Logo
Wydrukuj tę stronę

Silny wiatr, chłód, deszcz i duże zmiany ciśnienia. Prognoza na poniedziałek i wtorek

Początek tygodnia chłodny i wietrzny, będzie przelotnie padać. Ciśnienie znacząco wzrośnie. Początek tygodnia chłodny i wietrzny, będzie przelotnie padać. Ciśnienie znacząco wzrośnie. Fot. PixaBay

Jesień nadeszła z przytupem. Dość raptowny spadek temperatury, jakiego doświadczyliśmy w sobotę, jest najlepszym dowodem na to, jak aktywny jest front polarny oddziałujący aktualnie między innymi w Europie Środkowej. Na mapach prędkości wiatru w górnej troposferze widoczny jest prąd strumieniowy owym kontrastem termicznym wywołany, biegnie on przez Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluksu, Niemcy, Polskę, wychodząc dalej na wschód kontynentu. Pojawiło się na nim zafalowanie, które niebawem przerodzi się w szybko pogłębiający się niż, który przez najbliższą dobę mocno zamiesza w pogodzie. Czekają nas duże wahania ciśnienia, ale przede wszystkim silny, porywisty wiatr, krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu i niestety chłód w tylnej części niżu.

REKLAMAW nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 września 2018) dostaniemy się pod wpływ aktywnego, w dodatku szybko pogłębiającego się niżu, który znad Czech przewędruje najpierw nad południową Polskę, a do rana wyjdzie nad Białoruś. W trakcie nocy przez obszar województwa przejdą dwa fronty z nim związane - najpierw ciepły, a nad ranem chłodny. Przejściowo napłynie cieplejsza masa powietrza zwrotnikowego, jednak rano znów napłynie chłodne i wilgotne, polarno-morskie powietrze. Zachmurzenie duże i całkowite, opady deszczu, przejściowo o natężeniu umiarkowanym i silnym. Temperatura minimalna od 8°C do 9°C. Wiatr dość silny i silny, o średniej prędkości do 35 km/h, porywisty, w porywach do 80 km/h, południowy skręcający na zachodni i północno-zachodni. Widzialność umiarkowana do bardzo dobrej. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1004 hPa, w pierwszej połowie nocy będzie szybko spadać, natomiast nad ranem zacznie szybko wzrastać.

W poniedziałek w ciągu dnia (24 września 2018) będziemy w tylnej części niżu, który znad Białorusi odsunie się nad Rosję. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie duże z przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12°C do 13°C. Wiatr dość silny, o średniej prędkości do 35 km/h, porywisty, w porywach do 75 km/h, zachodni i północno-zachodni. Widzialność dobra i bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1016 hPa, będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

W nocy z poniedziałku na wtorek (24/25 września 2018) pozostaniemy w tylnej części niżu znad Rosji. Z północnego zachodu napływać będzie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane i duże, możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w porywach początkowo do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie o północy 1025 hPa, będzie wzrastać.

We wtorek w ciągu dnia (25 września) początkowo będziemy jeszcze w tylnej części niżu znad Rosji, potem natomiast rozbuduje się nad nami wyż znad Austrii. Z północnego zachodu wciąż napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. Zachmurzenie umiarkowane, przejściowo duże. Lokalnie niewykluczony słaby, przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Widzialność bardzo dobra. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza wyniesie w południe 1030 hPa i nadal będzie wzrastać. Warunki biometeorologiczne niekorzystne.

Zobacz: Będzie silnie wiało. Groźny początek jesieni

ma

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020