Krośnianie na Igrzyskach w Korei Południowej

W Wiśle odbyły się VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, w których udział wzięli uczniowie krośnieńskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jeden z uczestników będzie reprezentować Polskę na X Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Korei Południowej, natomiast drugi został powołany jako pierwszy zawodnik rezerwowy. Zawody rozgrywały się w dniach 23-26 luty br. na trasach biegowych i zjazdowych Polskiego Związku Narciarskiego w Kubalonce.

Zawodnicy z trenerami

W konkursie rywalizowano w następujących kategoriach:

• narciarstwo biegowe
  • bieg na rakietach śnieżnych tzw. Snowshoeing

Te drugie zostały rozegrane po raz pierwszy historii Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, wzięło w nich udział 40 sportowców, którzy rywalizowali na dystansach 50- i 100 metrowych. Z kolei w narciarstwie biegowym uczestniczyło 110 zawodników, rywalizując techniką klasyczną.

Adam Pikul - złoty medalista, reprezentant Polski na Zimowe Igrzyska w Korei Południowej

Województwo podkarpackie reprezentowane było przez sześciu wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Krośnie. Byli to Jan Krawczyk, Adam Pikul i Grzegorz Sobola, którzy brali udział w narciarstwie biegowym oraz Krzysztof Chmielowski, Marek Pelczar oraz Grzegorz Zygmunt, którzy reprezentowali nową dyscyplinę- snowshoeing. Dzięki preeliminacjom, które odbyły się pierwszym dniu igrzysk,  zawody rozgrywały się w poszczególnych grupach sprawnościowych, co opowiada się za tym, że wyniki igrzysk są równe i sprawiedliwe.

Każdy reprezentant naszego województwa zdobył miejsce na olimpijskim podium. Jednak największy sukces odnieśli Jan Krawczyk i Adam Pikul, którzy z igrzysk wrócili ze złotym medalem. W związku  z tym, Adam Pikul będzie reprezentował Polskę w X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w  PyeongChang w Korei Południowej, które odbędą się w 2013 roku, z kolei Jan Krawczyk został powołany do kadry naszego kraju jako pierwszy zawodnik rezerwowy.

Jan Krawczyk - złoty medalista, zawodnik rezerwowy na Zimowe Igrzyska

Organizacja Olimpiad Specjalnych ma swoją misję. Jest nią przede wszystkim zapewnienie całorocznego cyklu treningów  i zawodów sportowych dla osób powyżej 8. roku życia, ze zdiagnozowaną niepełnosprawnością intelektualną. Nie bierze się pod uwagę  jej stopnia czy współwystępującego  innego rodzaju niepełnosprawności fizycznej lub zmysłowej.

Przed rozpoczęciem zawodów sportowcy wypowiadają słowa przysięgi olimpijskiej Olimpiad Specjalnych. Brzmi ona: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. Mimo tego, że uczestnicy ze sobą rywalizują, przysięga ta  łączy ich i pokazuje niezwykłą wolę walki i hart ducha. Dzięki zawodom uczestnicy pokonują własne słabości i pragną zdobyć jak najlepsze wyniki.

Uczestnicy Zimowych Igrzysk

W przygotowywaniu do zawodów z zapałem pomagali Jacek Staroń oraz Marcin Zajdel - nauczyciele wychowania fizycznego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Krośnie.

Patronat Honorowy nad imprezą objęła Pani Anna Komorowska, natomiast funkcję przewodniczącego Komitetu Honorowego Igrzysk sprawowała Minister Sportu i Turystyki - Pani Joanna Mucha.