Logo
Wydrukuj tę stronę

Po nieciekawym piątku pogoda zacznie się poprawiać. Niedziela zapowiada się najlepiej

Po nieciekawym piątku pogoda zacznie się poprawiać. Niedziela zapowiada się najlepiej Fot. Łukasz Jaracz | www.lukaszjaracz.com

Mamy połowę października, zimne masy powietrza arktycznego na ten moment odważyły się wkroczyć jedynie nad północną i środkową Skandynawię, u nas zaś utrzymuje się i utrzyma jeszcze przez około trzydzieści sześć godzin pogoda niżowa, z niskim ciśnieniem i sporą ilością wilgoci i chmur, z których będzie padać deszcz.

REKLAMA


W sobotę jednak zimne i suche, a co za tym idzie ciężkie powietrze arktyczne ruszy zdecydowanie w kierunku południowym, docierając także nad część Polski. W sobotę i następującej po niej nocy oddychać nim będą mieszkańcy krańców Polski Północno-Wschodniej i Wschodniej. U nas utrzyma się jeszcze powietrze polarne, choć też chłodniejsze aniżeli w pierwszej połowie tygodnia. Migracja chłodu i jednoczesna przebudowa pola termobarycznego doprowadzą do powstania wyżu, który poprawi nam pogodę pod koniec tygodnia, a zwłaszcza w niedzielę w ciągu dnia - od piątkowego wieczoru spodziewajmy się szybkiego wzrostu ciśnienia, stopniowej poprawy warunków biometeorologicznych i sobotniego zaniku opadów. Prognozy średnioterminowe wskazują zgodnie, że na samym początku przyszłego tygodnia powrócą do nas - prawdopodobnie jednak nie na długo - ciepłe masy powietrza, tym razem już przy klasycznej cyrkulacji strefowej.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy w obszarze bruzdy niskiego ciśnienia rozciągającej się od północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję. Z zachodu napływać będzie wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, z możliwymi krótkotrwałymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa i będzie się lekko wahać.

W piątek znajdziemy się w zasięgu oddziaływania aktywnej i szybko przemieszczającej się znad Bawarii nad Rumunię zatoki niskiego ciśnienia z frontem okluzji. Pozostaniemy w tej samej, wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego napływającego z zachodu. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 °C do 15 °C. Wiatr słaby, południowy-południowo-zachodni, skręcający na północny-północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę pozostaniemy jeszcze pod wpływem tej samej zatoki niskiego ciśnienia z frontem okluzji, za którym z północy-północnego zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. W drugiej połowie nocy sięgnie nas klin wyżu znad Alp. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie szybko wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu przemieszczającego się znad Krajów Nadbałtyckich nad Białoruś, jednak początkowo będziemy w strefie oddziaływania rozmywającego się frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Czarnego. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z postępującymi przejaśnieniami, pod wieczór możliwe nawet rozpogodzenia. Początkowo zanikające, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z soboty na niedzielę pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Europy Wschodniej. Wciąż będziemy jeszcze w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie. Bez opadów, ale możliwa mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność dobra pogarszająca się do bardzo złej, od 0,1 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1030 hPa i będzie stabilne.

W niedzielę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego wyżu, który znad Ukrainy przemieści się nad Morze Czarne. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie, tylko rano będziemy jeszcze w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko rano jeszcze niebo niewidoczne. Temperatura maksymalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby, południowy. Widzialność zła do bardzo dobrej, od 0,2 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1027 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

ma

  • autor: ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021