Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Kim jestem?

Moje ja w naturzeW poprzednim artykule, pisząc o orkiszu, zadałem pytanie - kto nam to zrobił, że wolimy chrupiące pieczywo i śliczny, biały makaron? Nie jest to pytanie retoryczne, choć wiele wskazywałoby, że tak jest. Nie jest, ponieważ nikt nikogo za rękę nie złapał. I jest, ponieważ co krok dostrzec można przesłanki, że właśnie nie jeden w tym łapy maczał, aby tak było, byś sam polubił to, co ci szkodzi. 

Rozważanie tego problemu jest bardzo skomplikowane i wielopoziomowe. Dygresje trzeba by robić od dygresji, skacząc od przyczyny do skutku, od skutku do kolejnej przyczyny, przedzierając się przy tym przez epoki historyczne. Nie obejdzie się bez znajomości ekonomii, technik manipulacji, znajomości dziejów, zamachów stanu, krzywoprzysięstwa i zdrady. Nie jestem w stanie w moich felietonach objąć wszystkich elementów tej układanki. Nawet nie chcę tego czynić. Będzie prościej, żebyś sam poszedł tą drogą. Sam poszukał przyczyny. Byś sam kierował sobą. Obyś tylko poszedł.

Historia orkiszu jest jak kawałek włoskiego orzeszka, który znaleźliśmy w przesmacznym maminym keksie. Jest taki malutki, ale przecież składa się na całość. Jest tylko elementem, ale setki takich kawałeczków wypełniło całą brytfankę.

Sądzisz, że historia orkiszu nie wiąże się z setkami innych podobnych? Twierdzisz, że coś plotę, bo przecież nikomu białe pieczywo nie szkodzi. I pewnie masz rację. Przecież tobie nie szkodzi. Twojemu dziecku też nie. A że córce sąsiadki? To przecież jej córka, czyż nie? Co ci do tego?

Zastanawiałeś się tak kiedyś KIM JESTEŚ? Polakiem, krośnianinem, mężem, żoną, ojcem, matką, bratem, siostrą, inżynierem, uczniem. Tyle? A pomyślałeś kiedyś o sobie jak o człowieku? Takim zwyczajnym człowieku.

Stań przed lustrem. Popatrz sobie głęboko w oczy i powiedz na głos: Jestem człowiekiem. Głośniej. Jestem człowiekiem. Krzyknij. JESTEM CZŁOWIEKIEM.

Coś drgnęło? Poczułeś?  - Co? - Serce! Własne serce!

Ja też jestem człowiekiem i to chore dziecko z naprzeciwka też. Może łatwiej ci teraz będzie do kogoś się odezwać, może łatwiej będzie wybaczyć, zrozumieć, podać dłoń.

Nie bój się patrzeć na życie inaczej, wykraczać poza schematy, żądać więcej niż daje ci rutynowy dzień. Ja wiem, za to się opłaci. Cena jest wysoka. Świętego spokoju nie zaznasz.  No to jak? Wybierasz czerwona pigułkę czy niebieską?

Onufry

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj