<
Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Jak dbać o materace, żeby służyły dłużej?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Okres użytkowania materaca bywa bardzo różny. Producenci deklarują, że niektóre tego rodzaju wyroby mogą służyć nawet kilkanaście lat. Wiele zależy jednak od tego, czy materace są utrzymane w dobrym stanie przez samych właścicieli. Co można zrobić w celu przedłużenia ich przydatności?

Materace odpowiednio zabezpieczone
Kupując nowy materac, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiedni pokrowiec. Powinien być to produkt wysokiej jakości, który można regularnie prać w wysokich temperaturach. Poza tym na materace należy zakładać materiały odporne na ścieranie, wytrzymałe, a zarazem higieniczne. Pokrowce muszą swobodnie odprowadzać wilgoć, dobrze jeżeli wykazują właściwości antyalergiczne.

Kolejnym ważnym elementem dbania o czystość jest stelaż. Materace nie mogą leżeć bezpośrednio na podłodze. Po pierwsze dlatego, że zaburza to cyrkulację powietrza oraz oczyszczanie wnętrza materaca. Jednocześnie niekorzystnie odbija się na jego strukturze. Tylko wysokiej jakości elastyczny stelaż sprawi, że materac będzie miał optymalne podparcie. Dzięki temu wydłuży się okres jego przydatności, a każda noc na nim spędzona będzie oznaczała zdrowy i komfortowy sen.

Dodatkowym zabezpieczeniem są materace nawierzchniowe. Dzięki nim da się znacząco zmienić parametry głównego materaca, na przykład uczynić go nieco twardszym czy bardziej elastycznym. Nakładki chronią go także przed zabrudzeniami, wnikaniem pyłów czy wilgoci. Stosując takie dodatkowe elementy, można liczyć na większą trwałość materaca. Zarówno pod względem zachowania jego stabilnej konstrukcji, jak i utrzymania go w czystości.

Jak czyścić materace?
Podstawą utrzymania materaca w czystości jest regularne pranie pokrowca. Zasadniczo taki proces powtarza się raz na kilka miesięcy. W niektórych przypadkach producenci zalecają inną częstotliwość, za przykład mogą tu posłużyć materace uzupełnione żelami i różnymi wkładkami. Ze względów organizacyjnych pokrowce najlepiej prać w ciepłe dni, kiedy można liczyć na ich szybkie wyschnięcie.

W międzyczasie warto też wywietrzyć materace. Ten ostatni proces najlepiej powtarzać częściej, ale wiadomo że zabieganym użytkownikom trudno wygospodarować czas na takie dodatkowe obowiązki. O przewietrzeniu materaca można natomiast pomyśleć przed dłuższą podróżą służbową czy wakacyjnym wyjazdem. Wystarczy wyjąć wszystkie posiadane materace i pozwolić im na samooczyszczenie. Obniżenie poziomu wilgoci wewnątrz produktu przełoży się na mniejszą liczbę drobnoustrojów oraz większy komfort snu.

- Wszystkie materace należy też regularnie odkurzać, ponieważ w ten sposób ogranicza się ilość wnikających do nich zanieczyszczeń - radzi ekspert sklepu z materacami Sleeptime.pl. Wszelkie plamy najlepiej też usuwać na bieżąco. Nie trzeba wówczas sięgać po ostre środki, wystarczą łagodne detergenty.

Co jeszcze można zrobić dla swojego materaca?
Regularne odwracanie pozwala uniknąć uszkodzenia konstrukcji w miejscach najczęściej uciskanych. W przypadku materacy dwustronnych zyskuje się w ten sposób możliwość oceny bardziej komfortowej części produktu. Od najmłodszych lat dobrze też uczyć dzieci, by nie skakały po łóżku. Bez względu na to, z czego zrobione są ich materace, takie użytkowanie nie wyjdzie im na dobre. Podobnie jak niekorzystny jest nawyk siadania zbyt blisko krawędzi. Znacząco obniża to trwałość wewnętrznej struktury. Niektóre materace na czas transportu są zwijane. Zanim jednak przystąpi się do pakowania, należy się upewnić, czy dany model może być tak uginany. Generalnie nie służy to materacom, więc by je dodatkowo zabezpieczyć, najlepiej przewozić je na płasko.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj