KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Po nieciekawym piątku pogoda zacznie się poprawiać. Niedziela zapowiada się najlepiej

Po nieciekawym piątku pogoda zacznie się poprawiać. Niedziela zapowiada się najlepiej Fot. Łukasz Jaracz | www.lukaszjaracz.com

Mamy połowę października, zimne masy powietrza arktycznego na ten moment odważyły się wkroczyć jedynie nad północną i środkową Skandynawię, u nas zaś utrzymuje się i utrzyma jeszcze przez około trzydzieści sześć godzin pogoda niżowa, z niskim ciśnieniem i sporą ilością wilgoci i chmur, z których będzie padać deszcz.

REKLAMA


W sobotę jednak zimne i suche, a co za tym idzie ciężkie powietrze arktyczne ruszy zdecydowanie w kierunku południowym, docierając także nad część Polski. W sobotę i następującej po niej nocy oddychać nim będą mieszkańcy krańców Polski Północno-Wschodniej i Wschodniej. U nas utrzyma się jeszcze powietrze polarne, choć też chłodniejsze aniżeli w pierwszej połowie tygodnia. Migracja chłodu i jednoczesna przebudowa pola termobarycznego doprowadzą do powstania wyżu, który poprawi nam pogodę pod koniec tygodnia, a zwłaszcza w niedzielę w ciągu dnia - od piątkowego wieczoru spodziewajmy się szybkiego wzrostu ciśnienia, stopniowej poprawy warunków biometeorologicznych i sobotniego zaniku opadów. Prognozy średnioterminowe wskazują zgodnie, że na samym początku przyszłego tygodnia powrócą do nas - prawdopodobnie jednak nie na długo - ciepłe masy powietrza, tym razem już przy klasycznej cyrkulacji strefowej.

W nocy z czwartku na piątek pozostaniemy w obszarze bruzdy niskiego ciśnienia rozciągającej się od północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję. Z zachodu napływać będzie wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże i całkowite, z możliwymi krótkotrwałymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 10 °C do 11 °C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 20 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1010 hPa i będzie się lekko wahać.

W piątek znajdziemy się w zasięgu oddziaływania aktywnej i szybko przemieszczającej się znad Bawarii nad Rumunię zatoki niskiego ciśnienia z frontem okluzji. Pozostaniemy w tej samej, wilgotnej masie powietrza polarno-morskiego napływającego z zachodu. Zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 °C do 15 °C. Wiatr słaby, południowy-południowo-zachodni, skręcający na północny-północno-zachodni. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1008 hPa i będzie się wahać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z piątku na sobotę pozostaniemy jeszcze pod wpływem tej samej zatoki niskiego ciśnienia z frontem okluzji, za którym z północy-północnego zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarno-morskie. W drugiej połowie nocy sięgnie nas klin wyżu znad Alp. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu. Temperatura minimalna od 9 °C do 10 °C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 4 km do 10 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1017 hPa i będzie szybko wzrastać.

W sobotę w ciągu dnia stopniowo zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu przemieszczającego się znad Krajów Nadbałtyckich nad Białoruś, jednak początkowo będziemy w strefie oddziaływania rozmywającego się frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Czarnego. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarno-morskim. Zachmurzenie duże z postępującymi przejaśnieniami, pod wieczór możliwe nawet rozpogodzenia. Początkowo zanikające, słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 °C do 13 °C. Wiatr słaby, z kierunków północnych. Widzialność umiarkowana i dobra, od 6 km do 25 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1026 hPa i będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne obojętne.

W nocy z soboty na niedzielę pozostaniemy pod wpływem wyżu znad Europy Wschodniej. Wciąż będziemy jeszcze w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie. Bez opadów, ale możliwa mgła ograniczająca widzialność do 100 metrów. Temperatura minimalna od 2 °C do 3 °C. Wiatr słaby, zmienny, okresami cisza. Widzialność dobra pogarszająca się do bardzo złej, od 0,1 km do 15 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1030 hPa i będzie stabilne.

W niedzielę w ciągu dnia pozostaniemy pod wpływem tego samego wyżu, który znad Ukrainy przemieści się nad Morze Czarne. Z południowego zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie, tylko rano będziemy jeszcze w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko rano jeszcze niebo niewidoczne. Temperatura maksymalna od 15 °C do 16 °C. Wiatr słaby, południowy. Widzialność zła do bardzo dobrej, od 0,2 km do 30 km. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1027 hPa i będzie powoli spadać. Warunki biometeorologiczne korzystne.

ma

  • autor: ma

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?