KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Jakość powietrza w Krośnie


Rynek Krosnaul. Aleksandra FredryREKLAMA


ul. Prochownia


ul. Czajkowskiego


ul. Podkarpacka


ul. Witosa


REKLAMA


ul. Powstańców Śląskich


ul. Żeromskiego


ul. Grunwaldzka


ul. Magurów


REKLAMA


ul. Dmochowskiego


ul. Goszczyńskiego


ul. Kopernika


ul. Decowskiego


REKLAMA


ul. Rzeszowska


ul. Wyspiańskiego


POWIAT KROŚNIEŃSKI


JEDLICZE, ul. Rejtana


CHORKÓWKA


KROŚCIENKO WYŻNE, ul. Marynkowska


 

Legenda

Kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego (zieleń), powyżej dopuszczalnej normy (pomarańczowy) po wielokrotnie przekroczone normy zagrażające zdrowiu (czerwony).

Pył zawieszony PM (PM2.5, PM10)
Pył zawieszony (PM) jest terminem używanym do opisania mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (od burz piaskowych czy pożarów lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostaną one w powietrzu. PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się. PM10 mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra) średnicy. Cząstki tej wielkości (PM10 lub mniej) mogą penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na ich niewielkie rozmiary. Dowiedz się więcej tutaj...

Indeks CAQI
CAQI to wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia.

Temperatura
Sensory AIRLY umieszczane są w takich lokalizacjach, aby jak najlepiej odzwierciedlać jakość powietrza na danym obszarze. W wyniku tego część z nich nastawiona jest na działanie promieniowania słonecznego, co ma wpływ na odczyty temperatury z czujnika. Dzięki specjalnym algorytmom jesteśmy w stanie zniwelować wpływ Słońca i pokazywać rzeczywistą temperaturę.

Ciśnienie
Podawana wartość jest ciśnieniem nad poziomem morza, przeliczonym z wartości podawanych przez sensor z uwzględnieniem wysokości na jakiej został zamontowany.

 

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?