Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Wielki "dym" o wędzonki

Wielki "dym" o wędzonki Fot. Lubelska Zagroda

Firmy mięsne i masarnie z całej Polski wypowiadają wojnę unijnym przepisom i walczą o wędliny tradycyjne. Nowa unijna dyrektywa, która obowiązywać ma od 1 września 2014 roku spowodować może zamknięcie kilkudziesięciu lokalnych masarni.

REKLAMAWśród krajów europejskich Polacy są grupą, która najbardziej lubi wędliny i raczej nie wyobrażają sobie dnia bez plasterka szynki czy innej wędzonki. Są też grupą konsumentów przywiązanych do tradycyjnych smaków. - Od kilku lat systematycznie rośnie w Polsce sprzedaż wyrobów naturalnych, czyli wędzonych metodą tradycyjną. Konsumenci wędlin poszukują swojskiego i naturalnego smaku. Chcą, by kiełbasa miała smak i zapach dawnej, wiejskiej kiełbasy, a szynka pachniała i smakowała jak ta z wędzarni. Każda licząca się w branży firma wędliniarska ma w ofercie wędliny z tzw.: "domowej spiżarni", czyli produkty bez dodatków konserwujących, wędzone lub pieczone tradycyjnym sposobem, przyprawione jedynie aromatem ziół. U nas wyroby z "Lubelskiej Zagrody" cieszą się niesłabnącym uznaniem klientów - mówi manager ZPM Matthias z Modliborzyc na Lubelszczyźnie.

Nowe unijne przepisy dotyczą w szczególności tych producentów, którzy korzystają z komór wędzarskich opalanych drewnem, a dym z drewna bukowego lub olchowego to warunek konieczny, aby uzyskać smak i zapach wędliny tradycyjnej. Według obecnych przepisów w kilogramie wędliny może znajdować się co najwyżej 5 mikrogramów benzo(a)pirenu. Od września dopuszczalna ilość zmniejszy się do dwóch mikrogramów.

Medialną "zadymę" o wędzonki dementuje jednak Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. "Tradycyjne wędzenie w zgodzie z nowymi przepisami unijnymi jest możliwe, a dziennikarze kolejnych mediów powtarzali tą samą informację bez weryfikacji" czytamy w oświadczeniu Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie tłumaczy jednocześnie, że przy zastosowaniu poprawnej technologii wytwarzania dymu, tzw. zżarzania (niepełnego spalania drewna w dymogeneratorach żarowych, ciernych itp.) w temp. poniżej 400 stopni Celsjusza zawartość benzopirenu w wędzonych produktach nie przekraczała ustawionych obecnie limitów, nie będzie to więc żadna drastyczna zmiana. Ewentualne, sporadycznie odchylenia stwierdzano prawdopodobnie z powodu zastosowania nieprawidłowych procesów wędzenia lub nieprawidłowego pobierania prób do analizy.

Duże zakłady już dostosowały proces produkcyjny do wymaganych norm, nie tracąc przy tym na jakości wyrobów. Małe przetwórnie i tradycyjne wędzarnie również będą w stanie spełnić wymogi unijne.

red.

1 komentarz

  • Milena Nowak

    Współczesne przedsiębiorstwa chcą, aby ich usługi doradcze miały charakter kompleksowy, całościowy i wielopłaszczyznowy, co jest zgodne z oczekiwaniami klientów. Pojedyncze firmy konsultingowe to najczęściej mikro i małe przedsiębiorstwa niemogące sobie pozwolić na świadczenia pełnego zakresu usług, co przekłada się na spadek ich konkurencyjności. Dlatego tak ważne jest powstanie klastra umożliwiającego transfer wiedzy i innowacji między przedsiębiorstwami tej branży, w które obecnie konkurencja jest bardzo duża, co przyczynia się do spadku ogólnego poziomu zaufania. Skupinie na konkurencji uniemożliwia także efektywne tworzenie innowacyjnych rozwiązań i hamuje potencjalny efekt synergiczny, który może zostać osiągnięty jedynie dzięki kooperacji, np. kooperacji zaistniałej w ramach klastra.

    Zgłoś nadużycie Milena Nowak poniedziałek, 30, marzec 2015 21:09 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj