Logo
Wydrukuj tę stronę

Prognoza na pierwszy weekend roku 2015. Trochę powieje, okresami popada

W niedzielę niż przyniesie opady śniegu. W niedzielę niż przyniesie opady śniegu. Fot. sxc.hu

Dokonała się właśnie odbudowa cyrkulacji strefowej, klasyczna cyrkulacja zachodnia w Polsce występuje gdy na północy Europy mamy rozległy układ niskiego ciśnienia z często licznymi niżami wtórnymi lub zatokami; jednocześnie na południe od równoleżnika 48 ° występuje wtedy układ wysokiego ciśnienia, często w postaci rozległego wału. Oba te warunki są spełnione, jednak wciąż jest chłodno, dopiero w sobotę temperatura wzrośnie na krótko powyżej 0 °C.

REKLAMAZ najistotniejszych informacji na weekend - w piątek będzie porywiście wiało oraz spadnie przejściowo marznący deszcz w związku z inwersyjną stratyfikacją, w sobotę nieco cieplej, w niedzielę natomiast powróci zimowa aura ze śniegiem i mrozem.

W nocy z czwartku na piątek znajdować się będziemy na skraju rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Atlantyku, przez Bałkany, po Morze Czarne. Pozostaniemy w starym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Temperatura minimalna od -7 °C do -6 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 8 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1032 hPa, początkowo będzie stabilne, po północy zacznie spadać.

W piątek w ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ głębokiego niżu przemieszczającego się znad Szwecji nad Finlandię i związanego z nim chłodnego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w starym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego i całkowitego. Słabe opady marznącego deszczu, przechodzące w opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3 °C do -2 °C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 16 m/s (58 km/h), południowy. Widzialność dobra pogarszająca się do słabej, od 1 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1023 hPa i przez większą część dnia będzie spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne, przechodzące w niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę znajdziemy się w tylnej części głębokiego niżu przemieszczającego się znad Finlandii nad zachodnią Rosję. Z północnego zachodu napłynie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -4 °C do -3 °C, wystąpi w piątek wieczorem. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy, skręcający na zachodni. Widzialność od słabej do dobrej, od 2 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1024 hPa i będzie powoli wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia na krótko dostaniemy się pod wpływ klina wyżu znad Bałkanów, jednak po południu od zachodu zacznie nasuwać się strefa niżu znad Niemiec. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, na ogół bez opadów, jedynie przejściowo możliwy przelotny, słaby śnieg. Temperatura maksymalna od 1 °C do 2 °C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra, od 10 km do 40 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1025 hPa i będzie szybko spadać. Warunki biometeorologiczne obojętne i niekorzystne.

W nocy z soboty na niedzielę będziemy pod wpływem aktywnego i pogłębiającego się niżu wtórnego, przemieszczającego się znad Czech nad Europę Wschodnią i związanego z nim frontu okluzji. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie całkowite, opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od -3 °C do -2 °C. Wiatr umiarkowany, południowy, pod koniec nocy skręcający na zachodni. Widzialność słaba do dobrej, od 2 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa, w pierwszej połowie nocy będzie spadać, w drugiej zacznie wzrastać.

W niedzielę w ciągu dnia znajdziemy się w tylnej części niżu znad Europy Wschodniej, w zimnej masie powietrza arktyczno-morskiego. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od -1 °C do 0 °C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana do dobrej, od 3 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1015 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021