Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wędrówki przez Beskid Dukielski

altBeskid Dukielski - to jedna z nielicznych już krain w Polsce, gdzie znaleźć można niezmącony spokój, ciszę i naturalną dziką przyrodę. Beskid Dukielski obejmuje środkową część Beskidu Niskiego, w tym najniższą w całym łuku Karpat - Przełęcz Dukielską (500 m n.p.m.).Szczyty tego regionu nie należą do zbyt widokowych ze względu na duże kompleksy leśne.

Jest jednak kilka miejsc, które gwarantują piękne widoki. Należą do nich: masyw Łysej Góry, polany podszczytowe Chyrowej i Cergowej, oraz wieże widokowe na Górze Grzywackiej i Baraniem.

Idąc szlakiem żółtym z przystanku P.K.S. w Dukli kierujemy się na szlak, który początkowo prowadzi drogą asfaltową. Szlak skręca w lewo, idąc w górę można podziwiać piękną panoramę Beskidu Dukielskiego, a przede wszystkim widok na górę Cergowa 716 m.n.p.m. w dole Duklę oraz klasztor O. Bernardynów, stąd również można zaobserwować obracające się wiatraki wytwarzające prąd elektryczny.

 

alt

 


Idąc przez las przechodzimy obok szczytu Chyrowa 695 m.n.p.m. Po drodze mijamy opuszczone chaty drewniane, starą studnie oraz ruinę przyziemia budynku, który był wybudowany z cegły i kamienia.

Szlak żółty łączy się ze szlakiem czerwonym, którym możemy dojść do pustelni św. Jana lub do Chyrowej.
Szlakiem tym (czerwonym) schodzimy do Chyrowej. Po drodze budzi podziw piękno krajobrazu podnóża góry Chyrowej. We wsi możemy obejrzeć otwartą, zabytkową byłą cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogarodzicy ( XVII w.), a obecnie kościół rzymskokatolicki.

 

alt

 


Cerkiew ta jest jedną z dwóch zachowanych do dzisiaj prawosławnych świątyń ( obok cerkwi w Bałuciance) prezentującej typ budowli charakterystycznej dla obszaru środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny, w której upowszechniło się stosowanie wielopolowych sklepień zrębowych.

altW Chyrowej spotykamy po drodze wyciąg narciarski, który przyciąga w zimie wielu miłośników białego szaleństwa. Udajemy się dalej szlakiem czerwonym, który prowadzi przez las na szczyty zalesioną Danie 660 m i odkrytą częściowo Polanę 651m, z której to możemy podziwiamy piękne panoramy Beskidu Niskiego.

Następnie udajemy się na Łysą Górę 641 m. gdzie znajduje się rezerwat przyrody, idąc dalej granią Łysej Góry ( 641 m ) przez dobry kwadrans możemy spacerować piękną, otwartą ścieżką widokową.

Z Łysej Góry dalej szlakiem czerwonym, leśnymi ścieżkami kierujemy się na szczyt Grzywackiej Góry 567m, na którym znajduje się punkt widokowy, z którego można oglądać piękne tereny Magurskiego Parku Narodowego, oraz równie piękną sylwetę Magury Małostowskiej (Wierch 705 m ), i Magury Wątkowskiej ( Wątkowa 846 m. ) i wiele innych, równie pięknych terenów naszego Beskidu.

 

{Mosmodule module=Banner Bilbord}

 


Na szczycie Grzywackiej Góry łączą się dwa szlaki czerwony i zielony, którymi możemy dojść do Nowego Żmigrodu ( szlak zielony), lub do Kątów ( szlak czerwony), z Kątów na Grzywacką Górę prowadzi droga krzyżowa.

Na szczycie Grzywackiej Góry 567 m. znajduje się krzyż- stojący na platformie widokowej, z której można podziwiać piękne krajobrazy górskie.

Schodząc z Grzywackiej Góry idziemy w stronę Nowego Żmigrodu szlakiem zielonym mamy jeszcze widok na piękne tereny Beskidu Dukielskiego ze szczytem Cergowej 716 m. jak i również panoramę miasta Nowy Żmigród.

 

alt

 


Beskid Niski możemy zaliczyć chyba do najdzikszych pasm gór w Polsce. Na szlaku nie spotkamy nie raz nikogo, komu można powiedzieć „cześć”, tylko stare opuszczone chaty, które tętniły kiedyś życiem a przede wszystkim urokliwe cerkwie łemkowskie, te istniejące i te, po których pozostały zaledwie wspomnienia i resztki murów, oraz kapliczki przydrożne. Dlatego z całego serca, polecam wziąć plecak, mapę coś do jedzenia i picia, a przede wszystkim wygodne buty na deszcz jakiś płaszcz przeciwdeszczowy i w drogę miły Bracie.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i dołączam zdjęcia, które zrobiłem.

 

Wojtek

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj