Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Uzdrowiska na Podkarpaciu otrzymały dofinansowanie na rozwój infrastruktury i turystyki

Uzdrowiska na Podkarpaciu otrzymały dofinansowanie na rozwój infrastruktury i turystyki Fot. Rafał Głód

Cztery podkarpackie gminy uzdrowiskowe Rymanów, Iwonicz-Zdrój, Horyniec-Zdrój i Solina otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. W ramach projektu gminy planują przeznaczyć otrzymane środki na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej i turystycznej.

REKLAMAWnioskowana kwota dofinansowania to 7.352.282,30 złotych, a całkowity koszt wspólnego projektu wynosi 9.029.517,84 zł.

Aplikacja do projektu została złożona pod nazwą "Rozwój infrastruktury lecznictwa uzdrowiskowego i turystyczno-rekreacyjnej w gminach uzdrowiskowych województwa Podkarpackiego". Partnerem wiodącym projektu jest Rymanów, a prowadziła go inspektor Marii Wais z gminy Rymanów. Gmina planuje dokończyć przebudowę parku im. Świętego Jana Pawła 2. i modernizację mostu na rzece Tabor w kierunku znanego wszystkim od lat sanatorium Eskulap znajdującego się przy ul. Parkowa 5.

Rymanów-Zdrój - uzdrowisko w dolinie potoku Tabor, założone przez rodzinę Potockich. Otwarcie uzdrowiska nastąpiło w roku 1881, do dnia dzisiejszego zachowało się kilka zabytkowych sanatoriów i pensjonatów m.in. "Pogoń", "Leliwa", "Maria", "Teresa", drewniana pijalnia wód mineralnych. Tutejsze wody to szczawy chlorkowo-sodowe z domieszką jodu i bromu , które są pomocne przy leczeniu chorób układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, oraz reumatologii. Największym obiektem leczniczym jest sanatorium "Eskulap". W uzdrowisku eksploatowane jest źródło wody mineralnej "Celestynka". Tu ks. Karol Wojtyła nocował w roku 1952 i odprawił mszę św. w kościółku, w roku 1953 tylko przechodził, zaś w roku 1957 zatrzymał się na kilkudniowy biwak.

Iwonicz-Zdrój - jedno z najstarszych uzdrowisk karpackich, o walorach jego wód pisano już w XVI w. Świetność uzdrowisko zawdzięcza rodzinie Załuskich, świadczą o niej liczne zabytki, tj. Dom Zdrojowy, willa "Bazar", Łazienki Mineralne, Stary Pałac, pawilon Amelia i Karol, czy źródło Bełkotka. Obecnie funkcjonują tu nowoczesne sanatoria i zakłady lecznicze specjalizujące się głównie w leczeniu chorób reumatycznych i narządów ruchu, oraz schorzeń układu nerwowego, pokarmowego i oddechowego. Karol Wojtyła wędrował szlakiem przechodzącym przez uzdrowisko w 1952 i 1953 r.

 • autor: Redakcja

3 komentarzy

 • Zdrojowy

  No można by zrobić na pewno jeszcze dużo więcej :) mówiąc o ofercie turystyczno-rekreacyjnej w Iwoniczu Zdroju to jest słabo, dużo niewykorzystanych możliwości. Każda informacja, taka jak ta, cieszy oby tylko te fundusze dobrze wykorzystano.

  Zgłoś nadużycie Zdrojowy środa, 27, styczeń 2021 21:41 Link do komentarza
 • phi

  jeszcze czego?

  Zgłoś nadużycie phi poniedziałek, 25, styczeń 2021 07:01 Link do komentarza
 • Zdrojowy

  Super. Nie piszecie tylko na co uzdrowiska wydadzą te pieniądze. W ramach rozwoju infrastruktury turystycznej w Iwoniczu Zdroju przydałoby się odnowić dawne "ścieżki zdrowia" które są bardzo zapomniane i w większości w opłakanym stanie, nie remontowane chyba od czasów PRL ( poza jedną ścieżką do źródełka "Bełkotka" ). Nie mówię tu o wybrukowaniu wszystkich ścieżek kostką jak na Bełkotkę, ale przydałoby się aby te ścieżki były na tyle zadbane i oznakowane aby nie trzeba się było przedzierać przez zarośla i grzęznąć w zalegającym na nich przez większą część roku błocie.

  Zgłoś nadużycie Zdrojowy sobota, 23, styczeń 2021 20:54 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj