Logo
Wydrukuj tę stronę

Nadchodzi fala tropikalnych upałów. W poniedziałek do 28°C, a we wtorek 30°C w cieniu

Z południowego wschodu napływać zacznie powietrze zwrotnikowe. W poniedziałek do 28°C, a we wtorek już niemal 30°C. Z południowego wschodu napływać zacznie powietrze zwrotnikowe. W poniedziałek do 28°C, a we wtorek już niemal 30°C. Fot. PixaBay

Lato dopiero się zaczyna, a przed nami pierwsza fala tropikalnych upałów - i to już w drugiej dekadzie czerwca. W niedzielę cała Polska oddychała przyjemnym powietrzem, w którym nie odczuwało się parności i zbyt wysokich temperatur, jednak już we wtorek napłynie powietrze zwrotnikowe, i to znacznie cieplejsze od tego z pierwszej dekady miesiąca. Początek gorąco-upalnego okresu w poniedziałek, kiedy to w najcieplejszym momencie dnia, czyli około godziny 17:00, w cieniu zanotujemy 28°C, ale we wtorek o tej samej porze będzie już prawie 30°C, a w kolejnych dniach... jeszcze cieplej! Prawdopodobieństwo burz ma być znikome, zatem żar będzie lał się z nieba całymi dniami, a o świcie będzie niewiele poniżej 20°C. To są wartości, których nie powstydziłaby się solidna fala upałów pod koniec lipca czy na początku sierpnia, a więc pamiętajmy o odpowiedniej ochronie przed gorącem, mieszkania wietrzmy nocami, a nie w ciągu dnia (!), pamiętajmy o piciu odpowiedniej ilości wody i o pomocy osobom chorym oraz w podeszłym wieku, które wysokie temperatury znoszą jeszcze trudniej niż młodsi.

REKLAMA


W nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10 czerwca 2019) pogodę kształtować będzie, podobnie jak i w całym kraju, wyż znad Litwy. Napływać będzie ciepłe i suche powietrze polarno-kontynentalne. Bezchmurnie, tylko wieczorem zachmurzenie małe. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1024 hPa, będzie powoli spadać.

W poniedziałek w ciągu dnia (10 czerwca 2019) pozostaniemy pod wpływem wyżu, który przemieści się nad Rosję. Napływać będzie gorące i suche powietrze polarno-kontynentalne. Zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 27°C do 28°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1018 hPa, będzie spadać. Warunki biometeorologiczne rano obojętne, potem, z uwagi na stres gorąca, niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek (10/11 czerwca 2019) pozostaniemy jeszcze na skraju wyżu znad Europy Wschodniej, w gorącej i suchej polarno-kontynentalnej masie powietrza. Bezchmurnie. Temperatura minimalna od 17°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1016 hPa, będzie bez większych zmian.

We wtorek w ciągu dnia (11 czerwca 2019) pogodę kształtować zacznie niż znad wschodnich Niemiec. Z południowego wschodu napływać zacznie upalne powietrze zwrotnikowe. Rano bezchmurnie, potem zachmurzenie małe, przejściowo po południu umiarkowane. Temperatura maksymalna od 29°C do 30°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1013 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021