Logo
Wydrukuj tę stronę

Początek tygodnia parny z temperaturą do 29°C. Sporo słońca, ale popołudniami lokalne burze

Ostatni tydzień wakacji będzie gorący. W poniedziałek i wtorek dużo słońca, ale popołudniami wystąpią lokalne, krótkotrwałe burze. Ostatni tydzień wakacji będzie gorący. W poniedziałek i wtorek dużo słońca, ale popołudniami wystąpią lokalne, krótkotrwałe burze. Źródło: ČHMÚ (Chmi.cz)

Powietrze zwrotnikowe cechujące się dużą niestabilnością obejmuje coraz większą część kraju, właściwie tylko północ i północny wschód Polski jeszcze pozostaje w stabilnej masie powietrza polarnego. Burze jednak nie występują w wielu miejscach, gdyż mamy dość wysokie ciśnienie związane z wyżem znad Europy Wschodniej, wszędzie w kraju oscyluje ono wokół, lub nawet przekracza 1020 hPa, dodatkowo w swobodnej atmosferze panują wiatry słabe, a więc nie ma warunków na nawałnice przechodzące przez pół kraju, co najwyżej tworzą się aktywne, lecz niezbyt długo utrzymujące komórki burzowe niewielkich rozmiarów. Tych oczywiście najwięcej w górach, gdzie powietrze wznosi się szybciej wskutek wymuszeń orograficznych, w kończącym się tygodniu boleśnie przekonali się o tym turyści na Podhalu, gdzie żywioł zebrał śmiertelne żniwo. W najbliższych dniach będzie gorąco i parno, przez większość dnia słonecznie, ale popołudniami, właściwie codziennie, lokalnie tworzyć się mogą burze. Lato trwa, na termometrach nawet 29°C.

REKLAMA


W nocy z niedzieli na poniedziałek (25/26 sierpnia 2019) znajdować się będziemy, podobnie jak i reszta kraju, pod wpływem wyżu znad Rosji. Z południowego wschodu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe, przejściowo nawet bezchmurnie. Temperatura minimalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra, nad ranem lokalnie pogarszająca się do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1022 hPa, będzie bez większych zmian.

W poniedziałek w ciągu dnia (26 sierpnia 2019) znajdziemy się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Z południowego wschodu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. Rano zachmurzenie małe, potem na ogół umiarkowane i duże. Po południu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie gwałtowne, z opadami gradu. Temperatura maksymalna od 28°C do 29°C. Wiatr na ogół słaby, jedynie w czasie burz przejściowo porywisty, zmienny z przewagą wschodniego. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1021 hPa, będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek (26/27 sierpnia 2019) pogodę kształtować będzie wyż znad Łotwy. Utrzyma się napływ ciepłego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego z południowego wschodu. Zachmurzenie małe, przejściowo bezchmurnie. Temperatura minimalna od 15°C do 16°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. Widzialność dobra pogarszająca się do umiarkowanej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1022 hPa, będzie bez większych zmian.

We wtorek w ciągu dnia (27 sierpnia 2019) znajdziemy się w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Wciąż z południowego wschodu napływać będzie ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze zwrotnikowe. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko lokalnie po południu przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnego opadu deszczu i burzy. Temperatura maksymalna od 28°C do 29°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. Widzialność dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1020 hPa, będzie się lekko wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021