacją strefową, przemieszcza się torem skierowanym na południowy wschód, nie na wschód jak dotychczas; w jego tylnej części w drugi dzień Świąt napłynie już powietrze arktyczne. Stąd też możemy się domyślić, że w Wigilię i 25 grudnia będzie nadal ciepło jak na zimę, dopiero w kolejnych godzinach chłód zacznie śmielej wkraczać do naszej części kraju. Całodobowy mróz w Krośnie i regionie dopiero od 27 grudnia.

REKLAMASpoglądając nieśmiało w prognozy średnio- i długoterminowe widać, że po świętach będzie wyraźnie chłodniej, a cyrkulacja przyjmie charakter wyżowy (antycyklonalny). To oznacza, że będzie chłodniej niż dotychczas, zapanuje termiczna zima, przy pogodzie znacznie spokojniejszej, bez silnego i porywistego wiatru, uporczywych opadów pojawiających się cyklicznie i z większą ilością słońca.

W nocy z wtorku na środę pozostaniemy na skraju rozległego układu niskiego ciśnienia znad północnej Europy, w strefie falującego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże i całkowite, przejściowo słaby deszcz lub mżawka. Temperatura minimalna od 6 °C do 7 °C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie powoli wzrastać.

W środę w ciągu dnia znajdziemy się na skraju rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Europy Południowej. Z zachodu nadal napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, tylko rano początkowo duże, bez opadów. Temperatura maksymalna od 6 °C do 7 °C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 20 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa i będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne korzystne, po południu przechodzące w obojętne.

W nocy ze środy na czwartek od zachodu zacznie nasuwać się strefa niżu przemieszczającego się znad Bałtyku nad zachodnią Rosję i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy jeszcze w ciepłym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże i całkowite. Słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni. Widzialność bardzo dobra spadająca do umiarkowanej, od 8 km do 35 km.

W czwartek w ciągu dnia początkowo będziemy jeszcze w strefie odsuwającego się na południowy wschód frontu chłodnego, dopiero po południu rozbuduje się klin wyżu znad Atlantyku. Z północnego zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4 °C do 5 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa, początkowo nieznacznie wzrośnie, po południu ustabilizuje się. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy na skraju klina wyżu znad Europy Zachodniej. Pozostaniemy w tym samym, chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, na ogół bez opadów, jedynie przejściowo możliwy słaby śnieg. Temperatura minimalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Widzialność dobra, od 10 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1019 hPa i będzie powoli wzrastać.

W piątek z północnego zachodu nasunie się strefa płytkiego i wypełniającego się niżu i związanego z nim rozmywającego się chłodnego frontu atmosferycznego. Przez większą część dnia pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarno-morskim, pod wieczór jednak z północy zacznie już napływać zimne powietrze arktyczne. Zachmurzenie duże, słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr słaby, zmienny. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1025 hPa i będzie szybko wzrastać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021